Interakcje leków z żywnością — Magdalena Obrzut [Recenzja]
Problematyka interakcji leków między lekami jest powszechnie znana lekarzom i farmaceutom. Gdy specjaliści przepisują pacjentowi kilka leków, informują go o sposobie i czasie ich zażycia, instruują o możliwych objawach niepożądanych wynikających z ich niewłaściwego przyjęcia.
Dlaczego temat książki jest tak istotny?
Temat interakcji leków z żywnością nie jest aż tak rozpowszechniony. Bywa często pomijany przez medyków podczas wizyt, przez co blisko 70% pacjentów nie wie, z jakimi produktami nie powinno się łączyć leków. Taka nieświadomość skutkuje nieprawidłowym wchłanianiem, stężeniem, działaniem oraz metabolizmem przyjmowanych medykamentów.
Zagadnienie interakcji leków z żywnością wydaje się trudne ze względu na konieczność dobrej znajomości fizjologii, biochemii, farmakokinetyki oraz składu żywności. Temat ten jest uwzględniony i szeroko omawiany w ramach studiów dietetycznych. Przedmiot ten należy jednak do tych, które większość studentów traktuje w kategorii 3xZ, czyli zakuć, zdać, zapomnieć. To duży błąd, ponieważ jest to wiedza praktyczna, szczególnie w kontekście pacjentów dorosłych, u których wraz z wiekiem zwiększa się częstotliwość przyjmowania wielu leków.
O książce
Książka Magdaleny Obrzut jest jedną z tych książek, które warto mieć w swojej biblioteczce gabinetowej. Jest to także doskonały podręcznik akademicki, w który warto zaopatrzyć się nie tuż przed sesją, ale znacznie wcześniej. Najlepiej już na początku roku akademickiego. Dlaczego? Po to, by mieć wystarczająco dużo czasu, by przyswoić sobie te skomplikowane informacje. Zapoznanie się ze wszystkimi etapami farmakokinetycznymi leku w organizmie, poszczególnymi grupami leków oraz ich możliwymi interakcjami ze składnikami odżywczymi nie jest zadaniem na jeden wieczór przed egzaminem. Systematyczna nauka pomoże zrozumieć i zapamiętać co powinno się zjadać po, przed lub łącznie z glikozydami nasercowymi, glikokortykosteroidami, lekami immunosupresyjnymi czy przeciwhistaminowymi.
Podsumowanie
Książka Magdaleny Obrzut „Interakcje leków z żywnością” w możliwie przystępny sposób systematyzuje informacje na temat zależności pomiędzy dietą a lekami, stając się nieocenionym źródłem wiedzy zarówno dla pacjentów, jak i dla profesjonalistów medycznych. Z jej pomocą możemy uchronić pacjenta przed niepożądanymi reakcjami wynikającymi z niewłaściwego przyjęcia leku a przez to maksymalizować korzyści z procesu leczenia.
Dietetycy.org.pl » Dietetyka Książki » Interakcje leków z żywnością — Magdalena Obrzut [Recenzja]
Redaktor naczelna portalu Dietetycy.org.pl. Doświadczony wykładowca akademicki i szkoleniowiec. Autor licznych artykułów w prasie branżowej oraz naukowej. Udziela wypowiedzi eksperckich w mediach. redakcja@dietetycy.org.pl