Test pokazuje czy prowadzimy odpowiednią dla nas dietę

Avatar photo
test moczu

Naukowcy z Imperial College London we współpracy z kolegami z Northwestern University, University of Illinois i Murdoch University ukończyli zakrojone na szeroką skalę badania nowego typu: opracowanie pięciominutowego testu moczu, który analizuje dietę danej osoby i ocenia czy jest dla niej odpowiednia. Takie wyniki możemy przeczytać w „Nature Food”.

Na czym polegało badanie?

Naukowcy przeanalizowali poziomy 46 różnych tak zwanych metabolitów w moczu 1848 osób. Metabolity są uważane za obiektywny wskaźnik jakości prowadzonej diety i są wytwarzane podczas trawienia różnych pokarmów przez organizm. Jak przypominają autorzy badania oparte o dane zebrane od uczestników, mogą prowadzić do niedokładnych pomiarów. Jednak ta nowa metoda może pomóc w uzyskaniu szczegółowych informacji na temat jakości diety oraz na temat tego czy jest to odpowiedni rodzaj diety dla danej osoby.

Wyniki

Analiza ujawniła związek między 46 metabolitami w moczu a rodzajami żywności lub składników w diecie. Na przykład niektóre metabolity są skorelowane ze spożyciem alkoholu, podczas gdy inne były powiązane z konsumpcją owoców cytrusowych, fruktozy (cukru owocowego), glukozy i witaminy C.

Zespół odkrył również metabolity w moczu związane ze spożyciem czerwonego mięsa, innych mięs, takich jak drób i składniki odżywcze, jak wapń. Niektóre metabolity były również powiązane z stanem zdrowia danej osoby – na przykład związki występujące w moczu, takie jak mrówczan i sód (czyli wskaźnik spożycia soli z dietą), są związane z otyłością i nadciśnieniem tętniczym. W badaniu zastosowano dwukrotnie 24-godzinne dzienniczki żywieniowe, średnio w odstępie 3 tygodni, w połączeniu z dwoma dobowymi zbiórkami moczu.

W drugim badaniu opublikowanym również w „Nature Food”, zespół wykorzystał opisaną wyżej metodę w celu opracowania pięciominutowego testu wykazującego, że mieszanka metabolitów w moczu różni się w zależności od danej osoby. Zespół twierdzi, że ta technologia umożliwi dopasowywanie indywidualnych porad dotyczących zdrowego odżywiania.

zdrowe odżywianie
Iakov Filimonov / 123RF

Podczas badania zespół poprosił 19 osób o przestrzeganie czterech różnych diet – od bardzo zdrowych (spełnianie 100% zaleceń WHO dotyczących zbilansowanej diety) do niezdrowych (spełnianie 25% zaleceń dietetycznych WHO). W badaniu zespół posłużył się skalą DMS (Dietary Metabotype Score). Zauważono, że osoby ściśle przestrzegające nawet tej samej diety różniły się wynikami w tej skali.

Zobacz również
rzepa

Praca zespołu ujawniła również, że im wyższy wynik DMS danej osoby, tym zdrowsza jest jej dieta. Stwierdzono również, że wyższy wynik DMS jest związany z m.in. niższym poziomem glukozy we krwi.  

Źródło:

  1. Joram M. Posma, Isabel Garcia-Perez, Gary Frost, Ghadeer S. Aljuraiban, Queenie Chan, Linda Van Horn, Martha Daviglus, Jeremiah Stamler, Elaine Holmes, Paul Elliott, Jeremy K. Nicholson. Nutriome–metabolome relationships provide insights into dietary intake and metabolism. Nature Food, 2020;
  2. Isabel Garcia-Perez, Joram M. Posma, Edward S. Chambers, John C. Mathers, John Draper, Manfred Beckmann, Jeremy K. Nicholson, Elaine Holmes, Gary Frost. Dietary metabotype modelling predicts individual responses to dietary interventions. Nature Food, 2020; 1 (6): 355