Czy hulajnogi elektryczne i rowery elektryczne to dobry sposób na aktywność fizyczną?
Hulajnogi i rowery elektryczne w ostatnich latach cieszą się niesłabnącą popularnością. Dla wielu to ciekawa rozrywka, dla innych szybki i tani sposób podróżowania szczególnie po mieście. Inni traktują to jako ciekawą nowinkę. Niezależnie od tego, co sprawia, że interesuje Cię ten środek transportu sprawdzimy w tym artykule:
- czy rowery i hulajnogi elektryczne wspierają zdrowie?
- i jak zwykle co o tym wszystkim mówią badania naukowe
Zaczynamy!
Dlaczego przejmować się aktywnością fizyczną?
Aktywność fizyczna stanowi fundament obowiązujących w Polsce zaleceń żywienia i stylu życia w postaci Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. Również WHO wskazuje na potrzebę regularnej, umiarkowanej aktywności fizycznej. W tych sztandarowych zaleceniach nie znajdziemy jednak na ikonografiach nowoczesnych urządzeń. Są za to: pani na spacerze z dzieckiem i psem, nordic walking, pływanie, rower damski i chodzenie po schodach. Czy to znaczy, że rower elektryczny to taki rower dla leniwych i nie ma co liczyć, że lekarz pokiwa z uznaniem głową, gdy dowie się, że regularnie jeździmy na tego typu sprzęcie?
Spontaniczna aktywność fizyczna
Gdy myślimy o aktywności fizycznej zwykle kojarzymy ją ze sportem. Jest to jednak jedynie wycinek rzeczywistości. Do naszej codziennej aktywności zalicza się również praca fizyczna, spacery, praca w domu i ogrodzie. Czym więcej, różnorodnych prac tego typu prowadzimy, tym lepiej wpływa to na wydolność organizmu oraz masę ciała. Wynika to z tego, że nasze zapotrzebowanie kaloryczne wynika z potrzeb organizmu, którą zwiększa każda aktywność fizyczna. Stąd też jeśli zamiast jechać do pracy lub do szkoły samochodem wybierzemy rower elektryczny – będzie to od nas wymagało nieco więcej zachodu. Efekt: większa aktywność. Zobaczmy zatem ile kalorii taka aktywność może „spalić”.
Jazda na rowerze elektrycznym i hulajnodze elektrycznej to wydatek energetyczny około 300 kcal [1, 2]. Jest to więc szybkość spalania kalorii przybliżona do standardowych aktywności fizycznych.
Korzyści dla zdrowia
Rowery elektryczne
Lista urządzeń: https://www.ceneo.pl/Rowery_elektryczne
Rowery elektryczne przynoszą korzyści zdrowotne – tak orzekła między innymi meta-analiza McVicar z 2022 roku [4]. Bourne w badaniu z 2018 wskazuje, że mogą stanowić dobrą alternatywę dla rowerów tradycyjnych dla spełnienia wymogów tygodniowej dawki aktywności fizycznej [5]. Jeśli nie mieliście do tej pory do czynienia z rowerami elektrycznymi, to powiedzmy od razu – ten rodzaj jazdy może być lżejszy i mniej wymagający od roweru tradycyjnego. Nie oznacza to jednak, że nie można się na nim spocić (jeśli chcemy!). Badanie Berntsena i wsp. [3] wskazało, że osoby jeżdżące na e-rowerach pokonywały trasy na płaskim i górzystym terenie szybciej, z mniejszą intensywnością treningu. Uczestnicy badania spełniali warunki intensywnego treningu (wysokie tętno) przez 35% minut mniej w terenie górzystym i 15% mniej na terenie płaskim.
Jeśli zależy nam na korzyściach zdrowotnych – to że męczymy się wolniej może też sprawdzić, że spędzimy więcej czasu na świeżym powietrzu i w efekcie osiągniemy dłuższy czas treningu. Tak jak tradycyjny trening wspiera spalanie kalorii, wspiera masę mięśniową i spalanie tłuszczu.
Nie zapominajmy również o bardzo istotnym wpływie na środowisko. Jazda na rowerze elektrycznym do pracy pozwala ponadto na uniknięcie korków i problemów z parkowaniem. To zaś może znacząco skracać czas podróży i w efekcie obniżyć stres związany z dojazdem – szczególnie gdy pogoda dopisuje. Jazda na rowerze elektrycznym zamiast samochodem redukuje emisję spalin, wspierając czystszą i zdrowszą przestrzeń miejską.
Hulajnogi elektryczne
Lista urządzeń: https://www.ceneo.pl/Hulajnogi_elektryczne
Badanie z 2019 roku wskazało, że użytkownicy hulajnóg elektrycznych mogą liczyć na korzyści takie jak podczas tradycyjnych sportów kardio. Jest pewien haczyk – wydatek energetyczny oraz puls rośnie wraz z prędkością poruszania się. Naukowcy wskazali, że aby jazda na hulajnodze mogła zostać uznana za zgodną z definicją umiarkowanej aktywności fizycznej powinniśmy poruszać się w tempie 6-10,5 km/h [2].
Dodatkowo jazda na hulajnodze pozwala trenować balans ciała, mięśnie grzbietu oraz nóg oraz prawidłową postawę ciała.
Podsumowanie
Zarówno rowery, jak i hulajnogi elektryczne stanowią świetny sposób na spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Ich charakter sprawia też, że pozwalają szybko się przemieścić, co jest ważne w przypadku osób, które tą metodą transportu poruszają się na przykład do pracy.
Bibliografia:
- McVicar J, Keske MA, Daryabeygi-Khotbehsara R, Betik AC, Parker L, Maddison R. Systematic review and meta-analysis evaluating the effects electric bikes have on physiological parameters. Scand J Med Sci Sports. 2022 Jul;32(7):1076-1088. doi: 10.1111/sms.14155. Epub 2022 Mar 23. PMID: 35274374; PMCID: PMC9546252.
- Willmott, A. G., & Maxwell, N. S. (2019). The metabolic and physiological responses to scootering exercise in a field-setting. Journal of Transport & Health, 13, 26-32.
- Berntsen S, Malnes L, Langåker A, Bere E. Physical activity when riding an electric assisted bicycle. Int J Behav Nutr Phys Act. 2017 Apr 26;14(1):55. doi: 10.1186/s12966-017-0513-z. PMID: 28446180; PMCID: PMC5406898.
- McVicar J, Keske MA, Daryabeygi-Khotbehsara R, Betik AC, Parker L, Maddison R. Systematic review and meta-analysis evaluating the effects electric bikes have on physiological parameters. Scand J Med Sci Sports. 2022 Jul;32(7):1076-1088. doi: 10.1111/sms.14155. Epub 2022 Mar 23. PMID: 35274374; PMCID: PMC9546252.
- Bourne JE, Sauchelli S, Perry R, Page A, Leary S, England C, Cooper AR. Health benefits of electrically-assisted cycling: a systematic review. Int J Behav Nutr Phys Act. 2018 Nov 21;15(1):116. doi: 10.1186/s12966-018-0751-8. PMID: 30463581; PMCID: PMC6249962.
Dietetycy.org.pl » Różne » Czy hulajnogi elektryczne i rowery elektryczne to dobry sposób na aktywność fizyczną?