Nowe badania zespołu z University of Engineering w Wuhan (Chiny) wykazały, że kurkumina może pomóc w eliminacji niektórych wirusów. Badanie opublikowane w czasopiśmie „Journal of General Virology” wykazało, że kurkumina, czyli składnik popularnej przyprawy – kurkumy, może zapobiegać infekowaniu komórek wirusem zakaźnego zapalenia żołądka i jelit (TGEV) – koronawirusem z grupy alfa, który infekuje świnie. Potwierdzono także w analizie, że kurkumina w wyższych dawkach zabija cząsteczki wirusa.
Co już wiemy o kurkumie
O kurkumie wiadomo już wiele. Działa przeciwutleniająco, poprawia krążenie krwi, chroni wątrobę. Ma właściwości przeciwzapalne, antyoksydacyjne, przeciwnowotworowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. W Polsce stosowana jest jako barwnik do koncentratów spożywczych, masła, sałatek i ryżu. Na Wschodzie i Bliskim Wschodzie ma zastosowanie jako przyprawa i barwnik.
Szczegóły badania
W celu określenia potencjalnych właściwości przeciwwirusowych kurkuminy, zespół badawczy potraktował eksperymentalne komórki różnymi stężeniami związku przed próbą zakażenia ich TGEV. Zauważono, że wyższe stężenia kurkuminy zmniejsza liczbę cząstek wirusa w hodowli komórkowej.
Badania sugerują, że kurkumina wpływa na TGEV na wiele sposobów:
– bezpośrednio zabijając wirusa, zanim będzie on w stanie zainfekować komórkę,
– integrując się z otoczką wirusową w celu inaktywacji wirusa,
– zmieniając metabolizm komórek, aby zapobiec wniknięciu wirusa.
Wykazano, że kurkumina hamuje replikację niektórych typów wirusów, w tym wirusa dengi, zapalenia wątroby typu B i wirusa Zika.
Wpływ na wybór kurkuminy miał również fakt, że związek ma szereg znaczących skutków biologicznych, w tym działanie przeciwnowotworowe, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Według dr Xie kurkumina została wybrana do tego badania również ze względu na znikome skutki uboczne.
Naukowcy planują kontynuować badania in vivo, używając modelu zwierzęcego, aby ocenić, czy hamujące właściwości kurkuminy będą widoczne w bardziej złożonym systemie.
Źródło:
- Yaoming Li, Jing Wang, Yinchuan Liu, Xiang Luo, Weiqiang Lei, Lilan Xie. Przeciwwirusowe i wirusobójcze działanie kurkuminy na wirus zakaźnego zapalenia żołądka i jelit in vitro . Journal of General Virology , 2020;
- Pawłowski A., Szeląg D. Naturalne leczenie. Wyd. PWH Arti, Ożarów Mazowiecki, 2018.
Magister dietetyki. Dietetyk, edukator i copywriter. Absolwentka WSR w Warszawie oraz UM w Białymstoku. Prowadzi autorską stronę "DietoŚwiat". Udziela wypowiedzi eksperckich. Kontakt mailowy: mwilkowska@dietoswiat.pl