Brak snu zwiększa otyłość brzuszną

Avatar photo
brak snu

Kilka dni temu mogliście przeczytać artykuł Magdaleny Dębińskiej-Kubiak na temat otyłości wisceralnej. Mogliście przeczytać w nim, że więcej tłuszczu w okolicach brzucha to nie tylko defekt natury estetycznej. Przyczyny tego stanu rzeczy są różnorodne. Przede wszystkim wskazuje się na złą dietę oraz brak aktywności fizycznej. Nowe badanie przeprowadzone przez Mayo Clinic wskazuje na kolejny element: brak snu.

Jak poważny jest problem?

Brak snu połączony z dostępem do jedzenia powodował:

  • wzrost o 9% tłuszczu w okolicy brzucha
  • wzost o 11% tłuszczu wisceralnego
  • zawartość tłuszczu ogółem w organizmie nie wzrosła znacząco

Szczególnie niepokojący jest wzrost drugiego z nich. To on najmocniej przekłada się na zwiększenie ryzyka chorób cywilizacyjnych. Dodatkowo badanie wykazało, że nadrabianie snu nie wyrównuje szkód, jakie wyrządza brak snu.

Już wcześniejsze badania sugerowały, że coś jest na rzeczy. Jednym z nich było to opublikowane w Journal of Epidemiology. Wskazało, że wśród dzieci brak, a nawet jakość snu, przekładały się na większą masę ciała.

brak snu niewyspanie
fizkes / 123RF

O badaniu

Badanie [1], o którym mówimy, zostało opublikowane w Journal of the American College of Cardiology (impact factor = 24,1). Badacze wskazują, że na efekt składa się wiele czynników. Bardzo istotne jest to, że śpiąc krócej mamy po prostu więcej czasu na przejadanie się. Zwykle nie równoważymy tego dostateczną aktywnością fizyczną.

Badanie objęło 12 osób bez otyłości. Przez 3 tygodnie pacjenci byli przydzielani do jednej z grup. Po trzech miesiącach przerwy zostali przydzieleni do grupy odwrotnej. Cały czas mieli dostęp do jedzenia.

Po kilku dniach akomodacji grupa testowa mogła spać jedynie 4 godziny, grupa kontrolna zaś 9 godzin na dobę. Na koniec obie grupy przez kilka dni mogły „odespać” przez 9 godzin.

Zobacz również

badanie
Źródło: [1]

Jak zachowywali się badani?

Brak snu mocno wpłynął na zachowania uczestników:

  • grupa śpiąca krócej jadła o 300 kcal więcej
    • 13% więcej białka, 17% więcej tłuszczu
  • spalanie kalorii w trakcie aktywności fizycznej było na podobnym poziomie

Jak poprawić jakość i długość snu?

Higiena snu jest bardzo ważna dla naszego zdrowia. Powyższy efekt to jedynie wierzchołek góry lodowej. Specjaliści zalecają, aby trzymać się w nocy i wieczorem z daleka od smartfonów i tabletów. Nie warto się też objadać tuż przed pójściem spać.

Zwykle przyjmuje się, że osoba dorosła powinna spać 7-8 godzin na dobę.

Bibliografia:

  1. Covassin, N., Singh, P., McCrady-Spitzer, S. K., St Louis, E. K., Calvin, A. D., Levine, J. A., & Somers, V. K. (2022). Effects of experimental sleep restriction on energy intake, energy expenditure, and visceral obesity. Journal of the American College of Cardiology79(13), 1254-1265.