Co wspólnego ma sen z jedzeniem?
Rytmy ciała a nawyki żywieniowe
W dzisiejszych czasach większość z nas nie przykłada zbyt dużej wagi do snu, tak samo jak i do jedzenia. Ale to nie jedyne podobieństwo między tymi dwoma aspektami naszego życia. Sen i żywienie są ze sobą ściśle powiązane, a ma na nie wpływ nasz rytm ciała. Po posiłku, szczególnie po obiedzie, czujemy się ospali i chętnie korzystamy z drzemki. Dzieje się tak dlatego, że większość krwi niejako „spływa” do układu pokarmowego, gdzie odbywa się intensywne trawienie i wchłanianie, a „odpływa” z mózgu. Powoduje to właśnie senność i lenistwo. Nie bez powodu powstało powiedzenie, że „Polak najedzony to Polak leniwy”.
Sen także ma ogromny wpływ na nasze zachowania żywieniowe. Weźmy przykład ludzi często podróżujących, bądź pracujących na różne zmiany. Ich cykl dnia i nocy jest zaburzony, co przekłada się na nieregularne posiłki, które spożywane są często samotnie, a nie w gronie rodziny, ale także mogą powodować wzrost picia alkoholu oraz przyjmowania tabletek nasennych. Nasz cykl dnia i nocy jest bowiem powiązany zarówno z przyjmowaniem posiłków, jak i ze snem. Czy zastanawialiśmy się kiedyś jak byśmy funkcjonowali zamknięci gdzieś, gdzie nie mielibyśmy zegara ani okien i nie wiedzielibyśmy ile czasu minęło? Czy według własnego zegara biologicznego, czy może inaczej? Przeprowadzono takie doświadczenie i jak się można domyślać większość osób funkcjonowała tak jak dotychczas. Jednak były osoby, u których cykl został wydłużony nawet dwukrotnie! I to nie tylko przerwy między posiłkami, ale również czas snu. Na przykład osoba śpiąca 8 godzin spała nieprzerwanie aż 16! To doświadczenie miało na celu uświadomienie nam, że zarówno sen, jak i nasze zwyczaje żywieniowe są ze sobą ściśle powiązane.
Istnieje także różnica między nawykami żywieniowymi ludzi śpiących długo, czyli ponad 8 godzin na dobę, i między tymi, którzy śpią krótko – poniżej 6 godzin na dobę. Jak wykazało badanie, osoby śpiące długo odżywiały się regularnie, spokojnie i nie miały problemów z masą ciała. Natomiast osoby śpiące krótko przejawiały skłonności do podjadania, napadowego jedzenia oraz jedzenia w pośpiechu. (Bennet, 1988). Więc nie żałujmy sobie snu! Jest on naszym sprzymierzeńcem także w zachowaniu szczupłej sylwetki.
Marzenia senne związane z żywnością
A co ze snami, a dokładniej naszymi marzeniami sennymi? Czy nie mogą one dotyczyć żywności lub być z nią powiązane? I co to właściwie oznacza?
Kiedy jesteśmy głodni przeważnie śnią nam się sycące, wspaniałe potrawy, bankiety i uczty. Kiedy się dodatkowo odchudzamy, przeważnie spożywamy zakazane nam, tuczące potrawy, a po przebudzeniu mamy nawet poczucie winy. Spożywanie pokarmu we śnie ma także symboliczne znaczenie, oznacza stratę w interesach. Kiedy natomiast śni nam się, że jesteśmy głodni, wcale nie oznacza to, że rzeczywiście jesteśmy głodni. A przynajmniej nie w tym znaczeniu. Według naukowców jest to symbol braku czegoś bardzo ważnego, jak na przykład miłości, czułości, opieki bądź uczucia. Symboliczne znaczenie ma także sen, w którym dostarczamy komuś żywność, oznacza on sukces w interesach. Sen, w którym dopisuje nam apetyt oznacza koniec smutków, gotowanie bigosu może zapowiadać narodziny dziecka. Śniące nam się ciastko oznacza zbliżające się przyjemności, a czekolada dobry stan zdrowia. Natomiast pomidor może oznaczać naszą potajemną miłość oraz ukrywany erotyczny stosunek mający przykre konsekwencje. Sen o diecie należy uznać za ostrzeżenie i należy wdrożyć oszczędności. Z kolei, kiedy przyśni nam się jajecznica czeka nas szczęście, jajko gotowane to pełnia miłości rodzinnej, a sadzone zwiastuje nam rychłą wizytę w teatrze. (Mallon, 2000)
Jak widać sny o żywności mają bardzo różne znaczenie. Ciekawe jak często się sprawdzają!
Bibliografia:
Bennet, G. (1988). Eating matters, Why We Eat What We Eat. London: HEINEMANN KINGSWOOD.
Mallon, B. (2000). The illustrated guide to dreams. Great Britain: Goldsfield Press Ltd.
Dietetycy.org.pl » Dietetyka » Jak jeść zdrowo? » Co wspólnego ma sen z jedzeniem?
Magister dietetyki. Absolwentka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.