Melisa – właściwości

Avatar photo
melisa właściwości

Melisa to spokój i ukojenie skołatanych nerwów. Tak – ale to dopiero początek jej korzystnych właściwości, którymi może obdarzyć osobę, która po nią sięgnie. Gdy już się zrelaksujecie przy (na przykład) herbatce z melisy – na co możecie jeszcze liczyć?

melisa właściwości
madeleineisteinbach / 123RF

Zdrowotne właściwości melisy

Ta bliska krewna mięty, o której właściwościach niedawno pisaliśmy – jest chętnie wykorzystywana jako środek na ukojenie nerwów, lęku, pomaga zasnąć. Była melisa stosowana przez lekarzy już w czasach starożytnej Grecji. Czy faktycznie działa? Na pewno jest stosowana przez zielarzy i farmaceutów jako składnik leków na bezsennośc i uspokojenie, jest aprobowana na rynkach europejskich jako środek na te właśnie przypadłości. Jej powszechne zastosowanie obejmuje oprócz ujarzmiania niepokoju również zwalczanie niestrawności oraz pobudzanie apetytu.

Dla młodych…

Melisa była chętnie poddawana badaniom i część z nich dawała zaskakujące sugestie co do innych zastosowań melisy – jak na przykład zwiększenie koncentracji (a więc korzystna dla osób uczących się lub wykonujących pracę umysłową).

… i dla starszych !

Jednak jej pozytywne właściwości docenią nie tylko uczniowie – jak się okazało po przebadaniu tej sprawy – melisa okazuje się pomocna w walce z chorobą Alzheimera oraz demencją. Dla osób starszych to uspokojenie i wzmocnienie możliwości pamięci.

Melisa – przeciwwskazania

Jak z wieloma ziołami na melisę należy jednak uważać. Część osób może mieć problemy z interakcją z innymi lekami, dlatego warto zasięgnąć opinii lekarza zanim zaczniemy samoleczenie melisą.