Kawa Liofilizowana | Kawa Liofilizowana a Zdrowie

Avatar photo
kawa liofilizowana

Kawa liofilizowana  jest jedną z odmian kaw rozpuszczalnych. Powstaje ona dzięki specyficznemu procesowi technologicznemu, jakiemu ulegają ziarna kawy. Wymyślona na początku zeszłego wieku – w 1901 roku przez Japończyka Satori Kato, na rynku amerykańskim pojawiła się w szerokim obrocie w 1938 pod marką Nescafe. Jest ona z powodzeniem sprzedawana do dzisiaj.

Kawa liofilizowana a zdrowie

Częstym pytaniem względem kawy liofilizowanej jest jej wpływ na nasze zdrowie. Pod tym względem kawa liofilizowana niewiele różni się od innych kaw rozpuszczalnych – posiadając większość ich zalet i wad.

Na plus kawie liofilizowanej pod tym względem przypisuje się to, że nie zagraża ona zdrowiu układu krążenia – o co od pewnego czasu jest podejrzewana kawa świeżo mielona oraz szczególnie popularna w Polsce kawa po turecku. Dzieje się tak, ponieważ kawa niefiltrowana podnosi u człowieka poziom cholesterolu poprzez występowanie w niej kafestolu oraz kafeolu (pod tym względem robusta jest zdrowsza od arabiki!). Na marginesie warto dodać, że nie jest do końca pewne, czy te właśnie związki nie pomagają w dobrym wpływie kawy – jak obniżanie ryzyka nowotworowego. Badania nad tymi zjawiskami jeszcze trwają.

Ponadto zawiera często kawa liofilizowana mniej kofeiny od kawy świeżo mielonej, więc mniejsze jest ryzyko niekorzystnego wpływu tej substancji na nasz organizm.

Tak jak reszta kaw rozpuszczalnych kawa ta obniżać może ryzyko cukrzycy typu drugiego, z drugiej zaś strony obniżać wchłanianie żelaza.

Względem pozostałych kaw rozpuszczalnych kawa liofilizowana różni się przede wszystkim metodą wytwarzania, która jest nieco dłuższa i to ona stanowi różnicę. Na etapie produkcji nie zachodzą jednak w świetle obecnej wiedzy dodatkowe czynniki, które by mogły narażać nasze zdrowie.

Jak powstaje kawa liofilizowana?

Kawa liofilizowana powstaje z uprzednio sporządzonego naparu, który przygotowuje się w dużych przemysłowych kadziach. Napar ten powstaje przez przepuszczenie przez kadź zawierającą świeże ziarna kawy bardzo gorącej wody, która przy kolejnych etapach produkcji jest oczyszczana i zagęszczana. Otrzymana w ten sposób silnie skondensowana ciecz jest odparowywana. Specyfika polega tutaj na metodzie odparowania, nazywanej liofilizacją (suszenie przez wymrażanie).

Proces ten zakłada wymrożenie naparu do temperatury -40 stopni Celsjusza. Przy tej temperaturze cząstki wody przechodzą w postać lodu. W tej formie mogą być one łatwo usunięte w specjalnej komorze z niskim ciśnieniem dzięki procesowi sublimacji. Finalny produkt zawiera zaledwie 3-5% wody.

Aby móc ją spożyć, kawę należy po prostu zalać gorącą wodą.

Kawa otrzymana w ten sposób charakteryzuje się często lepszą jakością w stosunku do typowych kaw rozpuszczalnych oraz wysokimi walorami smakowymi.

Zalety kawy liofilizowanej

Podstawową zaletą, którą zyskała sobie kawa liofilizowana popularność, jest wygoda jej przyrządzania i przechowywania. Można ją dostać w małych paczuszkach, jak i większych opakowaniach. Można zabrać ją do pracy, na urlop – zalać gorącą wodą i po prostu pić.

Czym się różni kawa liofilizowana od innych kaw rozpuszczalnych?

 Dowiedz się więcej o: > rodzaje kawy <

Podstawową odpowiedzią jest technologia produkcji. O ile kawa liofilizowana jest wymrażana, to tradycyjne kawy rozpuszczalne są suszone przy użyciu wysokiej temperatury. Właśnie metoda produkcji zapewnia kawie liofilizowanej przewagę jeśli chodzi o jakość oraz aromat. Natomiast ma to też kolejne konsekwencje – tradycyjna kawa rozpuszczalna jest prostsza w produkcji i przez to bywa na ogół tańsza.

Rodzaje kawy liofilizowanej

Kawa liofilizowana dostępna na rynku jest oferowana w różnych wariantach w zależności od tego jakie składniki wykorzystano do jej zaparzania oraz jak przebiegał proces technologiczny. Ponadto dostępne są jej wersje zarówno kofeinowe, jak i bezkofeinowe.