Tanie zakupy spożywcze – jak to robić?

Avatar photo
zakupy spożywcze

W ostatnich miesiącach ceny produktów spożywczych rosną szybciej niż byśmy chcieli. Coraz więcej spośród nas musi rezygnować ze swoich przyzwyczajeń zakupowych i wybierać tańsze zamienniki. Niestety czasami oznacza to produkty gorsze jakościowo i mniej zdrowe. Ale tak być nie musi – oto kilka praktycznych wskazówek jak kupować jedzenie, żeby jeść zdrowo i tanio.

Jak robić tanio zakupy spożywcze?

  • Kupuj świeże warzywa i owoce – to nie tylko wskazówka jak jeść zdrowo. Produkty przetworzone oraz mrożonki pozwalają zaoszczędzić wyłącznie czas – gorzej jest z ich ceną oraz walorami spożywczymi.
  • Kupuj tam gdzie taniej – czy sklep w którym kupujesz jest faktycznie tani, czy w pobliżu jest może inny? Spróbuj porównać kilka najczęściej kupowanych przez Ciebie produktów spożywczych (najlepiej tej samej marki) w różnych sklepach – można to zrobić również szybko korzystając z porównywarek sieci spożywczych online.
  • Zwracaj uwagę na stosunek cen i wagi – czasami lepiej kupić większe opakowanie, które starczy na dłużej. Wiele sklepów obok normalnych cen podaje również przeliczniki na kilogram. Warto to wykorzystać i kupować mądrze.
  • Nie kupuj oczami – typowy chwyt producentów to tworzenie etykiet tak, żeby rzucić przynętę na docelowego klienta. Osoby szukające tańszych produktów poszukają polskich produktów z prostym opakowaniem – zaś poszukujące wysokich jakości produktów – zagranicznych i o wysublimowanym opakowaniu i chwytliwej nazwie. Lepiej na tym nie polegać, bo to potrafi zmylić – zawsze sprawdzaj skład produktu, żeby ocenić na ile za opakowaniem idzie również wartościowe wnętrze.
  • Nie kupuj na pamięć – z czasem zapamiętasz, które produkty mają najlepszy stosunek cena/jakość. Problemem jest jednak, że wielu producentów wykorzystuje to i swój wizerunek u konsumentów wykorzystuje windując ceny. Ponadto łatwo w ten sposób zgubić korzystne promocje oraz nowe marki, które wchodząc na rynek mogą oferować korzystne ceny i nową jakość oraz smaki.
  • Korzystaj z promocji i gazetek – co prawda wiele promocji wcale nie przynosi wiele korzyści, to warto je wykorzystać. Może lepiej kupić większe zapasy teraz w niższej cenie jeśli data ważności jest odległa? Nawet jeśli przecenione są produkty, których data ważności jest już bliska – to można je szybko przetworzyć.
  • Kupuj rzadziej ale w większych ilościach – to nie tylko oszczędność czasu i benzyny (dzisiaj kwestia również nie do przecenienia). Niektóre sklepy oferują produkty w niższych cenach kiedy kupujemy w większych opakowaniach.

A wy jakie macie pomysły na oszczędności w trakcie zakupów? Zapraszamy do komentowania !