Czy zamienniki posiłków mogą ułatwić pracę dietetyka?  

Avatar photo

Każdy z nas kiedyś był w tej sytuacji. Perfekcyjnie zbilansowany jadłospis, pyszne i proste w przygotowaniu dania. Murowany dietetyczny sukces. Bardzo często to, czy klient gabinetu dietetycznego osiągnie sukces, zależy nie tylko od umiejętności dietetyka. Niezwykle istotna jest także motywacja oraz dopasowanie do stylu życia danej osoby. I często to właśnie z tym ostatnim pojawia się największy problem. Ratunkiem w tej sytuacji mogą okazać się zamienniki posiłków. W szczególności zwrócimy uwagę na produkty marki Nove dostępne w sklepie novefood.pl, które oferują zbilansowane, pełnowartościowe rozwiązania żywieniowe. Zanim wyjaśnimy jak z nich skorzystać, powiemy, dlaczego warto w ogóle rozważyć ich włączenie do jadłospisu obok tradycyjnych potraw. 

Nowoczesny styl życia 

Dietetyków nie trzeba przekonywać o tym, bo też często styl życia sprawia, że sami pacjenci wpędzają się w kłopoty. Mało ruchu, życie w stresie, przekąski łapane byle jak i byle gdzie. Konsumenci dzięki trwającej od lat edukacji żywieniowej w mediach już często zdają sobie sprawę, że to jest źródłem problemu. Wiedzą, bo z tego powodu pojawiają się w dietetycznym gabinecie. 

Wyzwanie dla pacjenta pojawia się jednak zwykle nie podczas wizyty, lecz już po niej. Dzieje się to już po pierwszych dniach, które są jeszcze powiewem nowości i przygody. Na początku łatwiej się zmotywować, by zrobić zdrowe zakupy z dużą ilością warzyw i owoców. Łatwiej przygotować popisowe danie, które zje chętnie nie tylko pacjent, ale i jego bliscy. 

Potem przychodzą zwykle schody. Wir w pracy. Braki w zaopatrzeniu w lodówce. Stres i zmęczenie. Grymaszenie domowników. W efekcie w końcu pojawia się pierwszy wyłom w diecie. Często bywa to początkiem końca w myśl zasady „wszystko albo nic” lub nawet jeśli tak nie jest – o przywrócenie początkowej motywacji jest już coraz trudniej. 

Dieta dla ludzi 

Ważne, aby zza biurka gabinetu dietetyka pamiętać, że większość Polaków żyje w biegu. Na nasze stoły, szczególnie w dużych miastach, trafia jedzenie z dowozu – często w formie fast food (pizza, dania orientalne, kebab). Między posiłkami prym wiodą słodycze, przekąski i nie są to marchewki w słupkach. Kluczową kwestią staje się takie dopasowanie diety, by to ona dostosowała się do sytuacji pacjenta, nie pacjent do diety

Jak zatem zachować taką elastyczność diety? 

  • stosować wariacje produktów w jadłospisie  
  • stosować wytyczne jak się odżywiać na co dzień bez jadłospisu  
  • stosować wygodne metody na zamianę dania, gdy brak jest czasu i siły na coś więcej:  
  • jakie produkty z dowozem stosować  
  • pomysły na smoothie, koktajle, przekąski  
  • wykorzystanie zamienników posiłków  

Zamienniki posiłków, czyli co dokładnie? 

Na tym ostatnim punkcie zatrzymamy się dłużej i poświęcimy mu dalszą część artykułu. Jesteśmy przekonani, że świetnie poprowadzicie klientów przez świat zdrowego żywienia na wynos oraz wskażecie im dobre źródła przepisów na pyszne koktajle. Nieco większym wyzwaniem może być skuteczne wprowadzenie do diety zamienników posiłków. Jak się jednak zaraz okaże — jest to dziecinnie proste pod warunkiem, że wiecie czego szukać i gdzie szukać. Po kolei. 

Zamienniki posiłków to gotowe do spożycia zestawy jedzenia. Ich forma może być różna — dostępne są zamienniki w płynie, wymagające jedynie shakera posiłki w proszku. Ich głównym zadaniem jest to, by mogły zastąpić posiłek w sposób zbilansowany. 

Kiedy warto włączyć zamienniki posiłków do diety? 

Scenariuszy jest kilka: 

  • Jako zamiennik tradycyjnego posiłku, jeśli pacjent nie jest w stanie go przygotować  
  • Zamiast bezwartościowych przekąsek, które nie sycą głodu – wartościowe zamienniki  
  • W przypadku bardziej wymagających diet, gdy trudno jest zbilansować składniki odżywcze — na przykład zapotrzebowanie na białko  
  • W dietach alternatywnych, w których istotne jest pokrycie zapotrzebowania na szerokie spektrum składników pomimo eliminacji części produktów  
  • Gdy pacjent deklaruje małą ilość czasu na przygotowanie posiłków  
  • Gdy pacjent nie ma wystarczających umiejętności kulinarnych  
  • Dla ułatwienia planowania diety:  
    • łatwiejsze bilansowanie składników odżywczych  
    • większa pewność dotycząca pokrycia zapotrzebowania na dany składnik  

Konkretne przykłady zastosowań 

Przyjrzyjmy się najbardziej typowych scenariuszom zastosowania zamienników posiłków. Odpowiadają one liniom produktów Nove: 

Dla odchudzających się 

W przypadku osób na diecie redukcyjnej kluczowymi zasadami jest restrykcja kaloryczna oraz zapewnienie odpowiedniej sytości dań. To ostatnie często bywa największym wyzwaniem dla pacjentów. Apetyt można regulować poprzez zastosowanie produktów z wysoką zawartością błonnika. Największym ryzykiem w przypadku osób odchudzających się jest nagły głód. Ważne jest, by pacjent wiedział, że najgorsze co może wybrać to przekąski z dużą ilością cukru i tłuszczów nasyconych, które nie dość, że są kaloryczne, to zaspokoją głód tylko na chwilę. Sama wiedza nie wystarczy, jeśli nie będzie miał jasnych wskazówek co wybrać zamiast tego.  

Linią dedykowaną dla tej grupy osób jest Fit Me. Dlatego w zależności od potrzeb może sięgnąć po niskokaloryczny pełny posiłek w proszku (ok. 180 kcal). Zapewnią one sytość bez przekroczenia zakładanych założeń kalorycznych. Kluczowe jest, by poinformować pacjenta o tym, jak dawkować produkty. 

Dla aktywnych 

Osoby aktywne na co dzień borykają się z odmiennym wyzwaniem. U nich często pokrycie składników jest trudne, szczególnie w przypadku białka. Dotyczy to zarówno zawodowych sportowców, jak i amatorów — trenujących siłowo, a także wytrzymałościowo. Dla osiągania lepszych rezultatów treningowych kluczowe jest, by dobrej jakości, zbilansowany posiłek był dostępny na wyciągnięcie ręki, inaczej ryzykujemy niedoborami pokarmowymi i w efekcie gorszymi wynikami sportowymi. 

Linia Active skupia się z tego powodu na odpowiednio wysokiej zawartości białka oraz błonnika. W niektórych produktach z tej linii znajdziemy również dodatkowe składniki, jak chociażby kreatyna. Zamienniki z linii Active to kompletne posiłki, które w przypadku tych dostępnych w proszku można przygotować w mniej niż minutę.

Dla zapracowanych 

Linia Good Job dedykowana jest dla osób pracujących umysłowo oraz polegających na koncentracji. Dlatego mogą być przydatnym wzbogaceniem diety dla osób zapracowanych oraz studentów – nie tylko w trakcie sesji egzaminacyjnej. 

To, co wyróżnia tę linię, to składniki wspierające funkcje poznawcze organizmu. Dlatego w składzie znajdziecie ashwagandhę oraz magnez. 

Podsumowanie 

Jak widać na powyższych przykładach, zamienniki posiłków mogą być cennym wsparciem w utrzymaniu zdrowej diety. Szczególnie korzystne mogą być dla osób, które mają ograniczony czas na przygotowywanie posiłków, często sięgają po niezdrowe przekąski lub mają trudności z bilansowaniem składników odżywczych. 

W praktyce dietetycznej można stosować zamienniki posiłków jako uzupełnienie diety, by ułatwić pacjentom pokonanie wyzwań i by mogli łatwiej przestrzegać założeń dietetycznych, niezależnie od stylu życia. Kluczowe jest, aby umiejętnie wkomponować je w jadłospis oraz wybrać produkty sprawdzonych marek, dbających o odpowiedni skład oraz oznaczenie składników odżywczych. 

Zapraszamy do odwiedzenia sklepu internetowego z pełną ofertą zamienników na https://novefood.pl/ 

Przetestuj i rozpocznij współpracę z Nove Food! 

Przetestuj produkty Novefood: 

  • specjalnie dla czytelników naszego portalu rabat -30% na przetestowanie produktów z kodem „dietetycy” ważny do 31.03.2025  
  • po przetestowaniu produktów wystaw szczerą opinię i wyślij na adres mailowy sklep@novefood.pl (Twoja opinia nie zostanie nigdzie opublikowana)  

Współpraca: 

  • jeśli chciałbyś/chciałabyś wprowadzić produkty Novefood do swojej oferty to firma zaprasza do kontaktu z Dyrektorem Sprzedaży :) – Karol Boiński, wspolpraca@novefood.pl, tel. 732 790 490  

* brak minimum logistycznego, wygodny panel zamówień, atrakcyjne rabaty 

Jeśli masz inny pomysł na współpracę z marką — skontaktuj się!