Jak obronić się przed bezwartościowymi przegryzkami?
Nigdy więcej bezwartościowych przegryzek!
5 sposobów na zdrowszą dietę bez złego podjadania
Chrupiemy, smakujemy, pochłaniamy, zajadamy ukradkiem w samochodzie, pociągu, przed telewizorem, wisząc na telefonie czy nawet leżąc w łóżku. Dla znacznej części z nas przegryzanie stało się czymś tak automatycznym, że nasz umysł nie rejestruje nawet faktu przyjmowania pokarmów. A nałogowi przegryzacze nie zawsze sięgają po przyjazne sylwetce jabłka i marchewki.
Przeprowadzone w 2010 roku na Uniwersytecie w Północnej Karolinie badanie wykazało, że większość z respondentów zjadała prawie 600 kcal – blisko 1/3 całej dziennej racji żywnościowej w postaci przekąsek – nie zaś w postaci pełnych posiłków. Dwody podjadania są łatwo namacalne u każdego łasucha – dlatego aby pozbawić was wymówki do sięgania po kaloryczne przekąski podpowiemy kilka sposobów aby uniknąć przejadania się między posiłkami.
1. Nie przeszukuj lodówki nocą
Dzień zacznij od dobrze zbilansowanego śniadania. Pozwoli ono uzupełnić braki energetyczne powstałe po nocnej przerwie a przez wybór właściwych produktów zapewni długotrwałę uczucie sytości. Komponuj ten posiłek w oparciu o produkty z pełnego ziarna, jajka, produkty mleczne takie jak gęsty jogurt grecki.
W porze lunchu stawiaj na połączenie węglowodanów złożonych, pełnowartościowych białek oraz nienasyconych tłuszczów. Nie musisz odmawiać sobie deseru jednak potraktuj go inaczej niż dotychczas. Uczyń deser czymś wyjątkowym, delektuj się nim, smakuj, celebruj. Pozwoli Ci się tu uchronić przed nocnym podjadaniem.
2. Nie łasuchuj podczas gotowania
Wracając z pracy umierasz z głodu i najchętniej złapałbyś pierwszą jadalną rzecz która wpadnie ci pod rękę? Będąc bliskim śmierci głodowej podczas przygotowania obiadu jesteś narażony na dokonanie niewłaściwych wyborów żywieniowych. Przeygotowując posiłek możesz spróbować oszukać głód przegryzając krojone do surówki warzywa – nie są kaloryczne a zawarty w nich błonnik wywoła uczucie sytości, pozwalające wytrwać ci do końca procesu przyrządzania dania głównego. Opracowując menu staraj się przewidzieć czas potrzebny na przygotowanie potraw i wybieraj szybkie przepisy oparte o pełnowartościowe produkty.
3. W samochodzie przechowuj tylko zdrowe przekąski
Stojąc w korku często możesz zrobić się głodny dlatego nie skręcaj na najbliższą stację benzynową i nie dokonuj impulsywnych zakupów. Zawczasu przygotuj się na taką okoliczność – suszone jabłka, orzechy nerkowca czy pestki dyni zajmą cię przez kilka skrzyżowań jak również dostarczą sporo składników mineralnych do twojej diety. Pomocny i zdrowy może się również odpowiednio przygotowany… popcorn.
4. Notuj to co zjadasz
Bądź zorganizowany i notuj to co jesz i jak wydatkujesz energię. Nie masz czasu na bieganie z notesem? Używając wielu dostępnych aplikacji na telefon ułatwisz sobie zadanie i przejmiesz kontrolę nad ilością przyswajanego pożywienia. Przeglądając podsumowanie dnia z łatwością zwrócisz uwagę na popełniane błędy i będziesz świadomy jak je poprawić. Staraj się zjadać posiłki w ciszy i przy stole w jadalni.
Unikaj jedzenia w biegu, przy kuchennym blacie oraz tych niezauważalnych przekąsek, które towarzyszą relaksowi – jeśli czytasz gazetę, oglądasz program w telewizji czy oglądasz zdjęcia znajomych na komputerze – nie podjadaj – to bardziej nawyk niż faktyczny głód.
Zobacz: co jest skuteczniejsze – smartfon czy notatnik?
5. Oczyść swoje miejsce pracy
Będąc w biurze jesteś obłożony zakamuflowanymi batonikami, pianki w czekoladzie zajmują honorowe miejsce na twoim biurku czy koleżanka przyniosła paczkę landrynek?
Usuń z widoku wszystkie łakocie i zastąp je pełnowartościowymi produktami takimi jak owoce, warzywa, orzechy i nasiona. Zabieraj ze sobą domowe potrawy w odpowiednich pudełeczkach, zrezygnuj z oferty „pana kanapki”, który nie zawsze komponuje swoje dania z dietetycznych składników. Jeśli o tym zapomnisz i jesteś zmuszony do jedzenia na mieście zobacz jak to zrobić żeby nie zrujnować sylwetki: jak redukować kalorie jedząc na mieście?
Macie swoje własne sposoby jak walczyć z przegryzaniem w ciągu dnia? Podzielcie się nimi w komentarzu !
Dietetycy.org.pl » Dietetyka » Odchudzanie » Jak obronić się przed bezwartościowymi przegryzkami?
Redaktor naczelna portalu Dietetycy.org.pl. Doświadczony wykładowca akademicki i szkoleniowiec. Autor licznych artykułów w prasie branżowej oraz naukowej. Udziela wypowiedzi eksperckich w mediach. redakcja@dietetycy.org.pl