Suszone śliwki kalifornijskie wpisują się w aktualne trendy żywieniowe
We wszystkich branżach początek roku to czas na prognozy i przewidywania na kolejne miesiące i lata. Środowiska dietetyczne na całym świecie starają się wytypować jakie trendy i mody żywieniowe będą cieszyły się największym zainteresowaniem w nadchodzącym roku na globalnym jak i lokalnym rynku. Na początku tego roku przygotowaliśmy taki raport dla Polski na podstawie realnych zapytań użytkowników.
W poniższym artykule staramy się uplasować miejsce suszonych owoców, a w szczególności popularnego superfood – suszonych śliwek, w tym szerokim kontekście.
Wiodące trendy w żywieniu
Z tego raportu wynika że największym zainteresowaniem cieszy się obecnie dieta ketogeniczna. Choć została już rok temu wskazana jako najgorsza dieta według U.S. News jej popularność nie słabnie podsycana nowościami wydawniczymi i działalnością firm promujących swoje „keto” produkty.
Zauważalnym trendem jest coraz szersze zainteresowanie konsumentów żywieniowym zero waste. To ruch, który zakłada takie wykorzystanie jedzenia, by go nie marnować. Z raportów GUSu wynika, że jesteśmy w czołówce europejskiej pod względem marnotrawienia żywności, a 1/3 samych owoców i warzyw jest wyrzucana. Tak być nie musi.
Co pozytywne, na polskim rynku, bardzo mocno zarysowuje się trend diety roślinnej a w szczególności jej wegańska odsłona. O pozytywach diety roślinnej mówią światowe autorytety z dziedziny żywienia.
W styczniu została przedstawiona „Dieta przyjazna planecie” (Planetary health diet) przez naukowców wchodzących w skład komisji The EAT -Lancet Commission on Food, Planet, Health. Jej celem jest przeprowadzenie swego rodzaju światowej transformacji żywieniowej, która korzystnie wpłynie zarówno na planetę, jak i zdrowie jej mieszkańców. W największym skrócie, Planetary health diet zakłada redukcję konsumpcji zarówno czerwonego mięsa jak i cukru o połowę w stosunku do teraźniejszego.
Co więcej, spożycie warzyw, owoców, nasion roślin strączkowych oraz orzechów powinno wzrosnąć o połowę w porównaniu od aktualnego.
Także w styczniu na walory diety roślinnej wskazał inny autorytet jakim jest Health Canada. Opublikowana aktualizacja „Canada Food Guide” – poradnika żywieniowego dla mieszkańców Kanady jest rewolucyjnym podejściem przychylającym się do szerszego promowania modelu diety semi-wegetariańskiej.
Jak powiedział Hasan Hutchinson, dyrektor generalny ds. polityki żywieniowej i promocji w Health Canada „Regularne spożywanie pokarmów pochodzenia roślinnego, a więc warzyw, owoców, orzechów, produktów pełnoziarnistych może mieć pozytywny wpływ na zdrowie”, zwracając uwagę, że skala występowania chorób sercowo-naczyniowych jest szczególnym problemem.
Diety z dominacją pokarmów roślinnych promują także popularne źródła trafiające do konsumentów nie związanych ze środowiskiem naukowym. W tym roku już kolejny ranking najlepszych i najgorszych diety opublikował US News. Sam raport oparty był na ocenach ekspertów współpracujących z US News. Pod lupę wzięto 41 znanych diet. Z czego za najlepsze uznano dietę śródziemnomorską, DASH, oraz fleksitarianizm. Ten ostatni można by w spolszczeniu określić jako elastycznym wegetarianizmem – czyli jemy mniej mięsa, więcej produktów roślinnych.
Wyzwania dla zdrowia
Te trendy bardzo cieszą, a to ze względu na potwierdzony dobroczynny wpływ diety roślinnej na układ krążenia. Dane epidemiologiczne są jednak alarmujące. W niedawno opublikowanym Raporcie Europejskim, naukowcy wyraźnie wskazali na związek między przedwczesnym zgonem z przyczyn sercowo-naczyniowych a wadliwą dietą. Raport powstał w oparciu o prace międzynarodowego zespołu badawczego z Uniwersytetu Martina Luthera Halle-Wittenberg (MLU) oraz Uniwersytetu im. Friedricha Schillera w Jenie w Niemczech. Wyniki zostały opublikowane w „European Journal of Epidemiology”. Według ekspertów 1/5 zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych można skutecznie zapobiec dzięki zrównoważonej diecie.
Do promocji warzyw i owoców na naszym rynku włączył się Instytut Żywności i Żywienia, który aktualizując kolejne piramidy żywieniowe jako ich podstawę (zaraz po aktywności fizycznej) wskazuje duży udział tych produktów na naszym codziennym jadłospisie.
Jak suszone śliwki mogą odpowiadać na te potrzeby?
Pamiętajmy, że dieta roślinna to nie tylko surowe warzywa i owoce. Pomysłów na ich przyrządzenie i podanie jest bardzo wiele a obecnie książki, blogi, czasopisma z pomysłami na dania z nich zrobione są wręcz nieograniczone.
Nie sposób zapomnieć o nasionach roślin strączkowych, kaszach, orzechach czy napojach roślinnych (potocznie nazywanych mlekiem). Dla tych, którzy chcą zjeść coś zdrowego na słodko wato podsunąć przepisy bazujące na suszonych owocach.
To właśnie suszone owoce stanowią skoncentrowane źródło energii i bogactwo składników mineralnych i witamin. Przykładowo suszone śliwki są bardzo dobrym źródłem błonnika pokarmowego, witaminy K i potasu, dostarczają także manganu, miedzi czy witaminy B6. Suszone śliwki to doskonały dodatek do pełnoziarnistych przekąsek czy wzbogacenie niektórych dań głównych doskonale urozmaicą codzienny jadłospis.
Suszone owoce to także dobre rozwiązanie dla osób starających się nie marnować żywności – susząc samodzielnie lub kupując już gotowy produkt może być ona znacznie dłużej przechowywany niż świeży i to bez dodatku jakichkolwiek substancji dodatkowych. Wystarczy sam proces suszenia by zachować owoce na dłużej.
O ile zwykle należy być mocno wyczulonym i nie podążać ślepo za modą, tak obecnie panujący trend diety roślinnej lub semi-wegetariańskiej jest godny pochwały i wdrożenia w życie. Umiejętność poprawnego komponowania jarskiego jadłospisu przychodzi z czasem i nabywaną wiedzą. Tym którzy są przekonani do zmiany nawyków żywieniowych i poszukują wysokogatunkowych produktów podpowiadamy, żeby sięgnęli po suszone śliwki z Kalifornii. Suszone śliwki są wartościowym uzupełnieniem diety roślinnej, a jednocześnie łatwo dostępnym i wygodnym w stosowaniu produktem. To rozwiązanie żywieniowe przyniesie zdrowie konsumentom jak również ma szansę zmniejszyć zagrożenie ekologiczne dla planety.
Źródła:
- Dietetycy.org.pl, Dietetyczne Trendy 2019 roku, 31.12.2018, https://dietetycy.org.pl/dietetyczne-trendy-2019/
- New food guide to encourage Canadians to eat more plant-based protein, 4.01.2019, https://globalnews.ca/news/4816615/new-food-guide-plant-protein/
- Canada’s Food Guide is getting updated for the first time since 2007, 4.01.2019, https://dailyhive.com/vancouver/canadas-food-guide-update-2019
- The EAT-Lancet Commission on Food, Planet, Health, dostęp: 3.02.2019, https://eatforum.org/eat-lancet-commission/
- Damian Carrington, New plant-focused diet would ‘transform’ planet’s future, say scientists, 16.01.2019, Guardian, https://www.theguardian.com/environment/2019/jan/16/new-plant-focused-diet-would-transform-planets-future-say-scientists
- Toni Meier, Kira Gräfe, Franziska Senn, Patrick Sur, Gabriele I. Stangl, Christine Dawczynski, Winfried März, Marcus E. Kleber, Stefan Lorkowski. Cardiovascular mortality attributable to dietary risk factors in 51 countries in the WHO European Region from 1990 to 2016: a systematic analysis of the Global Burden of Disease Study. European Journal of Epidemiology, 2018; 34 (1): 37
- Best Diets Overall, dostęp: 3.02.2019, https://health.usnews.com/best-diet/best-diets-overall
Artykuł przygotowany w ramach współpracy portalu dietetycy.org.pl i California Prune Board, organizacji reprezentującej branżę suszonej śliwki z Kalifornii, będącej światowym liderem w badaniach nad właściwościami odżywczymi suszonej śliwki. Więcej informacji dla dietetyków można znaleźć na stronie: californiaprunes.pl/centrum-zasobow/dietetycy-ochrona-zdrowia/
Dietetycy.org.pl » Żywność » Owoce » Suszone śliwki kalifornijskie wpisują się w aktualne trendy żywieniowe