Czerwone wino a mikrobiota jelitowa
Wytyczne dotyczące spożycia alkoholu różnią się w różnych krajach. W Wielkiej Brytanii i Holandii zaleca się nie więcej niż jedną lampkę wina lub kufel piwa dziennie (w sumie nie więcej niż 14 jednostek tygodniowo). W Stanach Zjednoczonych limit ten jest dwukrotnie wyższy, a w krajach śródziemnomorskich i Chile jest jeszcze bardziej liberalny, jeśli chodzi o picie wina. Chociaż jest zgoda co do tego, że alkohol powinien być ograniczony do minimum lub w ogóle niespożywany, a poziom spożycia alkoholu zmniejsza się w większości krajów, szczególnie wśród młodych dorosłych, ponad 3 miliony (lub 1 na 20) zgonów na całym świecie jest spowodowane nadmiernym spożywaniem alkoholu.
Alkohol szkodzi zdrowiu. Ale…
Należy zaznaczyć, że spożywanie alkoholu zwiększa ryzyko wielu chorób, w tym nowotworów i chorób wątroby. Jest to jednak temat z którym wiążą się dyskusje, ponieważ wiele badań sugerowało, że niskie spożycie czerwonego wina może przynieść korzyści zdrowotne.
🔎 Podkreślmy, że obecne stanowisko organizacji żywieniowych odradza spożywanie alkoholu niezależnie od dawki. Przegląd ponad 100 badań Stockwella [2] potwierdza to podejście i podkreśla, że sprzeczne wyniki płynęły z badań niskiej jakości.
Czerwone wino i mikroflora jelitowa
Nowe badanie Kings College London wykazało, że osoby, które piją czerwone wino, mają zwiększoną różnorodność mikroflory jelitowej w porównaniu do osób nie pijących czerwonego wina. Konsumpcja czerwonego wina ma także związek z niższym poziomem otyłości i poprawą parametrów gospodarki lipidowej.
Badanie
W artykule opublikowanym w czasopiśmie „Gastroenterology” zespół naukowców z Kings College London zbadał wpływ piwa, cydru, czerwonego wina, białego wina i mocniejszych alkoholi na mikrobiom jelitowy, a także stan zdrowia w grupie 916 brytyjskich bliźniaczek.
Zauważono, że mikroflora jelitowa osób pijących czerwone wino była bardziej zróżnicowana w porównaniu do osób, które nie piły czerwonego wina. Nie zaobserwowano takiego związku przy spożywaniu białego wina, piwa lub mocniejszych alkoholi.
Dr Caroline Le Roy, pierwsza autorka badań, komentuje: „Chociaż od dawna wiemy o korzyściach dla zdrowia serca ze spożywania czerwonego wina, to badanie pokazuje, że umiarkowane spożycie wiąże się z większą różnorodnością i lepszym stanem mikroflory jelit, co częściowo wyjaśnia szeroko komentowany korzystny wpływ na zdrowie. ”
Dlaczego mikrobiom jest tak ważny?
Mikrobiom jest zbiorem mikroorganizmów w danym środowisku i odgrywa ważną rolę w zdrowiu ludzkim. Brak równowagi między „dobrymi” drobnoustrojami w porównaniu do „złych” w jelitach może prowadzić do niekorzystnych skutków zdrowotnych, takich jak osłabienie układu odpornościowego, zwiększenie masy ciała lub zaburzenia gospodarki lipidowej. Mikrobiom jelitowy z większą różnorodnością gatunków bakterii jest uważany za wskaźnik zdrowia jelit.
Jak wino wpływa na mikroflorę jelit?
Zespół zauważył, że mikroflora jelitowa konsumentów czerwonego wina zawierała większą liczbę różnych gatunków bakterii niż osób niebędących konsumentami tego trunku. Ten wynik zaobserwowano również w trzech różnych kohortach w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Belgii. Autorzy uwzględnili także takie czynniki, jak wiek, masa ciała, zwyczajowa dieta i status społeczno-ekonomiczny uczestników. Autorzy uważają, że głównym powodem tego związku jest duża ilość polifenoli w czerwonym winie.
Główny autor, profesor Tim Spector, powiedział: „To jedno z największych w historii badań nad wpływem czerwonego wina na zdrowie jelit u prawie 3000 osób w trzech różnych krajach i zapewnia wgląd, że wysoki poziom polifenoli w skórce winogron może być odpowiedzialny za wiele korzyści zdrowotnych, gdy są stosowane z umiarem ”.
Podsumowanie
Badanie wykazało również, że spożycie czerwonego wina było związane z niższym poziomem otyłości, korzystnie wpływając na gospodarkę lipidową, co częściowo ma związek z mikrobiomem jelitowym. „Chociaż zaobserwowaliśmy związek między spożyciem czerwonego wina a różnorodnością mikroflory jelitowej, picie czerwonego wina sporadycznie, na przykład raz na dwa tygodnie, wydaje się by wystarczające do zaobserwowania takiego efektu. Jeśli musisz dziś wybrać jeden drink, czerwone wino jest najlepszym wyborem, ponieważ wydaje się, że może wywierać korzystny wpływ na ciebie i twój mikrobom jelitowy, co z kolei może również pomóc w redukcji masy ciała i zmniejszeniu ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego. Jednak nadal zaleca się spożywanie alkoholu z umiarem”.
Bibliografia:
- Caroline I. Le Roy, Philippa M. Wells, Jiyeon Si, Jeroen Raes, Jordana T. Bell, Tim D. Spector. Red Wine Consumption Associated With Increased Gut Microbiota α-diversity in 3 Independent Cohorts. Gastroenterology, 2019;
- Stockwell, T., Zhao, J., Clay, J., Levesque, C., Sanger, N., Sherk, A., & Naimi, T. (2024). Why do only some cohort studies find health benefits from low volume alcohol use? A systematic review and meta-analysis of study characteristics that may bias mortality risk estimates. Journal of studies on alcohol and drugs, jsad-23.
- Data pierwotnej publikacji: 20.09.2019
- Data ostatniej aktualizacji o wyniki badań: 4.08.2024
Dietetycy.org.pl » Nowości naukowe » Czerwone wino a mikrobiota jelitowa
Magister dietetyki. Dietetyk, edukator i copywriter. Absolwentka WSR w Warszawie oraz UM w Białymstoku. Prowadzi autorską stronę "DietoŚwiat". Udziela wypowiedzi eksperckich. Kontakt mailowy: mwilkowska@dietoswiat.pl