Czerwone a białe mięso i ich wpływ na poziom cholesterolu we krwi – nowe badanie naukowe
Do tej pory zdrowa dieta kojarzyła się z umiarkowanym spożyciem chudego mięsa i unikaniem konsumpcji czerwonego mięsa. Według badań opublikowanych w „American Journal of Clinical Nutrition” spożywanie czerwonego mięsa i białego mięsa, takiego jak drób, ma taki sam wpływ na poziom cholesterolu we krwi.
Spożycie mięsa a choroby sercowo-naczyniowe
Badania obserwacyjne sugerują, że spożycie czerwonego mięsa wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych, podczas gdy nie zaobserwowano takiego związku z regularnym spożyciem drobiu. I odwrotnie, źródła białka roślinnego wydają się być kardioprotekcyjne, co potwierdza systematyczny przegląd randomizowanych badań kontrolowanych wykazujących obniżony poziom cholesterolu LDL, cholesterolu nie-HDL, apolipoproteiny B, gdy w diecie białko zwierzęce jest zastąpione białkiem roślinnym.
Białe mięso a cholesterol we krwi – nowe badanie
Badanie, prowadzone przez naukowców z Children’s Hospital Oakland Research Institute (CHORI) w USA, wykazało, że spożywanie dużych ilości czerwonego mięsa lub białego powodowało wyższy poziom cholesterolu we krwi niż spożywanie porównywalnej ilości białka pochodzenia roślinnego. Co więcej, efekt ten zaobserwowano niezależnie od tego, czy dieta zawierała duże lub małe ilości tłuszczów nasyconych.
O badaniu
W badaniu brały udział osoby zdrowe, w wieku 21-65 lat, o BMI 20-35 kg/m2 . Naukowcy podzielili mężczyzn i kobiety na dwie grupy, w zależności od tego, czy regularnie spożywali duże lub małe ilości nasyconych kwasów tłuszczowych z dietą. Następnie w obrębie dwóch grup badacze losowo przydzielili uczestników do grup ze spożyciem czerwonego mięsem, białego mięsem lub grup bezmięsnych. W każdej grupie uczestnicy spożywali przydzielone produkty przez 4 tygodnie. Po interwencji naukowcy zmierzyli m.in. cholesterol LDL, poziom apolipoproteiny B, a także poziom cholesterolu HDL.
Komentarz
„Kiedy zaplanowaliśmy to badanie, spodziewaliśmy się, że czerwone mięso będzie miało bardziej niekorzystny wpływ na poziom cholesterolu we krwi niż białe mięso, ale byliśmy zaskoczeni, że tak nie jest – ich wpływ na cholesterol jest identyczny, gdy poziomy spożycia tłuszczów nasyconych są równoważne” powiedział autor badań dr Ronald Krauss. Autor zaznaczył, że badane mięso nie obejmowało wołowiny pochodzącej od krów hodowanych na pastwiskach, mięsnych produktów przetworzonych takich jak bekon lub kiełbasa oraz ryb.
Jednak wyniki analizy były godne uwagi, ponieważ wskazywały, że całkowite ograniczenie mięsa, zarówno czerwonego, jak i białego, jest bardziej wskazane w celu obniżenia poziomu cholesterolu we krwi niż wcześniej sądzono. Badanie wykazało, że białka roślinne mają najkorzystniejszy wpływ na poziom cholesterolu we krwi.
Badanie to, nazwane APPROACH (Animal and Plant Protein and Cardiovascular Health), wykazało również, że spożywanie dużych ilości tłuszczów nasyconych podwyższało stężenie dużych cząsteczek LDL, które mają słabszy związek z chorobą sercowo-naczyniową niż małe cząsteczki LDL. Podobnie, czerwone i białe mięso zwiększyło ilość dużych cząstek LDL w porównaniu z dietami bezmięsnymi.
Zalecenia dotyczące spożycia mięsa
Spożycie czerwonego mięsa stało się mniej popularne w ciągu ostatnich kilku dekad w związku z obawami o jego związek ze zwiększonym ryzykiem chorób układu sercowo-naczyniowego. Rządowe wytyczne żywieniowe zachęcały do konsumpcji drobiu jako zdrowszej alternatywy dla czerwonego mięsa. Jednak do tej pory nie było kompleksowego porównania wpływu czerwonego mięsa, białego mięsa i białek nie będących mięsem na poziom cholesterolu we krwi. Według analizy, produkty pochodzenia roślinnego zawierające białko takie jak np. warzywa i rośliny strączkowe wykazują najlepsze korzyści dla poziomu cholesterolu.
Podsumowanie
Dr Krauss i współpracownicy podsumowują: „Niniejsze badanie jest pierwszym, które pokazuje, że obie kategorie białka mięsnego prowadzą do wyższych stężeń LDL niż te ze źródeł białka roślinnego w innych, porównywalnych dietach”.
Źródło: Nathalie Bergeron, Sally Chiu, Paul T Williams, Sarah M King, Ronald M Krauss. Effects of red meat, white meat, and nonmeat protein sources on atherogenic lipoprotein measures in the context of low compared with high saturated fat intake: a randomized controlled trial. The American Journal of Clinical Nutrition, 2019
Dietetycy.org.pl » Nowości naukowe » Czerwone a białe mięso i ich wpływ na poziom cholesterolu we krwi – nowe badanie naukowe
Magister dietetyki. Dietetyk, edukator i copywriter. Absolwentka WSR w Warszawie oraz UM w Białymstoku. Prowadzi autorską stronę "DietoŚwiat". Udziela wypowiedzi eksperckich. Kontakt mailowy: mwilkowska@dietoswiat.pl