Wpływ stopnia aktywności fizycznej ojca na zdrowie potomstwa
Mężczyźni, którzy chcą mieć dzieci w bliskiej przyszłości, powinni rozważyć zapisanie się na siłownię. W nowym badaniu przeprowadzonym przez Kristin Stanford, fizjologów i badaczy biologii komórki z The Ohio State University College of Medicine w Wexner Medical Center (USA), wykazano, że aktywność fizyczna ojca miała znaczący wpływ na zdrowie metaboliczne potomstwa również w ich dorosłym życiu. Wyniki opublikowano w czasopiśmie „Diabetes”. Jak komentują autorzy ta praca jest ważnym postępem w nauce o zaburzeniach metabolicznych i prewencji na poziomie komórkowym.
Ilość dowodów rośnie
Niedawne badania powiązały rozwój cukrzycy typu 2 i zaburzeń zdrowia metabolicznego z wadliwą dietą rodziców, a także coraz więcej dowodów naukowych wskazywało na to, że styl życia ojców odgrywa ważną rolę w występowaniu otyłości i programowaniu metabolicznym ich potomstwa.
Badanie na myszach
Zespół badawczy analizował, w jaki sposób schemat aktywności fizycznej ojca wpłynie na zdrowie metaboliczne jego potomstwa. Wykorzystując modele myszy, samce karmiono standardową lub wysokotłuszczową dietą przez trzy tygodnie.
Niektóre myszy z każdej grupy żywieniowej były osiadłe/nieaktywne, a niektóre z nich swobodnie się poruszały (były aktywne fizycznie). Potomstwo tych gryzoni karmiono standardową dietą przez rok w warunkach siedzącego trybu życia.
Wyniki
Naukowcy donoszą, że dorosłe potomstwo aktywnych fizycznie reproduktorów miało lepszy metabolizm glukozy, mniejszą masę ciała i mniejszy poziom tkanki tłuszczowej.
Co interesujące, aktywność fizyczna ojca nawet w okresie prowadzenia diety wysokotłuszczowej także wpływała na poprawę zdrowia metabolicznego u ich dorosłego potomstwa.
Wpływ aktywności na geny
Zespół z Uniwersytetu Stanforda stwierdził również, że ćwiczenia powodowały zmiany w genetycznej ekspresji nasienia ojca, które tłumią wadliwe efekty dietetycznie i przenoszą je na potomstwo.
Zauważono silną zmianę w ich profilu małego RNA (small RNA, sRNA). Teraz zamierzają dokładnie m.in. przeanalizować, które małe RNA są odpowiedzialne za te metaboliczne zmiany.
Poprzednie badania tej grupy naukowców wykazały, że kiedy samice myszy są aktywne fizycznie ma to również pozytywny wpływ na zdrowie metaboliczne potomstwa.
Opierając się na obydwu analizach, należy ustalić teraz, czy aktywność fizyczna u obojga rodziców ma jeszcze większy wpływ na ogólny stan zdrowia dzieci.
Podsumowanie
Naukowcy są przekonani, że wyniki potwierdzają hipotezę, że małe RNA mogą pomóc przekazywać rodzicielskie informacje następnemu pokoleniu. Istnieje potencjał, aby te wyniki odnieść również do ludzi. Wiadomo, że u dorosłych mężczyzn otyłość wpływa na poziom testosteronu, liczbę plemników i ich ruchliwość, a także na liczbę żywych urodzeń.
„Jeśli poprosimy kogoś, kto przygotowuje się do tego, aby mieć dziecko, żeby ćwiczył umiarkowanie, nawet przez miesiąc przed poczęciem, może to mieć silny wpływ na nasienie i długotrwały metaboliczny stan zdrowia potomstwa” – jak komentują autorzy.
Źródło: Kristin I. Stanford, Morten Rasmussen, Lisa A. Baer,Adam C. Lehnig, Leslie A. Rowland, Joseph D. White, Kawai So, Ana Luisa DeSousa-Coehlo, Michael F. Hirshman, Mary-Elizabeth Patti, Oliver J. Rando,Laurie J. Goodyear. Paternal Exercise Improves Glucose Metabolism in AdultOffspring. Diabetes, 2018;
Dietetycy.org.pl » Aktualności » Wpływ stopnia aktywności fizycznej ojca na zdrowie potomstwa
Magister dietetyki. Dietetyk, edukator i copywriter. Absolwentka WSR w Warszawie oraz UM w Białymstoku. Prowadzi autorską stronę "DietoŚwiat". Udziela wypowiedzi eksperckich. Kontakt mailowy: mwilkowska@dietoswiat.pl