SBSI – nowy wskaźnik masy ciała
Czy nastąpi zmierzch najszerzej stosowanego wskaźnika masy ciała, czyli BMI (Body Mass Index)? Naukowcy z University of West Virginia proponują zastąpić go przez SBSI (surface-based body shape index). Kluczową różnicą względem BMI jest to, że bierze on także pod uwagę różne rodzaje kształtu ciała, które czasami dawały fałszywe wskazania w przypadku BMI.
Zmierzch BMI?
BMI jest często stosowane, łatwe w interpretacji (dzieli na niedowagę, masę prawidłową, nadwagę, otyłość) – ale również często krytykowane za to, że jest wskaźnikiem biorącym pod uwagę jedynie wzrost oraz masę ciała. To zaś oznacza, że ignoruje szereg innych czynników, które mogą pomóc w określeniu, czy obecna masa ciała jest zdrowa, czy też nie. Szczególnie chodzi tu o poziom zawartości tłuszczu w ciele, a także różne typy figury. Czasami do pomocy wykorzystywane jest również WHR lub WHtR, niemniej nie jest to kompleksowe podejście do oceny masy i budowy ciała.
Co składa się na SBSI?
SBSI bierze pod uwagę cztery kluczowe czynniki:
- długość tułowia
- powierzchnię ciała
- obwód talii
- wzrost
Jak oblicza się SBSI?
Wzór na SBSI oraz sposób jego mierzenia jest trudniejszy od BMI, jednak niewątpliwie daje dodatkową wiedzę na temat pacjenta. SBSI definiuje się jako:
gdzie:
H – wzrost (height)
WC – obwód talii (waist circumference)
BSA – powierzchnia ciała (body surface area) – liczone jako 0,00949 x W^0,441 x H^0,655, gdzie W to masa ciała w kilogramach, a H to wzrost w metrach
VTC – długość tułowia (vertical trunk circumference)
Szczegóły na temat metody wyliczenia i interpretacji możecie znaleźć w źródle na końcu artykułu.
Czy SBSI działa?
Aby potwierdzić skuteczność SBSI, badacze sprawdzili na badaniu grupy 11 808 osób (NHANES, 1999-2004) jaki związek miał nowo opracowany wskaźnik względem poziomu śmiertelności. Stwierdzono, że SBSI jest skuteczniejsze w określaniu ryzyka śmiertelności niż stosowane dotychczas BMI.
Zmiany SBSI w czasie
Warto także na marginesie wspomnieć, że z natury rzeczy SBSI rośnie wraz z wiekiem, przy czym te zmiany są zróżnicowane wśród kobiet i mężczyzn. Jest on również powiązany ze zmieniającym się ryzykiem śmiertelności.
Źródło: Plos One
Dietetycy.org.pl » Aktualności » SBSI – nowy wskaźnik masy ciała