Dieta łatwostrawna – Ewa Ceborska-Scheiterbauer

Avatar photo

Dieta łatwostrawna to modyfikacja diety ogólnej, dostosowana do potrzeb aktualnego stanu zdrowia. O tym jakie są wskazania do jej zastosowania, polecane techniki kulinarne oraz, które produkty są zalecane, a które zabronione, pisaliśmy w artykule „dieta lekkostrawna”.

Recenzja – dieta łatwostrawna

Tytuł: Dieta łatwostrawna. Z czym to się je?
Autor: Ewa Ceborska-Scheiterbauer
Wydawnictwo: Sensus
Ilość stron: 216
Rok wydania: 2019

Dietę łatwostrawną stosuje się w wielu przypadkach, takich jak choroba wrzodowa, nieżyt żołądka, choroby zapalne jelit, w tym choroba Leśniowskiego Crohna, pewne schorzenia wątroby czy u pacjentów po zabiegach operacyjnych, a także po świeżo przebytym zawale serca.

Dietę łatwostrawną stosuje się często u pacjentów onkologicznych, zatruciach pokarmowych czy infekcjach. Dieta ta ma także zastosowanie u osób w wieku podeszłym, a także wśród małych dzieci z obniżonym łaknieniem.

O książce

Książka „Dieta łatwostrawna. Z czym to się je?” Ewy Ceborskiej Scheiterbauer to kompendium wiedzy w temacie diety łatwostrawnej oraz praktyczne przepisy ułatwiające jej praktyczne zastosowanie wydane nakładem wydawnictwa Septem.

Autorka podzieliła treść na siedem rozdziałów, w którym każdy organizuje przepisy w określone posiłki.

We wstępnej części książki autorka wytłumaczyła zasady diety łatwostrawnej, wprowadziła objaśnienie wykorzystanego w publikacji terminu „superłatwostrawne”, a także udzieliła kilku porad jak ograniczyć marnowanie żywności.

To co wyróżnia tę książkę to rzeczywiste zdjęcia przygotowanych potraw. Obecnie wiele książek przepisowych posiłkuje się gotowymi ilustracjami z Internetu ukazującymi idealną formę proponowanego dania. W książce Ewy Ceborskiej każdy przepis został wykonany i sfotografowany, co nadaje publikacji autentyczności.

Śniadania

W rozdziale śniadania znalazły się między innymi przepisy na omlety (na słodko z bananem oraz wytrawnie z pomidorem), twarożki (także na słodko i słono), owsianki z owocami i kanapki (przede wszystkim w prostej wersji z jajkiem, pieczonym schabem czy białym serem i dodatkami). Moim ulubionym przepisem z tego rozdziału jest kasza manna na mleku z musem owocowym – pamiętam ją z dzieciństwa i  był to mój ulubiony deser.

Zupy

Autorka opracowała kilka przepisów na proste, łatwostrawne zupy bazujące na warzywach korzeniowych, dyni czy ziemniakach i kukurydzy. Dla osób szukających delikatnych, łagodnych smaków każda z zaproponowanych zup będzie godna polecenia.

Obiady

W części poświęconej daniom obiadowym i kolacjom pani Ceborska zebrała kilkadziesiąt przemyślanych przepisów. Dominują tu dania warzywne, mączne oraz ryby i chude mięsa.

Dania są naprawdę szybkie, a do ich przerzedzenia nie trzeba wielu wyszukanych składników. Jako łatwostrawne drugie danie wspaniale sprawdzą się pulpety w sosie pomidorowym, te w wersji rybnej a także faszerowana cukinia czy naleśniki z warzywnym leczo. Tradycjonaliści docenią knedle z truskawkami czy ziemniaki pieczone podawane z twarożkiem z ziołami. W wersji dań na zimno doskonałe będą różnorodne sałatki, bazujące na makaronach lub ryżu z dodatkami.

Autorka zaproponowała kilka prostych dodatków do dań głównych takich jak kopytka z batatów, kluseczki z pieczoną dynią czy puree ziemniaczane z dodatkiem szpinaku. Dla rekonwalescentów czy dzieci z obniżonym łaknieniem dobrze sprawdzą się odżywcze desery z przepisów z  „Diety łatwostrawnej. Z czym to się je?”.

Chudy jogurt z duszonymi jabłkami czy bananem i miodem dostarczą podstawowych makroskładników, jednocześnie nie obciążając układu trawiennego. Dla osób po operacjach, wymagających diety łatwostrawnej o półpłynnej konsystencji warto wybrać kisiele z jabłek czy jabłek z jagodami.

Desery

W rozdziale poświęconym deserom znalazły się także pomysły na biszkopty, pieczone jabłka i banany a także lody bez dodatku śmietany i lekką letnią sałatkę owocową.

Napoje i koktajle

W ostatnim rozdziale znalazły się przepisy na napoje i koktajle także oparte o łatwostrawne warzywa i owoce w tym banany, marchew, mango i jagody.

Książka  Ewy Ceborskiej-Scheiterbauer to pierwsze polskie opracowanie poświęcone praktycznemu wykorzystaniu diety łatwostrawnej. Przepisy są doskonale opracowane, proste w wykonaniu, tradycyjne a zarazem atrakcyjne smakowo i wizualnie.

Smakowitość dań ma duże znaczenie szczególnie dla chorych o obniżonym łaknieniu, w trakcie terapii onkologicznych czy po przebytych operacjach, gdyż ci pacjenci są szczególnie narażeni na niedożywienie. Książka „Dieta łatwostrawna. Z czym to się je?” stanowi dużą pomoc w opracowywaniu jadłospisów dla osób ze specjalnymi wymaganiami dietetycznymi.