Jelito drażliwe – leczenie dietą [RECENZJA]

Avatar photo

Jelito drażliwe – leczenie dietą  to najnowsza książka znanej dietetyczki Hanny Stolińskiej – Fiedorowicz, która ukazała się w 2018 roku nakładem wydawnictwa Zwierciadło. Autorka jest specjalistą i wieloletnim praktykiem w swojej dziedzinie o ugruntowanej renomie w środowisku dietetycznym. Książka Jelito drażliwe- leczenie dietą to pozycja oparta na aktualnych badaniach naukowych oraz doświadczeniu autorki z pracy z pacjentami zmagającymi się z tą dolegliwością.

Tytuł: Jelito drażliwe – leczenie dietą. 140 przepisów
Autor: Hanna Stolińska-Fiedorowicz
Wydawnictwo: Zwierciadło
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 260

Jak leczyć dietą jelito drażliwe?

Czym tak właściwie jest zespół jelita drażliwego/nadwrażliwego i kogo dotyczy?

Zespół jelita nadwrażliwego (ZJN) to coraz bardziej rozpowszechniona choroba czynnościowa przewodu pokarmowego. Szacuje się, że dotyczy około 10% populacji w Europie, najczęściej diagnozowana u osób między 20. a 30. rokiem życia.

Te dane potwierdza wielu dietetyków w swojej praktyce – problem z ZJN zgłasza coraz więcej pacjentów poradni dietetycznych. Jak i kiedy diagnozować, na jakie objawy zwrócić szczególną uwagę, jakie są postaci ZJN i przede wszystkim jakie jest postępowanie lecznicze (w tym dietetyczne) – na te pytania w bardzo przystępny sposób odpowiada pierwsza część książki Hanny Stolińskiej – Fiedorowicz.

Diety specjalne

Bywa, że w dietoterapii zespołu nadwrażliwego konieczne jest zastosowanie diet specjalnych, w tym bezmlecznej, bezlaktozowej czy Low FODMAP, których opisy znalazły się w „Jelito drażliwe – leczenie dietą”. Dobrze skomponowana dieta lecznicza to połowa sukcesu w leczeniu dietetycznym, druga zaś to sumienność pacjenta w jej stosowaniu.

W „Jelito drażliwe- leczenie dietą” autorka porusza także tematy aktywności fizycznej i roli psychiki w leczeniu zespołu jelita nadwrażliwego. To, co ułatwi konsumentowi przygotowanie potraw i odmierzanie objętości jedzenia, to załączone w książce miary domowe przykładowych produktów spożywczych. Do wdrożenia diety leczniczej pomocna będzie także umiejętność znajdowania właściwych zamienników produktów, których przykłady również znalazły się w opracowaniu.

Szablony diety

Dla osób, którym obce są zagadnienia diety, prawidłowego komponowania posiłków lub nie mające pomysłu i cierpliwości na zajmowanie się tak przyziemnymi rzeczami jak bilansowanie jadłospisu, autorka zamieściła szablony diety. Dzięki nim czytelnik bez trudu poradzi sobie z opracowaniem całodziennego menu zgodnego ze sztuką dietetyczną.

Cześć przepisowa

Część przepisowa Jelito drażliwe- leczenie dietą została podzielona na 3 działy:

Zobacz również
żywienie przedoperacyjne

  • menu dla postaci biegunkowej ZJN
  • menu dla postaci zaparciowej ZJN
  • menu dla diety low FODMAP

W zależności od potrzeb pacjenta, każdy z działów zawiera przepisy, potrzebne do skomponowania smacznych potraw, obejmujący każdy z posiłków, łącznie z deserem.

Przykładowo: dla osoby cierpiącej na postać biegunkową zespołu jelita nadwrażliwego, w oparciu o przepisy pani Hanny Stolińskiej – Fiedorowicz można zaproponować :

  • Śniadanie : Owsianka z gruszką
  • Drugie śniadanie : Pieczone placki z banana z sosem jogurtowo-waniliowym
  • Obiad : Krem z warzyw korzeniowych i jabłka do tego roladki z indyka z blanszowanym jarmużem i suszonymi pomidorami, z komosą ryżową i karmelizowanymi marchewkami a na deser lekkie ciasto jagodowe.
  • Podwieczorek: Twarożek z brzoskwinią
  • Zaś na kolację : Jajko zapiekane w batacie ze szparagami

Książka Jelito drażliwe- leczenie dietą to również zbiór lekkich, prostych przepisów dla osób zdrowych. Osoby chcące wprowadzić do swojego jadłospisu wiele nowych i ciekawych przepisów, mogą  z powodzeniem sięgnąć po opracowanie pani Stolińskiej – Fiedorowicz

Sama z przyjemnością skusiłabym się na pudding chia z papają lub malinami, zupę chłodnik z jarmużu i awokado z razowymi grzankami. Spróbuję także sałatki z dzikim ryżem, jarmużem, pomarańczą i żurawiną – nawet jestem gotowa przygotować kilka porcji i podzielić się z dziewczynami z biura! Komu poleciłabym tę książkę? Przede wszystkim dietetykom i lekarzom, by przypomnieć istotę i postępowanie w zespole jelita nadwrażliwego. A także pacjentom i ich rodzinom by ułatwić im codzienne funkcjonowanie.