Manganizm, czyli zatrucie manganem. Kto jest nim zagrożony?
Zatrucie manganem (Mn), nazywane manganizmem, wiąże się z nadmierną ekspozycją organizmu na ten pierwiastek. Narażeni na toksyczne działanie manganu są ludzie pracujący w przemyśle górniczym, hutniczym, przy produkcji baterii i akumulatorów. Droga narażenia jest wziewna, dlatego odpowiedni sprzęt ochraniający drogi oddechowe jest niezbędny w pracy z substancjami bogatymi w mangan. Objawy zatrucia można również zaobserwować u narkomanów produkujących domowymi sposobami efedron – substancję, którą uzyskuje się, wykorzystując m.in. nadmanganian potasu. Coraz częściej można też usłyszeć o zatruciach wiążących się z obecnością manganu w wodzie.
Do czego organizm potrzebuje manganu?
Mangan należy do metali ciężkich, ale w przeciwieństwie do ołowiu czy kadmu, jego obecność jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Odgrywa bardzo ważną rolę w pracy mózgu. Przedostaje się do niego po przekroczeniu bariery krew-mózg i krew-płyn mózgowo-rdzeniowy. [1]
Pierwiastek ten bierze udział w wielu różnych procesach życiowych. Należą do nich między innymi krzepnięcie krwi, trawienie, wzrost kości czy aktywność antyoksydacyjna. [2] Wchłanianie manganu jest ściśle regulowane w jelitach, dlatego ciężko przedawkować go poprzez dietę. [3]
Mn to pierwiastek śladowy, którego wystarczająca ilość w diecie to 2,3 mg/dobę dla mężczyzn i 1,8 mg/dobę dla kobiet. [4] Jako górną tolerowaną granicę spożycia ustalono 9-11 mg/dobę w odniesieniu do dorosłych i 2-6 mg/dobę u dzieci, w zależności od wieku. [5]
Źródła manganu w diecie:
- Owoce morza
- Orzechy
- Płatki owsiane
- Produkty pełnoziarniste
- Ryż
- Tofu
Manganizm – początki
Zatrucie manganem po raz pierwszy w historii opisał w 1837 roku James Couper i jego współpracownicy. [6] Badano dwóch pacjentów, którzy zostali narażeni na ekspozycję tlenkiem manganu. Jeden z nich doznał nieuleczalnego porażenia dwóch kończyn. U drugiego natomiast zostały zaobserwowane objawy podobne do tych występujących w chorobie Parkinsona. Były to zaburzenia mowy, uboga mimika twarzy i specyficzny dla tej choroby chód.
W roku 1955 marokański lekarz Rodier badał przypadki górników, którzy pracowali przy wydobywaniu manganu. U nich również stwierdzono parkinsonizm, czyli zespół objawów towarzyszących chorobie Parkinsona. [7]
Skutki nadmiernej ekspozycji na mangan
W badaniach nad manganizmem badacze skupiają się głównie na efektach, które wywołuje on w odniesieniu do układu nerwowego. Niewiele uwagi poświęca się wpływowi manganu na układ oddechowy i sercowo-naczyniowy. Z tego powodu nie jest on dobrze udokumentowany.
Wpływ manganu na ośrodkowy układ nerwowy
Neurotoksyczność manganu wiąże się z jego akumulacją w tkance mózgowej. Powoduje to upośledzenie funkcji mózgu i skutkuje postępującymi zaburzeniami w jego obrębie. [8] Ekspozycja na mangan wywołuje objawy podobne do tych występujących w chorobie Parkinsona. [9]
Objawy
Początkowe symptomy nie są charakterystyczne dla zatrucia manganem, dlatego pacjenci mogą je zlekceważyć. Są to: zmęczenie, zaburzenia snu i pamięci krótkotrwałej, spadek masy ciała, spadek libido, drętwienie palców. W miarę upływu czasu objawy zaczynają się pogłębiać. Mimika twarzy staje się bardzo uboga, sposób mówienia monotonny, a w mięśniach pojawia się sztywność. [10]
Wpływ manganu na układ oddechowy
Wdychanie pyłów manganu może wywołać stan zapalny płuc, który w efekcie skutkuje uporczywym kaszlem i ostrym zapaleniem oskrzeli. [11]
Wpływ manganu na układ krążenia
Badania wykazują, że ekspozycja na mangan może powodować toksyczność sercowo-naczyniową. Objawia się ona m.in. przyspieszoną akcją serca. [12]
Jak leczy się manganizm?
Leczenie zatrucia manganem nie jest dobrze poznane. Najważniejsze jest odsunięcie pacjenta od źródła ekspozycji na tę substancję. Najczęściej jednak pojawiające się objawy są nieodwracalne. [13] Mogą nawet postępować po zakończeniu ekspozycji na mangan. [14]
Wykazano jednak pozytywny wpływ trietylenotetraaminy na łagodzenie skutków toksyczności manganu. [15] Trietylenotetraamina należy do czynników chelatujących. Ich działanie polega na wiązaniu jonów metali ciężkich i tworzeniu kompleksów, które łatwiej usuwane są z organizmu niż sam jon metalu.
Podsumowanie
Manganizm wywołany jest ekspozycją organizmu na substancje zawierające mangan. Wiąże się m.in. z chorobami zawodowymi i narkomanią.
Obecność manganu jest konieczna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pierwiastek ten bierze udział w wielu procesach zachodzących w ludzkim ciele.
Objawy manganizmu są podobne do tych, które obserwujemy w chorobie Parkinsona. Są to m.in. uboga mimika twarzy, spowolnienie ruchowe i specyficzny chód.
Skutki zatrucia manganem są zwykle nieodwracalne, dlatego podczas wykonywania prac związanych z tym pierwiastkiem niezwykle ważne jest, aby zadbać o odpowiednią ochronę.
Bibliografia:
- Takeda A. (2003) Manganese action in brain function. Brain Research Reviews 41(1), 79-87.
- Horning, K. J., Caito, S. W., Tipps, K. G., Bowman, A. B., & Aschner, M. (2015). Manganese Is Essential for Neuronal Health. Annual review of nutrition, 35, 71–108.
- Aschner, M., & Erikson, K. (2017). Manganese. Advances in nutrition (Bethesda, Md.), 8(3), 520–521.
- Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie. (2020)
- Trumbo P., Yates A.A., Schlicker S., Poos M. (2001)Dietary reference intakes: vitamin A, vitamin K, arsenic, boron, chromium, copper, iodine, iron, manganese, molybdenum, nickel, silicon, vanadium, and zinc. J Am Diet Assoc 101(3), 294-301.
- Racette B. A. (2014). Manganism in the 21st century: the Hanninen lecture. Neurotoxicology, 45, 201–207.
- RODIER J. (1955). Manganese poisoning in Moroccan miners. British journal of industrial medicine, 12(1), 21–35.
- Crossgrove J., Zheng W. (2004) Manganese toxicity upon overexposure. NMR in Biomedicine 17(8), 544-553.
- Jiang, Y. M., Mo, X. A., Du, F. Q., Fu, X., Zhu, X. Y., Gao, H. Y., Xie, J. L., Liao, F. L., Pira, E., & Zheng, W. (2006). Effective treatment of manganese-induced occupational Parkinsonism with p-aminosalicylic acid: a case of 17-year follow-up study. Journal of occupational and environmental medicine, 48(6), 644–649.
- Gać P., Waliszewska M., Zawadzki M., Poręba R. (2009). Narażenie na mangan. Bezpieczeństwo Pracy: nauka i praktyka, 19-22.
- Roels, H., Lauwerys, R., Buchet, J. P., Genet, P., Sarhan, M. J., Hanotiau, I., de Fays, M., Bernard, A., & Stanescu, D. (1987). Epidemiological survey among workers exposed to manganese: effects on lung, central nervous system, and some biological indices. American journal of industrial medicine, 11(3), 307–327.
- Jiang, Y., & Zheng, W. (2005). Cardiovascular toxicities upon manganese exposure. Cardiovascular toxicology, 5(4), 345–354.
- Parmalee, N. L., & Aschner, M. (2016). Manganese and aging. Neurotoxicology, 56, 262–268.
- Pal P.K., Samii A., Calne D.B. (1999) Manganese neurotoxicity: a review of clinical features, imaging and pathology. Neurotoxicology 20(2-3), 227-238.
- Park, H. K., Kim, S. M., Choi, C. G., Lee, M. C., & Chung, S. J. (2008). Effect of trientine on manganese intoxication in a patient with acquired hepatocerebral degeneration. Movement disorders : official journal of the Movement Disorder Society, 23(5), 768–770.
Dietetycy.org.pl » Dietetyka » Dietetyka kliniczna » Manganizm, czyli zatrucie manganem. Kto jest nim zagrożony?
Mam na imię Agnieszka, studiuję dietetykę na WUM’ie. Najbliższe są mi tematy zaburzeń odżywiania i właśnie ten dział dietetyki interesuje mnie najbardziej. Na co dzień parzę kawę w kawiarni i spędzam czas z moją psicą – Luną.