Fałszywi dietetycy do więzienia… (w Irlandii)

Avatar photo

W ostatnich dniach w Irlandii przeprowadzono drobną – ale też istotną zmianę prawną: tytuły zawodowe „dietetyka” oraz „logopedy” zostały w pełni prawnie chronione. Oznacza to, że w tym momencie jedynymi osobami, które mogą się w ten sposób tytułować są te osoby, które zostały zgłoszone do odpowiedniego urzędu (w przypadku Irlandii: Coru, który ma możliwość ścigania osób, które nadużywają tytułu).

Co grozi za nadużywanie tytułu dietetyka w Irlandii?

pixabay, cc0
pixabay, cc0

Użycie tytułu bezpodstawnie jest traktowane jako przestępstwo i zagrożone grzywną lub karą do 6 miesięcy pozbawienia wolności.  Od 2014 trwał okres przejściowy, który w tym momencie przestał działać – w rejestrze zaś znalazło się 800 zarejestrowanych dietetyków.

Kto może zostać dietetykiem?

Regulacje irlandzkie określają, że oprócz samego zgłoszenia osoba chcąca się mianować dietetykiem powinna spełniać odpowiednie wymogi edukacyjne, być osobą odpowiednią, charakteryzującą się odpowiednią etyką (istnieje też odpowiednia kodyfikacja w tym względzie) i rozwijającą swoje kompetencje w swoim obszarze zawodowym.

Polskie regulacje

Jak zapewne wiecie, w Polsce zawód nie jest w żaden sposób regulowany – a jedyne regulacje są jedynie projektem ustawy. Według naszej anonimowej ankiety z tego roku również kwestia wykształcenia jest zróżnicowana i widać brak regulacji w tym zakresie. Nie dotyczy to tylko poradni, „dietetykami” nazywa siebie cały szereg osób – również celebrytów, osób publikujących książki z gotowymi dietami, etc. Jednocześnie blisko 9 na 10 użytkowników dietetycy.org.pl uważa, że zawód powinien być mocniej regulowany prawnie.

Źródło: thejournal.ie