Esperal – czy to skuteczny sposób walki z nałogiem?

esperal

Wychodzenie z alkoholizmu to długi i skomplikowany proces, w którego trakcie potrzebujemy dodatkowego wsparcia. Jednym ze sprawdzonych sposobów jest skorzystanie z esperalu, czyli popularnej wszywki. Ta metoda cieszy się popularnością od wielu lat i pomogła uporać się z nałogiem wielu uzależnionym osobom. Jej największą zaletą jest wysoka skuteczność i długi okres aktywności, pozwalający na wyjście na prostą. Przed podjęciem decyzji o wykonaniu wszywki warto dowiedzieć się jednak wszystkiego o zabiegu, aby rozwiać mity wciąż kojarzące się z działaniem esperalu.

Co to jest esperal?

Esperal to lek, którego substancją czynną jest disulfiram. Ze względu na jego działanie w połączeniu z alkoholem, jest często wykorzystywany w awersyjnej terapii leczenia uzależnienia od tego środka psychoaktywnego. Obecnie skorzystać z tej możliwości można dzięki firmom, takim jak KacDoktor, wykonujący wszycie esperalu w Warszawie i okolicznych miastach – więcej informacji o firmie jest dostępnych na stronie https://www.kacdoktor.pl/wszywanie-esperalu. Ważne, aby zabieg przeprowadzali doświadczeni medycy, zachowujący najwyższe standardy. Dzięki temu zyskamy pewność, że będzie praktycznie bezbolesny, a działanie esperalu okaże się kluczowym wsparciem w leczeniu alkoholizmu.

Esperal: skutki uboczne

Wokół działania esperalu narosło wiele mitów, przez co niektóre osoby, które są zainteresowane tym rodzajem terapii, rezygnują z niej. Warto wybrać jednak fakty. W przypadku esperalu skutki uboczne odczuwane są jedynie po spożyciu alkoholu. Właśnie z tego względu wyróżnia się tak wysoką skutecznością w leczeniu choroby alkoholowej. Jednocześnie osoba trzeźwa nie ma żadnych powodów do obaw: nie tylko nie będzie odczuwać objawów, ale na dobrą sprawę może zapomnieć o tym, że przeszła zabieg. Do skutków ubocznych, które możemy zauważyć po spożyciu alkoholu, należy przede wszystkim przyspieszone bicie serca, wzmożona potliwość, zaczerwienienie okolic twarzy, duszności i mdłości. Chory  w obawie przed wystąpieniem powodowanych przez esperal skutów ubocznych często rezygnuje więc z sięgnięcia po kieliszek, dzięki czemu udaje mu się wyjść z nałogu.

Działanie esperalu

Disulfiram wpływa na metabolizm alkoholu etylowego w wątrobie. Po jego kontakcie z alkoholem w organizmie gromadzą się w krótkim czasie duże dawki silnie trującego aldehydu octowego, przez co odczuwamy wzmożone objawy zatrucia, przypominające bardzo nasilonego kaca. To właśnie ten mechanizm wykorzystywany jest w terapii awersyjnej, wyróżniającej się dużą skutecznością oraz użytecznością podczas terapii leczenia alkoholizmu.

Zobacz również
cukier

Jak długo działa esperal?

Długość działania esperalu jest uzależniona od kilku czynników, w tym masy ciała oraz metabolizmu pacjenta. Zazwyczaj jednak wykazuje skuteczną aktywność przez okres wynoszący ok. 9-12 miesięcy. W większości przypadków jest to czas wystarczający do przeprowadzenia skutecznej terapii, a esperal odgrywa w niej kluczową rolę, zniechęcając chorego do spożywania alkoholu w okresie, w którym nałóg jest najtrudniejszy do opanowania.

Czy esperal jest szkodliwy?

Potencjalna szkodliwość esperalu to kolejny mit, który często wpływa na rezygnację z tego zabiegu. Jeżeli zdecydujemy się na wszycie esperalu w Warszawie lub innym mieście, wybierając sprawdzonych i doświadczonych medyków, zajmujących się tym zabiegiem, nie musimy obawiać się o jego szkodliwość. Tabletki są wszywane pod skórę, zazwyczaj pod łopatką lub pośladkiem. Nie są w żaden sposób widoczne i nie krępują ruchów, a pacjent niemal bezpośrednio po zabiegu może udać się do domu. Jeżeli chory nie zdecyduje się na spożywanie alkoholu, nie będzie musiał obawiać się również skutków ubocznych, a cała procedura będzie dla niego w pełni bezpieczna.