Witamina K a osteoporoza
Obecnie osteoporoza jest zaliczana do chorób cywilizacyjnych. Dlaczego tak się dzieje? Czego w naszej diecie jest za dużo, a może za mało?
Osteoporoza dotyka w przeważającej części kobiety. Proces odwapnienia kości zaczyna się często w okresie przekwitania, gdyż gwałtownie spada ilość estrogenów w organizmie. Im mniej uwapnione są kości przed tym okresem, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia osteoporozy.
Sporo mówi się o profilaktyce, od kilku lat prowadzone są liczne akcje przypominające o suplementowaniu wapnia. Ale jak to wszystko przekłada się na obniżenie występowania osteoporozy? Badania wykazują, że kobiety, które przyjmowały suplementy wapnia były bardziej narażone na wytworzenie w tętnicach zwapnień. W ostatnim czasie dużo mówi się na temat łączenia wapnia z witaminą D3. Słusznie. Witamina D3 „wychwytuje” wapń dostarczony do organizmu i wspólnie budują kości. Niestety nawet to połączenie nie gwarantuje dostarczenia wapnia do kości.
Zwiększona ilość wapnia połączonego z witaminą krąży po układzie krwionośnym, bardzo szybko tworząc blaszki miażdżycowe [1], [2]. Aby to połączenie skutecznie budowało kości, istotna w całym tym procesie jest witamina K2.
Witamina K2 jest stosunkowo niedawno odkrytym składnikiem. Do tej pory mówiono głównie o roli witaminy K w procesie krzepnięcia krwi, natomiast negowano pogląd jakoby ta witamina wpływała istotnie na proces remineralizacji kości. Niestety nie uwzględniono, że witamina K to różne substancje, które znacząco różnią się wpływem na organizm. Kołodziejczyk [3] zauważa jedynie różnicę w budowie witaminy K2 w porównaniu z witaminą K1.
Jak pokazują badania [5] szczególnie połączenie tych trzech składników daje pożądany efekt. Witamina K2 pobudza osteokalcynę wydzielaną przez osteblasty do działania – czyli odbudowy kości.
Witaminę K2 znajdziemy w: wątróbce, serach, żółtku jaj, maśle, kapuście kiszonej.
🔎 Według nowego australijskiego badań [6] również sama witamina K1 ma istotne znaczenie dla zdrowia kości. Spożycie z dietą tej formy witaminy wiązało się z niższym ryzykiem hospitalizacji z powodu złamań u kobiet.
Przypisy:
- Bolland M.J., Gray A., Avenell A. Calcium supplements with or witout vitamin D and risk of cardiovascular events: reanalysis of the Women`s Health Initiative access dataset and metaanalysis. BMJ 2011, 342:d2040
- [2] Bostrom K., Watson K.E., Horn S. Bone morphogenetic protein expressin in human atherosclerotic lesions. J.Clin.Invest. 1993 Apr, 91(4):1800-09
- Kołodziejczyk A. Naturalne związki organczne. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2013, 689-691
- Weber P., Vitamin K and bone health. 2011. Nutrition 17 (10): 880-887
- Morishita M., Nagashima M., Wauke K. Osteoclast inhibitory effects of vitamin K2 alone or in combination with etidronate or risedronate in patients with rheumatoid arthritis:2-year
- Sim, M., Strydom, A., Blekkenhorst, L. C., Bondonno, N. P., McCormick, R., Lim, W. H., … & Prince, R. L. (2022). Dietary Vitamin K1 intake is associated with lower long-term fracture-related hospitalization risk: the Perth longitudinal study of ageing women. Food & function, 13(20), 10642-10650.
- Data pierwotnej publikacji: 16.06.2016
- Data ostatniej aktualizacji o wyniki badań: 15.12.2022
Dietetycy.org.pl » Dietetyka » Dietetyka kliniczna » Witamina K a osteoporoza
Dietetyk / Technolog żywności i żywienia człowieka Absolwentka Wydziału Nauk o Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu