Co nowego w badaniach naukowych z dietetyki? Streszczenie tygodnia

Avatar photo

Codziennie w Klubie Doskonalenia Dietetyków dzielimy się z Wami najciekawszymi badaniami naukowymi z nauk o żywieniu. Jeśli nie mogliście nas śledzić w ostatnich dniach – mamy dla Was krótkie streszczenie.

Poznawaj nowe badania naukowe > LINK

Naukowe podsumowanie tygodnia

7 najciekawszych badań

Niedawno opublikowany raport rządu USA wskazuje na możliwy związek między podwyższonym poziomem fluoru w wodzie pitnej a obniżonym IQ u dzieci, co potwierdzają z „umiarkowaną pewnością” Centra Kontroli i Prewencji Chorób. Dokument podkreśla potrzebę dalszych badań w celu dokładniejszego zrozumienia ryzyka związanego z niższymi poziomami fluoru. (LINK)

Badanie opublikowane w czasopiśmie Clinical Nutrition ESPEN przez Yoji Kokura, Junko Ueshima, Yoko Saino i Maeda Keisuke wykazało, że zwiększone spożycie białka znacząco zapobiega utracie masy mięśniowej u dorosłych z nadwagą lub otyłością dążących do utraty masy ciała. Jednakże, zwiększone spożycie białka nie zapobiegało znacząco spadkom siły mięśniowej i funkcji fizycznych. (LINK).

Badanie uhonorowane IG Noblem 2024 z medycyny wykazało, że skutki uboczne stosowania placebo mogą poprawiać wyniki leczenia. Uczestnicy, którzy doświadczyli efektów ubocznych, odczuwali mniejszy ból, co sugeruje, że wykorzystanie tych mechanizmów w praktyce klinicznej może optymalizować wyniki leczenia. (LINK).

Nowe dane WHO pokazują, że prawie jedna trzecia dorosłych na całym świecie, około 1,8 miliarda ludzi, nie spełniała zalecanych poziomów aktywności fizycznej w 2022 roku. Jeśli ten trend się utrzyma, poziom braku aktywności fizycznej może wzrosnąć do 35% do 2030 roku, co oznacza, że świat nie osiągnie globalnego celu zmniejszenia braku aktywności fizycznej do 2030 roku. (LINK).

Udział w aktywnościach fizycznych w czasie wolnym w dzieciństwie i okresie dojrzewania przynosi korzyści dla nawyków aktywności fizycznej i wyników zdrowotnych w późniejszym życiu. Bieganie w okresie dojrzewania było związane ze zwiększoną aktywnością fizyczną w dorosłości u obu płci, podczas gdy zaangażowanie w sporty było związane ze wzrostem aktywności fizycznej tylko u mężczyzn. (LINK).

Zobacz również
weekendowi wojownicy

Polskie Towarzystwo Dietetyki przedstawiło nowe rekomendacje dietetycznego leczenia otyłości prostej u osób dorosłych. (LINK).

Badanie wykazało, że siedzący tryb życia przez ponad 6 godzin dziennie w połączeniu z brakiem spożycia kawy jest silnie związany ze zwiększonym ryzykiem śmiertelności z wszystkich przyczyn i chorób sercowo-naczyniowych. Związek między siedzącym trybem życia a zwiększoną śmiertelnością był obserwowany tylko wśród dorosłych niepijących kawy, ale nie wśród tych, którzy spożywali kawę. (LINK).

Bądź na bieżąco z najświeższą wiedzą – za darmo!

Codziennie nowe badanie z dokładnym opisem oraz wnioskami dla dietetyków. Odwiedź nas na komputerze, smartfonie lub najlepiej ściągnij aplikację Klubu Doskonalenia Dietetyków i bądź na bieżąco!

Poznawaj nowe badania naukowe > LINK