Sok z kiszonych buraków. Jak go przygotować i dlaczego warto?
Sok z kiszonych buraków jest bardzo wartościowym napojem, który wzmacnia organizm. Spróbowanie go to prawdziwy must have każdego zdrowo odżywiającego się człowieka. Aby przygotować go w domu i cieszyć się jego smakiem, musimy przestrzegać kilku zasad.
Sok z kiszonego buraka jest bogaty w witaminy. Cukrzycy często obawiają się spożywania zakwasu ze względu na ilość cukru obecnego w burakach. To błąd. Fermentacja znacznie obniża jego poziom, więc jest bezpieczny dla diabetyków. Z jego dobrodziejstw powinny korzystać również kobiety w ciąży [8]. Towarzyszące ciężarnym zaparcia można zniwelować przez picie zakwasu z buraka.
Przepis. Jak zrobić sok z kiszonych buraków?
Poniżej umieściłam podstawową wersję przepisu na sok z kiszonych buraków. Można go dowolnie ulepszać według własnych upodobań.
SKŁADNIKI:
- 1 kg buraków;
- 3 szklanki przegotowanej, ostudzonej wody;
- 4 ząbki czosnku;
- 1 łyżka soli;
- Liść laurowy, pieprz w ziarnach, koper;
- Kawałek korzenia chrzanu;
- Opcjonalnie: gorczyca, ziele angielskie, majeranek lub tymianek;
WYKONANIE:
Warzywa obieramy, myjemy, buraki kroimy na plastry lub w kostkę podobnej wielkości. Do glinianego (może być też szklany) garnuszka lub 2- litrowego słoika wsypujemy przyprawy, korzeń chrzanu, koper i 4 ząbki czosnku. Następnie ciasno układamy pokrojone wcześniej buraki. Teraz czas na solankę. Podobnie jak do kiszenia ogórków na 1 litr solanki używamy 1 łyżki soli. Do garnka wlewamy wodę i dodajemy sól. Mieszamy do czasu całkowitego rozpuszczenia.
Ważne, aby przykryć solanką wszystkie warzywa. Jeżeli część wystaje ponad powierzchnię płynu- dolej solanki. Teraz odstaw na 5-7 dni w ciepłe miejsce. Może to być kuchenna szafka lub blat. Do nastawionego zakwasu należy raz dziennie zajrzeć. Przez pierwsze 3 dni na jego powierzchni pojawi się piana. Należy ją ściągać wyparzoną łyżką. Kiedy piana przestanie się pojawiać, a zakwas postanowiłeś zrobić w słoiku, to dopiero teraz możesz go dokładnie zakręcić. Po upływie około 5-7 dni od zrobienia zakwasu możesz go spróbować. Jeżeli jest kwaskowaty i czuć w nim przyprawy to powinien być już gotowy.
Kolejny etap to przelewanie. Sok należy przecedzić przez sito lub jałową gazę do wyparzonego garnka, miski. Następnie lejkiem do wyparzonych butelek. Zakręcić i umieścić w lodówce. Tak przygotowany zakwas możemy przechowywać nawet do kilku tygodni.
Ile pić soku z buraków?
Nie znalazłam dokładnych wytycznych co do zalecanych ilości wypijanego soku. Jak w każdej sytuacji zalecałabym zdrowy rozsądek i umiar. Zakwas z buraka polecam pić codziennie, rano, na czczo. Warto zacząć od kilku łyżek soku rozcieńczonego w stosunku 1:1 z wodą. Co kilka dni możemy zwiększać jego ilość w diecie.
Zastosowanie
Pozostałości buraków możemy wykorzystać na różne sposoby:
- Możemy, używając sokowirówki, otrzymać dodatkową porcję soku.
- Użyć zblendowanych buraków jako bazę do smoothie.
- Pokroić na plasterki i użyć do stworzenia przepysznych kanapek.
- Pokroić w kostkę i dodać do sałatki lub surówki.
- Może być też bazą do pysznego chłodnika lub barszczu czerwonego.
Zasady przechowywania zakwasu z buraka
Jedną z nich jest przechowywanie gotowego soku w lodówce. W internecie możemy obejrzeć filmik, gdzie pokazane są konsekwencje źle przechowywanego zakwasu. Mężczyzna pokazuje swoje mieszkanie tuż po katastrofie. Wszystko wokół niego i on sam jest opryskane zakwasem z buraka. Stało się tak w wyniku nagromadzenia dużej ilości gazów w butelce niepoprawnie przechowywanego napoju. Bohater filmu przechowywał zakwas w temperaturze pokojowej, co przyspiesza fermentacje i nagromadzenie gazów. Nakrętka odskoczyła wypchnięta przez duże ciśnienie, a zawartość rozbryzgała na całą kuchnię. Producent zakwasu zachował się bardzo uczciwie i sfinansował malowanie kuchni bohaterowi tego filmu. Otrzymał on również informacje jak prawidłowo pić i przechowywać zakwas z buraków.
Sok z buraka – kiszony czy nie?
Sok z kiszonych buraków zawiera wiele witamin i innych wartości odżywczych. W tabeli poniżej przedstawiłam dla porównania wartości surowego buraka i zakwasu z niego przygotowanego.
Tabela nr 1: Porównanie wartości soku z buraka i zakwasu buraczanego. [1,2,3]
SOK Z BURAKA ZAKWAS Z BURAKA KCAL 85 kcal /250 ml 29 kcal/250 ml WĘGLOWODANY 19 g/250 ml 0,5 g/250 ml WITAMINA C 17,25 mg /250 ml 6 mg/250 ml WAPŃ 67,5 mg/250 ml 23 mg/250 ml ŻELAZO 2,75 mg /250 ml 1 mg/250 ml MAGNEZ 30 mg /250 ml 32 mg/250 ml FOSFOR 32,5 mg/250 ml 53 mg/250 ml POTAS 632,5 mg/250 ml 442 mg/250 ml CYNK 1 mg/ 250 ml 46 mg/250 ml
W tabeli porównałam sok z buraka z kiszonym sokiem z buraka. Możemy zauważyć, że kaloryczność i zawartość cukrów zmniejsza się poprzez fermentacje. Działa to na korzyść osób na dietach redukcyjnych i cukrzyków [1].
Kiszenie jest stosowane w celu utrwalenia soku z buraka. Fermentacja mlekowa powoduje rozwój bakterii mlekowych. Stymulują one komórki gospodarza do naprawy błony śluzowej lub regeneracji komórek. Dzięki temu do krwi nie przedostają się szkodliwe substancje, które mogą powodować choroby [4].
Gotowy sfermentowany produkt stymuluje wzrost korzystnej mikroflory jelitowej.
Kiszony sok z buraka- właściwości [5]:
- Reguluje przemianę materii;
- Poprawia pracę jelit, wątroby, nerek;
- Zapobiega zaparciom;
- Podnosi odporność organizmu;
- Działa przeciwnowotworowo;
- Reguluje ciśnienie krwi;
- Zapobiega powstawaniu anemii i wspomaga jej leczenie;
🔎 Codzienne spożywanie soku z buraków może poprawiać przepływ krwi w naczyniach krwionośnych i zmniejszać ryzyko problemów sercowo-naczyniowych, jak wykazało badanie kliniczne przeprowadzone przez Penn State. Te wyniki sugerują, że sok z buraków może być wartościowym elementem diety wspierającej zdrowie serca [9].
Przeciwwskazania
Jak każdy produkt ma swoje przeciwskazania. Nie zaleca się picia soku z kiszonych buraków osobom z przewlekłym zapaleniem nerek lub kamicą nerkową [6]. Podagra (dna moczanowa) ze względu na wysoką zawartość szczawianów w zakwasie również dyskwalifikuje chorych z picia tego napoju. Osoby cierpiące na reumatyzm też powinny z niego zrezygnować.
Może on również zwiększać objawy zgagi, refluksu i wrzodów żołądka [7].
Kilka cennych wskazówek:
- Jeżeli na Twoim zakwasie pojawi się biała piana, nie panikuj. Nie musi to od razu oznaczać pleśni. Być może piana powstała w wyniku fermentacji i jest czymś naturalnym. Powinna zniknąć za kilka dni.
- Natomiast jeżeli zakwas ciągnie się, a jego konsystencja przypomina kisiel, to przestaw go w chłodniejsze miejsce. Być może to etap przejściowy i w ten sposób uratujesz sok. Jeżeli ten proces okaże się bezskuteczny, spróbuj dodać do zakwasu wody z kiszonych ogórków. Dzięki wysokiej ilości bakterii mlekowych konsystencja zakwasu wróci do pożądanej.
- Jeżeli podczas przygotowywania zakwasu pobrudziłeś ubranie, działaj szybko! Przelej plamę wrzątkiem, a następnie wypierz jak zwykle.
- Buraczki są silnie brudzące -zakwas przygotowuj w rękawiczkach.
- Przed każdym przygotowaniem zakwasu, który chcesz przechowywać dłuższy czas, wymień nakrętki do butelek lu słoików na nowe.
- Uważaj na wyszczerbione butelki lub słoiki.
- Jałowość! To przepis na sukces w przygotowaniu soku z kiszonych buraków. Butelki i nakrętki muszą być wyparzone.
- Ważne, aby warzywa były w pełni pokryte solanką. Jeżeli masz z tym problem, to w sprzedaży dostępne są specjalne obciążniki do kiszonek i siatki dociskowe.
- Nie próbuj ratować spleśniałego zakwasu. Wyrzuć go i przygotuj kolejny!
Bibliografia:
- Właściwości zakwasu z buraków – ile i jak pić, zastosowanie, przeciwwskazania (arkanasmaku.pl)(2021)
- Burak – właściwości odżywcze, kalorie, indeks glikemiczny – Healthlife (2021)
- H. Kunachowicz „Tabele składu i wartości odżywczej żywności” str. 398-405
- P. Zdziobek Kwasy fenolowe i flawonoidy w kiszonkach warzywnych(2022)
- H. Stolińska „Zakłamane jedzenie, obalamy mity zdrowego odżywiania” str.282 (2020)
- Sok z kiszonych buraków – przeciwskazania do picia soku, właściwości (arkanasmaku.pl) (2021)
- Zakwas z buraków – właściwości, spożywanie, przeciwwskazania, cena – Kiszone Specjały (kiszonespecjaly.pl)
- Kiszonki w ciąży: zdrowe jelita – bezpieczna ciąża Blog | Sklep Bio Food (2020)
- Delgado Spicuzza, J. M., Gosalia, J., Zhong, L., Bondonno, C., Petersen, K. S., De Souza, M. J., … & Proctor, D. N. (2024). Seven-day dietary nitrate supplementation clinically significantly improves basal macrovascular function in postmenopausal women: a randomized, placebo-controlled, double-blind, crossover clinical trial. Frontiers in Nutrition, 11, 1359671.
- Data pierwotnej publikacji: 24.08.2023
- Data ostatniej aktualizacji o wyniki badań: 22.11.2024
Dietetycy.org.pl » Żywność » Warzywa » Sok z kiszonych buraków. Jak go przygotować i dlaczego warto?
Studentka drugiego roku dietetyki, na co dzień aptekarz z długoletnim stażem. Interesuje się przede wszystkim odżywianiem dzieci oraz uświadamianiem społeczności, że część leków i suplementów diety można zamienić na zdrową dietę. W wolnej chwili jeżdżę rowerem i czytam książki.