Soczewica a poziom glukozy we krwi

Avatar photo
soczewica

Zastąpienie połowy porcji ziemniaków lub ryżu soczewicą może obniżyć poziom glukozy we krwi nawet o ponad 20%, zgodnie z wynikami badania naukowców z University of Guelph (Kanada). Wnioski opublikowano w „Journal of Nutrition”.

Soczewica to wyjątkowo bogaty w składniki odżywcze pokarm, którego spożywanie może wpływać na zmniejszenie częstości występowania przewlekłych schorzeń związanych z niewłaściwym poziomem glukozy we krwi.

Wyniki badania

W badaniu udział wzięło 24 zdrowych osób dorosłych. Badanym podawano cztery potrawy – z porcją białego ryżu, porcję pół na pół w trzech wariantach: biały ryż i duża zielona soczewica, biały ryż i mała zielona soczewica oraz biały ryż i czerwona soczewica. Naukowcy zmierzyli poziom glukozy we krwi uczestników przed konsumpcją potraw oraz w dwie godziny po posiłku. Następnie badanie powtórzono dla samych białych ziemniaków i kombinacji ziemniaków i soczewicy.  Połączono soczewicę z ziemniakami i ryżem, ponieważ naukowcy zauważyli, że zazwyczaj nie spożywa się samych nasion strączkowych, lecz  w połączeniu z innymi produktami skrobiowymi jako część większego posiłku. Poziom glukozy we krwi spadł o podobne wartości, gdy badanym podawano połączenie produktów skrobiowych z soczewicą każdego z trzech rodzajów. Zastąpienie połowy porcji ryżu soczewicą spowodowało spadek stężenia glukozy nawet o 20%, natomiast w przypadku ziemniaków –  o 35%.

Spożywanie nasion roślin strączkowych, takich jak soczewica, może wpływać  na spowolnienie trawienia i uwalniania cukrów znajdujących się w skrobi do krwioobiegu, tym samym obniżając poziom glukozy we krwi. Ta wolniejsza absorpcja oznacza, że ​​nie występują tzw. skoki poziomu glukozy. Podwyższony poziom glukozy przez dłuższy czas może skutkować występowaniem zaburzeń glikemii, co stanowi symptom cukrzycy typu 2. Uważa się więc, że spożywanie soczewicy może obniżyć ryzyko występowania tego schorzenia.

journal of nutrition
pixabay, cc0

Naukowcy informują także, że rośliny strączkowe zawierają składniki, które hamują enzymy biorące udział w absorpcji glukozy, a błonnik zawarty w nich może promować produkcję krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych, co może okazać się pomocne w obniżeniu poziomu glukozy we krwi.

Zespół badawczy ma nadzieję, że wyniki badania zachęcą do spożywania nasion roślin strączkowych w większych ilościach.

Źródło: Dita Moravek, Alison M Duncan, Laura B VanderSluis, Sarah J Turkstra, Erica J Rogers, Jessica M Wilson, Aileen Hawke, D Dan Ramdath. Wymiana węglowodanów z ryżu lub ziemniaka z soczewicą Zmniejsza poposiłkową odpowiedź glikemiczną u zdrowych dorosłych w ostrym, randomizowanym badaniu Crossover . The Journal of Nutrition , 2018; 148 (4): 535