Soja w profilaktyce raka prostaty

soja

Najnowsza meta-analiza dokonana przez naukowców z  Uniwersytetu Illinois, wykazuje że spożywanie soi może spowodować zmniejszenie zachorowalności na raka prostaty. Rak prostaty jest  drugim najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn.

W 2012 roku zdiagnozowano raka prostaty u ponad 1 miliona mężczyzn według Agencji Badań nad Rakiem. Najniższy wskaźnik zachorowalności był w Azji, ponieważ w ich diecie regularnie występuje soja. Badacze z Uniwersytetu Illinois przeprowadzili meta-analizę, która wykazała związek pomiędzy spożyciem produktów sojowych oraz ich izoflawonów, które znajdują się w soi, a zmniejszeniem występowania raka prostaty.

Badacze przeanalizowali liczne publikacje naukowe i wybrali 30 z nich, w których zawarte były informacjeo  spożyciu soi w diecie, a także skutecznym wpływie izoflawonów na organizm. Ten systematyczny przegląd wykazuje, że spożycie żywności sojowej jest związane ze zmniejszeniem ryzyka zachorowania na nowotwór prostaty.

Te dowody poparte są obserwacjami w badaniach in vitro i in vivo. Naukowcy przeaanalizowali także potencjalny związek pomiędzy niesfermentowanymi lub fermentowanymi produtkami sojowymi a ryzykiem raka prostaty. Uznali, że produkty niefermentowne z soi są związane ze zmniejszeniem ryzyka nowotworu, a produkty sfermentowane z soi nie mają związku z ryzykiem nowotworu. W literaturze można spotkać doniesienia o wpływie sfermentowanych produktów sojowych na ryzyko rozwoju niektórych nowotworów, jak np rak żołądka.

Jednak naukowcy podkreślają, iż są potrzebne dalsze badania nad wpływem produktów z niesfermentowanej soi,  jako profilaktyki chroniącej przed nowotworem prostaty.

Bibliografia:

Applegate C. i wsp.: Soy Consumption and the Risk of Prostate Cancer: An Updated Systematic Review and Meta-Analysis. Nutrients 2018, 10(1). 40