Makarony są produktami zbożowymi. Szczególnie kojarzone są one z kuchnią włoską (wł. pasta). W sklepach spotkać można wiele różnych i odmian oraz gatunków. Poniżej znajdziecie garść przydatnych informacji o tym z czego składa się makaron, jak powstaje i jakie są jego najważniejsze odmiany.
Jak powstaje makaron?
Makaron jest otrzymywany z wysokoglutenowej mąki / kaszki, wody, ewentualnie jaj (świeżych, mrożonych lub w proszku). W skład makaronu wchodzą także mleka lub odtłuszczony twaróg, mąka sojowa, suszony gluten, suszone drożdże.
Przechowywanie makaronu
Okres przechowania makaronu zależeć będzie od tego w jaki sposób został on przyrządzony – jeżeli zostanie poddany suszeniu (suszenie do zawartości 13% wody), to może być przechowywany do roku w suchym, przewiewnym miejscu. Jeśli jednak nie był suszony (podobny do domowego), to jego trwałość jest ograniczona a przechowywać powinno się go w warunkach chłodniczych.
Rodzaje makaronów
Makarony mogą należeć do różnych typów w zależności od tego, z czego się składają – i tak na rynku można znaleźć makarony:
Zwykłe – mąka pszenna typ 850 + woda+ sól bez uszlachetniaczy
Jajeczne – mąka pszenna typ 580 + 1-2 jaja na 1kg
Wyborowe – mąka pszenna typ 580 + 4 jaja na 1kg
Z mąki graham
Co jest jednak typowe dla tego typu produktu, na półkach sklepowych znajdują się liczne, fantazyjne kształty makaronów. Dlatego też znaleźć można między innymi makarony:
Zapewne słyszeliście o wielu różnych gatunkach makaronów o włosko brzmiących nazwach. Poniżej krótki słowniczek, który wyjaśni co one oznaczają:
Penne – pióra – db chłoną sos, podawane z sosami pomidorowo-śmietanowymi
Farfalle – kokardki – do sosów lub śmietany + starty parmezan, najlepsze do sosów grzybowych śmietanowych
Capellini – gniazdka – do klarownych zup lub lekkich sosów
Tagliatelle – wstążki – do sosów bezmięsnych
Cannelloni – rurki – do nadziewania farszami i zapiekania
Fusilli – świderki – sałatki, zupy, gęste sosy
Fettuccine – szerokie wstążki – sosy śmietanowe z zieleniną
Lasagne – płaty makaronu – do zapiekania
Odrobina praktyki
Tyle teorii. W praktyce każdy makaron różni się składem i kształtem oraz daniami do których jest przeznaczony. Niżej znajdziecie dokładne składy dwóch spośród makaronów dostępnych na polskim rynku:
1. Makaron jajeczny podłużny (kluseczki)
Skład: mąka z pszenicy zwyczajnej, mąka z pszenicy durum, 5 jaj na kilogram mąki, woda, witamina a (substancja wzbogacająca)
Wartość spożywcza w 100g. suchego makaronu :
Wartość energetyczna: 349 kCal
Białko: 13,5 g.
Węglowodany: 67,1 g.
Tłuszcz: 2,9 g.
Witamina A: 120 ug [15% dziennego zalecanego spożycia]
2. Szpecle
Skład: semolina z pszenicy durum, jaja świeże (7 jajek na kg mąki)
Redaktor naczelna portalu Dietetycy.org.pl.
Doświadczony wykładowca akademicki i szkoleniowiec. Autor licznych artykułów w prasie branżowej oraz naukowej. Udziela wypowiedzi eksperckich w mediach.
redakcja@dietetycy.org.pl
Zarządzaj zgodami plików cookie
Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam oraz naszym Partnerom wyszczególnionym w Polityce Prywatności przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie oraz na personalizację reklam. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.