Do czego służy Magne B6 Forte i czy jest to lek, czy suplement diety?

wchłanianie magnezu

Magnez jest jednym z kluczowych pierwiastków dla zdrowia. Utrzymanie jego odpowiedniego poziomu wspiera prawidłową pracę organizmu – m.in. dostarczanie energii do mięśni i komórek nerwowych, utrzymanie zdrowia kości i zębów oraz dobrej pamięci czy koncentracji. Dlatego wiele osób sięga po preparaty magnezowe, jako uzupełnienie diety. Jednym z nich jest Magne B6 Forte. Czym jest dokładnie ten produkt i dla kogo jest przeznaczony?

Magne B6 Forte – lek czy suplement diety?

Zgodnie z rejestracją Magne B6 Forte jest lekiem bez recepty. To istotna informacja, ponieważ oznacza ona, że preparat ten:

 • podlega prawu farmaceutycznemu, a nie spożywczemu, a w efekcie proces jego produkcji jest bardziej restrykcyjnie kontrolowany;
 • nie stanowi uzupełnienia diety i ma właściwości lecznicze – jest zatem przeznaczony dla osób, które zmagają się z niedoborami magnezu wymagającymi uzupełnienia.

Dla kogo jest przeznaczony lek Magne B6 Forte?

Magne B6 Forte, zgodnie z informacjami, które można znaleźć w ulotce, jest zalecany do stosowania przy niedoborach magnezu. Należy przy tym podkreślić, że prawidłowe stężenie tego pierwiastka w osoczu krwi to dla osoby dorosłej to 0,65–1,2 mmol/L. Jeżeli badanie wykaże, że jest ono niższe, konieczne jest uzupełnienie poziomu tej substancji w organizmie.

Ten produkt leczniczy jest odpowiedni zarówno dla osób dorosłych, jak i również dla dzieci oraz młodzieży. Minimalny wiek osoby, która może go przyjmować to 6 lat. Trzeba jednak pamiętać o dostosowaniu dawki do wieku pacjenta.

Co wskazuje na niedobór magnezu?

Niedobory magnezu w organizmie objawiają się nie tylko w wynikach badań diagnostycznych. Dają wyraźne i charakterystyczne symptomy. Są to przede wszystkim:

 • kurcze mięśni, drganie powiek,
 • uczucie mrowienia kończyn,
 • kołatanie serca (bez zaburzeń pracy tego narządu),
 • doświadczanie lęku, niepokoju, drażliwości oraz wahań nastroju,
 • częste uczucie zmęczenia i ospałości,
 • problemy z koncentracją oraz pamięcią.

Wszystkie te symptomy mogą wskazywać na nieodpowiednią podaż omawianego pierwiastka. Może ona wynikać zarówno z prowadzenia nieodpowiedniej diety, ubogiej w magnez, jak również z zaburzeń wchłaniania tego pierwiastka czy nadmiernej jego utracie. W każdej sytuacji niezbędne jest przywrócenie optymalnego poziomu magnezu.

Co zawiera lek Magne B6 Forte?

W każdej tabletce leku Magne B6 Forte znajduje się:

 • 100 mg jonów magnezu w postaci cytrynianu magnezu,
 • 10 mg chlorowodorku pirydoksyny, czyli witaminy B6.

Jak podaje producent, jest to pierwszy lek OTC z najwyższą dawką magnezu, a dokładniej z najwyższą zawartością jonów magnezu w postaci cytrynianu magnezu i dodatkiem witaminy B6.

Zobacz również

Warto wiedzieć, że:

 • cytrynian magnezu to wysoce przyswajalna postać tego pierwiastka, w przeciwieństwie do jego tlenków czy wodorotlenków;
 • obecność witaminy B6 w składzie tego leku pomaga zwiększyć przyswajalność magnezu, nawet o 40%.

Jak przyjmować lek Magne B6 Forte?

Osoby, które mają wskazania do przyjmowania leku uzupełniającego niedobory magnezu, powinny przyjmować Magne B6 Forte:

 • podczas posiłków,
 • w 2 lub 3 dawkach na dobę.

Dawka jest uzależniona od wielu pacjenta. Dla osób dorosłych wynosi 3–4 tabletki na dobę, natomiast dla dzieci oraz młodzieży 2–4 tabletki na dobę. W razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Warto przy tym podkreślić ponownie, że Magne B6 Forte jest lekiem. Dlatego nie powinno się go przyjmować na własną rękę, bez wyraźnych wskazań do stosowania. Może to doprowadzić do nadmiernej podaży magnezu, co również może wiązać się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.