Melisa – właściwości zdrowotne i zastosowanie

Avatar photo
✔ Aktualizacja: nowe wyniki badań
melisa właściwości

Melisa to spokój i ukojenie skołatanych nerwów. Tak – ale to dopiero początek jej korzystnych właściwości, którymi może obdarzyć osobę, która po nią sięgnie. Gdy już się zrelaksujecie przy (na przykład) herbatce z melisy – na co możecie jeszcze liczyć?

Zdrowotne właściwości melisy

Uspokajające właściwości

Ta bliska krewna mięty, o której właściwościach niedawno pisaliśmy – jest chętnie wykorzystywana jako środek na ukojenie nerwów, lęku, pomaga zasnąć. Była melisa stosowana przez lekarzy już w czasach starożytnej Grecji. Czy faktycznie działa? Na pewno jest stosowana przez zielarzy i farmaceutów jako składnik leków na bezsenność i uspokojenie, jest aprobowana na rynkach europejskich jako środek na te właśnie przypadłości.

Kontrola apetytu i zwalczanie otyłości

Jej powszechne zastosowanie obejmuje oprócz ujarzmiania niepokoju również zwalczanie niestrawności oraz pobudzanie apetytu.

🔎 W badaniach ekstrakty z melisy lekarskiej zmniejszyły przyrost masy ciała u myszy na diecie wysokotłuszczowej, redukując tłuszcz trzewny i ekspresję genów związanych z jego odkładaniem. Efekt był zależny od metody ekstrakcji – wodny ekstrakt dodatkowo obniżył poziom markerów lękowych. Wyniki wskazują na potencjał melisy jako składnika funkcjonalnego wspierającego redukcję otyłości i objawów lękowych.

Dla młodych na lepszą koncentrację

Melisa była chętnie poddawana badaniom i część z nich dawała zaskakujące sugestie co do innych zastosowań melisy – jak na przykład zwiększenie koncentracji (a więc korzystna dla osób uczących się lub wykonujących pracę umysłową).

… i dla starszych dla lepszej pamięci!

Jednak jej pozytywne właściwości docenią nie tylko uczniowie – jak się okazało po przebadaniu tej sprawy – melisa okazuje się pomocna w walce z chorobą Alzheimera oraz demencją. Dla osób starszych to uspokojenie i wzmocnienie możliwości pamięci.

Przeciwwskazania do stosowania melisy

Jak z wieloma ziołami na melisę należy jednak uważać. Część osób może mieć problemy z interakcją z innymi lekami, dlatego warto zasięgnąć opinii lekarza zanim zaczniemy samoleczenie melisą.

Bibliografia:

  1. Kim JG, Park J, Baek S, Won S, Cho J. Effects of Melissa officinalis Extracts on Obesity and Anxiety. Clin Nutr Res. 2025 Jan 31;14(1):65-77. doi: 10.7762/cnr.2025.14.1.65. PMID: 39968272; PMCID: PMC11832291.
  • Data pierwotnej publikacji: 5.06.2014
  • Data ostatniej aktualizacji o wyniki badań: 19.02.2025