Dieta Grejpfrutowa. Zasady i przeciwwskazania

Avatar photo
dieta grejpfrutowa

Dieta Grejpfrutowa była kiedyś nazywana również Dietą Hollywood. Jest to jedna z najstarszych popularnych diet – znana już w latach 30. XX wieku. Była również modna w latach 2000. Na czym polega?

Działanie. Zasady diety grejpfrutowej

Dieta Grejpfrutowa to łatwy model odżywiania kierowany do każdego, kto chce szybko schudnąć. Dieta zakłada, że w ciągu dnia można zjeść trzy posiłki i jedną przekąskę pod warunkiem, że każdy posiłek zawiera grejpfrut (a dokładnie jego połówkę – o czym poniżej).

Dlaczego działa? Grejpfruty a odchudzanie

Działania samego grejpfruta na odchudzanie nie potwierdzono naukowo, choć w grejpfrutach wykryto specjalny enzym, spalający tłuszcz. Badania wykazują natomiast, że redukcję wagi osiągnąć można dzięki ograniczeniu różnorodności produktów stosowanych w diecie. Dodatkowy wpływ ma redukcja kalorii a także utrata płynów.

Co wolno, a czego nie?

Podczas stosowania diety grejpfrutowej zakazane są węglowodany złożone i przegryzki między posiłkami. Wolno natomiast jeść większość warzyw, mięs i ryb. Typowe posiłki jakie się spożywa w trakcie trwania diety składać się więc będą z warzyw, mięs, ryb, sałatek, chudego mleka, a także typowych napojów – takich jak czarna kawa czy herbata.

Co jest jednak najważniejsze – każdy z posiłków musi zawierać połówkę grejpfruta – w ostateczności połowę szklanki soku grejpfrutowego bez cukru.

Przeciwwskazania

Sok grejpfrutowy bądź same grejpfruty mogą wchodzić w reakcje z lekami na serce, dlatego też nie wolno łączyć stosowania leku ze spożyciem tych owoców.

Ile można schudnąć dzięki diecie grejpfrutowej?

Szacunki osób promujących dietę wskazują, że w ciągu 12 dni można wytracić 4,5 kilograma masy ciała. Stosowanie dłużej niż w tym okresie tej diety jest jednak niewskazane. Szczególnie uważać na możliwość wystąpienia efektu jo-jo po zakończeniu diety – w przypadku braku zmiany nawyków żywieniowych.

Czy dieta grejpfrutowa jest godna polecania?

Ta monodieta z dietetycznego punktu widzenia może być niedoborowa i nie powinno się jej zalecać w celu odchudzania. Nie nadaje się także do osób borykających się z innymi stanami chorobowymi. Grejpfrut, o ile jest zdrowy, to bardzo często wchodzi w groźne interakcje z lekami.