Sprawozdanie – Konferencja „Psychika a dietetyka” 6.05.2017
6 maja 2017 roku w Centrum Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi przy ul. Pomorskiej 251 odbyła się I Ogólnopolska konferencja PAD – Psychika a Dietetyka, czyli jak wypełnić lukę między tym, co wiemy, a tym, co jemy. Organizatorem wydarzenia było Studenckie Koło Naukowe Dietetyki UM w Łodzi, jednym z patronów medialnych był także portal Dietetycy.org.pl.
Głównym celem i myślą przewodnią konferencji było pokazanie jak tematyka żywieniowa i spożywany pokarm wpływa na stan fizyczny i psychiczny. Konferencja była głównie kierowana do dietetyków, lekarzy, psychologów, psychodietetyków, psychoterapeutów, trenerów personalnych oraz wszystkich zainteresowanych w/w tematyką.
Przedstawiamy krótkie podsumowanie konferencji:
Konferencja została podzielona na 3 panele wykładowe. W pierwszym z nich mogliśmy się dowiedzieć jaki jest wpływ diety w prewencji otępień. Zostało wyraźnie zaznaczone, że prawidłowa dieta, w tym dieta śródziemnomorska, jak i aktywność fizyczna skutecznie zapobiegają chorobom otępiennym. W kolejnej prelekcji zdobyliśmy cenną wiedzę jaką zależność ma mikroflora jelitowa z występowaniem chorób psychicznych. Prof. dr hab.n.med Ewa Brzezińska- Błaszczyk szczegółowo i profesjonalnie omówiła ten temat, min. wskazała jak ważną rolę w naszym organizmie odgrywa oś mózg- jelita.
W kolejnym panelu mogliśmy dowiedzieć się o psychologicznych uwarunkowaniach odmowy jedzenia. W następnym wykładzie przedstawione zostało gdzie kończy się norma psychologiczna, a gdzie zaczyna patologia w relacji człowieka z żywnością. Próbowaliśmy odpowiedzieć na pytania, które zachowania są normą, a które już nie, jakie są kryteria rozpoznawczego jedzenia normalnego, jakie są czynniki ryzyka rozwoju jedzenia anormalnego oraz jak rozpoznawać zaburzone zachowania żywieniowe, a także jakie powinny być działania normalizujące te zachowania, ze wskazaniem na edukację żywieniową oraz promocję prawidłowych zachowań żywieniowych.
W kolejnej prelekcji została opisana „relacja” rodzina- otyłość- depresja. Zaznaczone zostało jak ważne jest wsparcie bliskich na każdym etapie naszego życia.
W kolejnym panelu został przedstawiony problem, jak jedzenie może wpływać na koncentrację, emocję i dobrą pamięć w ujęciu medycyny chińskiej. Dowiedzieliśmy się o teorii pięciu elementów, klasyfikacji procesów przygotowania potraw wg 5 przemian i innych ciekawostkach.
Niezwykle interesujący oraz bardzo wyczerpujący był wykład prof. dr hab.n.farm. Jolanty Zawilskiej na temat głodu dopadającego nas w nocy. Dowiedzieliśmy się o objawach, patogenezie powikłaniach i terapii zespołu nocnego jedzenia. Również szczegółowo został omówiony drugi zespół zaburzeń jedzenia związanych ze snem.
Na sam koniec konferencji wystąpił ze swoim wykładem na temat motywacji w diecie dr n.ekon. Mateusz Grzesiak – polski trener rozwoju osobistego, psycholog, autor wielu książek. W swoim wystąpieniu przedstawił główne techniki motywacji min: formowanie celu, zobowiązanie publiczne, mówił również o liście dystraktorów wewnętrznych i zewnętrznych w drodze do osiągnięcia sukcesu. Udzielił również wielu przydatnych wskazówek jak skutecznie motywować innych.
I konferencję PAD uważam za bardzo udaną. Frekwencja dopisała, w wykładach uczestniczyło kilkuset osób. Mam nadzieję, że spotkamy się za rok!
Dietetycy.org.pl » Aktualności » Sprawozdanie – Konferencja „Psychika a dietetyka” 6.05.2017
Magister Dietetyk, specjalista ds. jakości żywności, audytor HACCP