Jak przechowywać miód?

Avatar photo
jak przechowywać miód

Dobrze przechowywany miód zachowuje swoje właściwości przez wiele miesięcy a nawet lat. Jest to jeden z nielicznych produktów naturalnych, który dobrze znosi magazynowanie. Rekordzistami są pod tym względem sól, cukier, ocet i ryż ale także miód niewiele im ustępuje. 

Co sprawia że jest tak trwały?

Przede wszystkim wysoka zawartość cukrów działających bakteriostatycznie ale także, paradoksalnie kwaśny odczyn miodu (pH w zakresie 3,2 – 4,5, zaś średnio 4,1), który również nie sprzyja rozwojowi mikrobów. Ponadto w miodzie zawarte są enzymy takie jak lizozym i oksydaza glukozy pomocne w hamowaniu funkcji życiowych drobnoustrojów.

Ale to nie wszystko! Miód zawiera także bardzo specyficzną substancję, która już w ilościach 3-10 µg/ml powoduje zniszczenie wszystkich chorobotwórczych bakterii, pierwotniaków, wirusów i grzybów. Mowa tu o nadtlenku wodoru (H2O2), tym samym, który spotkamy w wodzie utlenionej, wykorzystywanej do odkażania ran.

Te wszystkie naturalne mechanizmy ochronne miodu jedynie wspomagają przed zepsuciem. Niektóre źródła wskazują, że produkt ten ma nieograniczony termin trwałości, lecz podczas przechowywania po kilku latach traci swoje biochemiczne własności ze względu na proces starzenia się. To, jak długo miód będzie nadawał się do spożycia i ile korzystnych wartości zachowa, zależy w większości od sposobu jego przechowywania.

Jak prawidłowo przechowywać miód?

miód gryczany przechowywanie
citalliance / 123RF

Wybór miejsca

Jak zatem prawidłowo przechowywać miód? Zacznijmy od wyboru odpowiedniego miejsca. Musi być ono przede wszystkim suche ale dobrze wietrzone. Miód bardzo łatwo chłonie obce zapachy, stąd pomieszczenie nie może być przesycone wonią murszu lub np opału (piwnice) czy chemikaliów (smary, rozpuszczalniki, środki czyszczące), jak to często zdarza się w garażach.

Temperatura

Miejsce nie może także być wystawione na gwałtowne zmiany temperatur (naświetlona, ale jednocześnie nieogrzewana sień). Pod względem doboru optymalnej temperatury przechowywania miodu nie powinna ona przekraczać 8 – 10°C. Stanowi to ważny czynnik, który wpływa na jakość przechowywanego miodu. Kiedy temperatura podczas  magazynowania surowca waha się w granicach 17-18°C dochodzi do jego krystalizacji, gdy zaś przechowujemy miód w warunkach poniżej 0°C pozostaje on płynny, a także zahamowane są przemiany chemiczne w nim zachodzące. Przechowywanie miodu w mieszkaniu, a w szczególności w nagrzanej kuchni, gdzie temperatura może dochodzić do 25-35°C sprawia, że wzrasta aktywność enzymów, zatrzymuje się krystalizacja, a podczas nadmiernego rozrzedzenia, miód może po prostu sfermentować.

Ekspozycja na światło?

Niefrasobliwi konsumenci czasami przechowują miód w pobliżu okna – czy taki sposób przechowywania ma wpływ na jego jakość i zawartość składników odżywczych?

Miody narażone na ekspozycję na światło słoneczne stają się ciemniejsze. Doskonałym przykładem tego niekorzystnego procesu może być miód gryczany, który świeżo po zbiorze jest brązowy, zaś w miarę nieumiejętnego przechowywania staje się brunatny aż do barwy czarnej.

miód przechowywanie
Elena Pimonova / 123RF

Warunki zewnętrzne

Większość dostępnych na rynku miodów sprzedawana jest w szklanych słojach, te w obiegu hurtowym są zlewane do plastikowych wiader lub metalowych beczek. Wszystkie te formy opakowań są szczelnie zamykane, co ogranicza ekspozycję miodu na warunki zewnętrzne. To jednak zmienia się po powrocie do domu.

Po rozpieczętowaniu produktu nie można pozostawić do niedomkniętego, nawet jeśli miód jest w formie skrystalizowanej i pozornie nic mu nie zagraża. Należy pamiętać, że miód jest wyrobem w dużej mierze higroskopijnym. Przetrzymywany w złych warunkach łatwo pochłania wilgoć z powietrza.

Czy niewprawny smakosz jest w stanie to rozpoznać? Widać to po rozrzedzeniu górnej warstwy a ta staje się łatwym celem dla drożdży i grzybów, które powodują fermentację. Taki miód ma konsystencję surowego ciasta a jego objętość się dodatkowo powiększa, co przypomina proces wyrostowy np. pieczywa nie należy w takim wypadku spożywać ani przerabiać.

Podsumowując

Aby zachować pełną gamę wartości odżywczych miodu, a także doskonałe właściwości smakowo zapachowe, należy przechowywać do w szczelnie zakręconym, szklanym słoiku w ciemnym, chłodnym i przewiewnym pomieszczeniu. W przypadku gdy nie zamierzamy przez długi czas korzystać z miodu (np. dłuższy wyjazd) można miód zamrozić. Miód nieprawidłowo przechowywany traci swoje wartości prozdrowotne a w skrajnych przypadkach może stać się pożywką dla patogennych mikrobów, które mogą całkowicie zniszczyć surowiec.

Specjalnie dla czytelników dietetycy.org.pl z kodem „DIETETYCY10” – 10% rabatu do zamówienia na stronie pasiekisadowskich.pl

Pasieki Rodziny Sadowskich
© Pasieki Rodziny Sadowskich