Sen a nadwaga – nowe wyniki badań

Avatar photo
sen a nadwaga

Niewystarczająca ilość snu prowadzi do nadwagi u dzieci w Chinach

Naukowcy z Uniwersytetu w Birmingham w Wielkiej Brytanii odkryli, że chińskie dzieci, które chodzą spać później i przesypiają mniej godzin są bardziej narażone na nadwagę. Badania wskazują również, że późniejsze godziny snu mogą powodować zwiększone ryzyko otyłości wśród dzieci, nawet jeśli liczba przespanych godzin jest optymalna. Rezultaty badań zostały zaprezentowane w czasopiśmie „Journal of Epidemiology”.

Sen a nadwaga – nowe badania

Badania przeprowadzone przez naukowców na temat snu w grupie 2995 dzieci w wieku 9-12 lat z miasta Guangzhou w południowych Chinach wykazały związek pomiędzy czasem snu a ilością tkanki tłuszczowej w organizmie. Badania wskazują, że chińskie dzieci przesypiają mniej godzin niż ich rówieśnicy w Stanach Zjednoczonych i Europie, którzy uczestniczyli w podobnych badaniach. Różnice te  mogą być wynikiem silnej koncentracji na edukacji i osiągnięciach szkolnych w Chinach.

W badaniu finansowanym przez Guangzhou Medical Foundation, naukowcy z Birmingham współpracowali z chińskimi naukowcami z Uniwersytetu Sun Yat-Sen i  Guangzhou Center for Disease Control and Prevention. Wyniki ich badań wykazały, że dzieci śpiące dłużej mają niższe wskaźniki masy ciała (BMI) niż te, które śpią mniej. Chociaż różnice w wskaźnikach BMI wydają się niewielkie, istnieją dowody, że nawet niewielka zmiana wskaźnika BMI jest klinicznie ważna i związana z istotną zmianą wyników zdrowotnych.

Coraz częściej naukowcy donoszą, że wysokiej jakości, odpowiedni sen jest ważny dla ogólnego stanu zdrowia, podczas gdy czas snu skraca się wśród dzieci i młodzieży. Badanie przyczynia się do udowodnienia zależnością między czasem snu a otyłością w dzieciństwie. Dzieci w tym badaniu spały mniej niż dzieci w podobnym wieku w krajach zachodnich, a ich zwyczajowa pora snu była stosunkowo późniejsza niż się spodziewano. Późniejsze godziny snu mogą prowadzić do takich niewłaściwych zachowań żywieniowych jak nocne przekąski.

Częstość występowania otyłości w Chinach jest niepokojąca, ponieważ kraj ten przechodzi szybkie przemiany gospodarcze, co prowadzi do zmian w tradycyjnej diecie. Istnieją złożone czynniki przyczyniające się do otyłości u dzieci, w tym czynniki biologiczne i styl życia, ale wyniki badań naukowych wykazują, że krótszy czas snu może stanowić dodatkowy czynnik ryzyka związany z wyższym wskaźnikiem masy ciała (BMI) wśród dzieci.

Zobacz również
sen

Źródło: Jiao Wang, Peymane Adab, Weijia Liu, Yajun Chen, Bai Li, Rong Lin, Wei Liu, Kar Keung Cheng, Miranda Pallan. Prevalence of adiposity and its association with sleep duration, quality, and timing among 9–12-year-old children in Guangzhou, China. Journal of Epidemiology, 2017;