Dieta w endometriozie – Hanna Szpunar-Radkowska [Recenzja]
Endometrioza to choroba nieograniczająca się jedynie do obszaru układu rozrodczego kobiety. Mówiąc o endometriozie, należy mieć na uwadze, że jest to choroba wielonarządowa. Pojawia się ona zarówno u kobiet młodych, jak i tych, które skończyły już okres rozrodczy.
Endometrioza dotyczy szacunkowo 5-15% kobiet, a objawia się przede wszystkim przewlekłymi bólami okolicy miednicy. Niepokojący jest fakt, że diagnozę stawia się późno wśród pacjentek w wieku 18-45 lat. Średni czas wykrycia endometriozy wynosi 6-7 lat.
Pacjentki cierpią z powodu bólu, rozległych zrostów w obszarze narządów zlokalizowanych w miednicy. Choroba często prowadzi do niepłodności. Operacje zaś przynoszą trwały efekt terapeutyczny u niewielkiego odsetka pacjentek. Szacuje się, że aż u 75% operowanych kobiet objawy endometriozy powracają w ciągu dwóch kolejnych lat.
Dieta w endometriozie – o książce
Tytuł: Dieta w endometriozie |
Autor: Hanna Szpunar-Radkowska |
Wydawnictwo: PZWL |
Rok wydania: 2021 |
Ilość stron: 312 |
Książka Hanny Szpunar-Radkowskiej „Dieta w endometriozie” jest próbą przedstawienia zaleceń żywieniowych w tej jednostce chorobowej. Autorka zdefiniowała, czym jest endometrioza, jak wygląda jej diagnostyka oraz leczenie. Wskazała także na choroby współwystępujące – takie jak otyłość, insulinooporność, zespół jelita drażliwego.
W części poświęconej postępowaniu żywieniowemu, autorka przytoczyła podział składników pokarmowych, najczęściej stosowanych diet. Wśród nich wyróżniła i bardzo szczegółowo opisała dietę low FODMAP oraz bezglutenową i bezlaktozową.
Należy wspomnieć, że powyższe rodzaje diet powinno się ustalać indywidualnie z każdym pacjentem, ponieważ, nie są one obligatoryjnie przeznaczone dla osób z endometriozą. Autorka poruszyła także temat suplementacji przy endometriozie, wyszczególniając witaminę D, K, antyoksydanty oraz kwasy tłuszczowe omega 3. Tu także warto wspomnieć, że substancje te nie są bezwzględnie związane z terapią endometriozy, powinny zaś znaleźć się w prawidłowej diecie wszystkich konsumentów.
W książce Hanny Szpunar-Radkowskiej „Dieta w endometriozie” znalazły się także opisy ksenoestrogenów takich jak bisfenol A, ftalany czy dioksyny i pestycydy, które są szkodliwe nie tylko dla osób z endometriozą, ale także osób zdrowych.
Książkę kończą opisy produktów jak kawa, kakao, warzywa krzyżowe czy produkty fermentowane, które są produktami korzystnymi dla zdrowia, co znalazło potwierdzenie w niniejszym opracowaniu.
Autorka przygotowała kilka trzydniowych jadłospisów o energetyczności na poziomie 1800 kcal. Wśród nich znalazły się diety z niską zawartością histaminy, wegetariańska, przeciwzapalna, o niskim indeksie glikemicznym oraz low FODMAP.
Podsumowanie
Książka Hanny Szpunar-Radkowskiej „Dieta w endometriozie” ma być w zamierzeniu kompendium na temat tej jednostki chorobowej. W mojej opinii jednak – nie wyczerpuje jeszcze tematu dotyczącego tego schorzenia. Sama endometrioza jest schorzeniem skomplikowanym, nieoczywistym, stąd temat warto byłoby jeszcze pogłębić i uporządkować.
Dietetycy.org.pl » Dietetyka Książki » Dieta w endometriozie – Hanna Szpunar-Radkowska [Recenzja]
Redaktor naczelna portalu Dietetycy.org.pl. Doświadczony wykładowca akademicki i szkoleniowiec. Autor licznych artykułów w prasie branżowej oraz naukowej. Udziela wypowiedzi eksperckich w mediach. redakcja@dietetycy.org.pl