Skąd pochodzą nazwy owoców?
Poznaj nazwy owoców
Ile jabłka w granacie, pomidorze i pomarańczy…
Granaty – pomimo, że owoc ma egzotyczne pochodzenie, to samo słowo granat pochodzi od bardziej swojskiego, francuskiego pom grenate – oznacza ono przekładając na dziś „jabłko z nasionami”. Przy czym warto tu zaznaczyć, że wcześniej francuskie jabłko pomme bądź angielskie apple odnosiło się do każdego owocu. Skąd się to wzięło? Był to najpopularniejszy od dawna znany owoc w Europie, dopiero później powstała potrzeba znalezienia nazw dla nowych, często egzotycznych gatunków. Stąd znajdziemy w słowniku również pomidory (złoty owoc, z włoskiego pomo d’oro), pomarańcze (włoskie pomo oraz arancia, czyli pomarańcza). Dla osób szukających korzeni jabłka w starożytnej Grecji i Rzymie czekałaby niespodzianka – używane tam wersje melon (Grecja) oraz malum, malus (Łacina) to źródło nazwy dla melonów właśnie.
… a ile winogron w grejpfrucie?
Nazwa grejpfrutów powiązana jest z innym, znacznie mniejszym owocem – winogronami. Winogrona (grapes) rosną na drzewach w kiściach – tak samo jest z grejpfrutami (grapes = winogrona + fruits = owoce).
Arabski palec i Nowa Zelandia
Czasami nazwy owoców potrafią zaskoczyć – tak jest z bananami, których nazwy doszukiwać się można w arabskim słowie palec (banan) choć plemiona Afryki również mają podobne nazewnictwo dla tych owoców.
Słodkim pokarmem bogów miał być nektar – to od niego pochodzi nazwa lubianych nektarynek.
Na przestrzeni wieków nazwy się zmieniają, kształtują. Tak było z owocami kiwi, które przez wiele lat nosiły inną nazwę, zaś dopiero gdy jej uprawę w znacznym stopniu zdominowała Nowa Zelandia – ukuto obecną, która odnosi się do ptaka, będącego symbolem tej wyspy.
I wiele więcej
Takich etymologicznych niespodzianek jest o wiele więcej. Jeśli jakieś znacie bądź słyszeliście o innych teoriach dotyczących powyższych owoców – zachęcamy do komentowania !
Dietetycy.org.pl » Żywność » Owoce » Skąd pochodzą nazwy owoców?