Analizatory Składu Ciała 2024. Przeczytaj, zanim kupisz analizator

Avatar photo
✔ Aktualizacja: nowe wyniki badań
analizatory składu ciała

Analizatory składu ciała są narzędziem, które pozwala poznać, w o wiele większym stopniu efekty stosowanej diety bądź treningu, niż jest to możliwe ze zwykłą wagą. Nowoczesne analizatory oferują wiele różnych rozwiązań zarówno na użytek domowy, jak i dla celów specjalistycznych.

Przedstawiamy kompletny poradnik przy zakupie profesjonalnych analizatorów składu ciała

Spis treści:

  1. Jak wybrać dobry analizator składu ciała?
  2. Jak działają Analizatory Składu Ciała BIA?
  3. Które marki analizatorów są najpopularniejsze?
  4. Domowe analizatory składu ciała
  5. Technologie alternatywne (DEXA)

Jak wybrać najlepszy analizator składu ciała?

To, na jaki model analizatora składu ciała się zdecydujemy, każdorazowo należy przemyśleć pod kątem zarówno funduszy, jak i rzeczywistych potrzeb oraz funkcji, które będziemy w praktyce wykorzystywać. Często w cenę analizatora wliczony jest także montaż wraz ze szkoleniem pracowników, co może być bardzo istotne szczególnie w przypadku bardziej nowoczesnych modeli.

W naszym darmowym kursie „Pierwsze kroki w zawodzie dietetyka” odwiedźcie lekcję 3.3, gdzie wspólnie z partnerem InBody tłumaczymy, jak podejść do wyboru analizatora – LINK

Najpopularniejsze analizatory składu ciała do gabinetu dietetycznego

Zapytaliśmy naszych czytelników – 102 dietetyków, z której marki analizatorów korzystają i której ufają. Poniżej znajdziecie odpowiedzi:

Poznaj bliżej te marki analizatorów składu ciała, które można znaleźć na polskim rynku:

Kliknij w wybraną markę, aby dowiedzieć się o niej więcej:

accuniq

inbody

tanita

Jak działają profesjonalne Analizatory Składu Ciała BIA

W gabinetach dietetycznych oraz centrach fitness najczęściej spotkać można bardziej rozbudowane analizatory masy ciała BIA. O ile analizatory domowe to koszt rzędu kilkudziesięciu – kilkuset złotych, to analizatory profesjonalne mogą kosztować nawet kilka – kilkanaście tysięcy złotych.

Oferują one nie tylko większą dokładność pomiaru, bardziej kompleksowy zakres danych – ale automatycznie wyliczają dodatkowe parametry, które mogą być użyteczne dla badającego. W ten sposób w wybranych modelach od razu odczytać można wiek metaboliczny, BMI, BMR, ICW, ECW. Urządzenia te mogą być zintegrowane z komputerem – posiadać własne oprogramowanie dietetyczne, być połączone drukarką bądź posiadać ją wbudowaną, tak że po wykonaniu badania wynik jest bezpośrednio drukowany i zapamiętywany.

Domowe analizatory składu ciała

Obecnie często zwykłe wagi łazienkowe zdecydowanie wykraczają poza proste ważenie masy ciała w kilogramach i oferują o wiele więcej. Te przeznaczone do użytku domowego zawierają możliwość analizy bioimpedancyjnej (BIA, wysyłającej nieinwazyjnie mały ładunek elektryczny do ciała), która pozwala na oszacowanie zawartości tkanki tłuszczowej oraz wody w organizmie danej osoby po wprowadzeniu podstawowych danych takich jak płeć, wiek oraz wzrost. Są to lekko rozbudowane, tradycyjne wagi łazienkowe bądź przyrządy do użytku ręcznego. Często umożliwiają także zapamiętanie danych jednej bądź większej ilości osób. Skraca to czas pomiaru i ułatwia analizę wyników.

Zobacz również
niealkoholowe stłuszczenie wątroby dieta

Te z wyższej półki pozwolą także na przesłanie danych bezprzewodowo do komputera, jeśli mamy na to ochotę. Oczywiście należy pamiętać, że metoda BIA, szczególnie w przypadku tańszych wag jest niedokładna. Zawartość tłuszczu, wody może się różnić nawet o kilka procent od faktycznej. Dzieje się tak nie tylko ze względu na niedokładność pomiaru, ale również ze względu na wysoką zależność od pory dnia pomiaru, tego, co jedliśmy, robiliśmy, aktywności fizycznej, i tak dalej.

To o czym należy pamiętać, to jest również kwestia tego, że wraz ze swoimi zaletami metoda bioimpedancji nie jest w 100% dokładna niezależnie od ceny przyrządu, chociaż co do zasady bardziej zaawansowane i droższe modele umożliwiają bardziej wiarygodne zmierzenie składu ciała.

Również popularne do domowego użytku są fałdomierze, które obecnie już często zamiast zmuszania do tradycyjnych wyliczeń – również elektronicznie obliczają zawartość tkanki tłuszczowej po zmierzeniu ciała w wybranych miejscach. Wyniki te, jak w powyższym przypadku, również nie zawsze są w pełni wiarygodne – szczególnie, gdy wykonywane są w sposób nieumiejętny, przez osobę niedoświadczoną.

Zaawansowane analizy składu ciała

Istnieje kilka metod, stosowanych w wyspecjalizowanych placówkach, które pozwalają osiągnąć wysoki poziom dokładności badania – wyższy od BIA. W praktyce jednak są to metody bardzo drogie. Aparatura jest bardzo dużych gabarytów, stąd też służą one głównie celom badawczym.

Jedną z nich jest ważenie hydrostatyczne, przy którym badany jest zanurzany na wadze pod wodę. Wyższa zawartość tłuszczu pozwala mu łatwiej unosić się na wodzie.

Inną metodą jest badanie rentgenowskie (czyli DEXA), które jest szczególnie przydatne przy analizie gęstości kości.

  • Publikacja pierwotnego artykułu: 10.12.2012
  • Aktualizacja artykułu o nowe informacje i marki: 23.05.2024