Wpływ czasu przed ekranem komputera i smartfona dzieci i młodzieży a ryzyko otyłości

Avatar photo
✔ Aktualizacja: nowe wyniki badań
smartfony

Nowe, duże badanie przeprowadzone w Korei Południowej [1] to kolejny argument na ograniczenie czasu spędzanego przed ekranem. Szczególnie wśród młodszych. Piramida Żywienia dla Dzieci i Młodzieży rekomenduje wprost ograniczenie czasu przed ekranem do dwóch godzin.

Ponad 2 godziny dziennie przy smartfonie wiąże się z gorszą dietą

Koreańskie badanie wykazało, że nastolatkowie spędzający więcej czasu przed ekranem niż dwie godziny jedzą niezdrowo. Konkretnie częściej wybierają fast food. Rzadziej jedzą warzywa i owoce.

Dodatkowo grupa nastolatków, które spędzały powyżej trzech godzin dziennie ze smartfonem, cierpiała częściej na nadwagę. Udowodniono też częstszą konsumpcję napojów słodzonych, chipsów, dan błyskawicznych wśród nastolatków, które spędzają ponad pięć godzin z telefonem.

Badanie (Korea Youth Risk Behavior Web-Based Survey) zostało przeprowadzone na grupie 53 tysięcy koreańskich nastolatków w wieku 12-18 lat.

Wpływ telewizji na nawyki żywieniowe

Badanie daje jeszcze bardziej solidne fundamenty dla wyników, które już wcześniej pojawiały się w opracowaniach. Mianowicie wykazano wcześniej (LINK), że oglądanie telewizji w młodym wieku skutkuje problemami z nawykami żywieniowymi w przyszłości. Co więcej, oglądanie telewizji w ogóle idzie w parze ze złą dietą (LINK).

Jak widać, przywiązanie do smartfonów nie jest wcale lepsze.

Na co dziecko powinno, a na co nie powinno poświęcać czasu w Internecie?

Nie można jednak demonizować smartfonów i korzystania z Internetu i tu się to potwierdza. Liczy się też, po co z nich korzystamy.

KorzystneNiekorzystne
poszukiwanie informacji w Interneciemedia społecznościowe
czaty
gry
muzyka / filmy

Uzależnienie od Internetu i gier zwiększa ryzyko otyłości

🔎 Przegląd badań [2] wskazał, że uzależnienie od internetu i gier komputerowych jest związane z wyższymi wskaźnikami otyłości oraz niezdrowymi nawykami żywieniowymi u dzieci i młodzieży. Większość analizowanych badań wykazała pozytywną zależność między tymi nałogami a problemami z masą ciała, choć wyniki były niejednoznaczne w kwestii zaburzeń odżywiania.

Bibliografia:

  1. https://www.newswise.com/articles/smartphone-use-associated-with-unhealthy-eating-and-overweight-in-teens
  2. Che Mokhtar M, McGee R. Impact of internet addiction and gaming disorder on body weight in children and adolescents: A systematic review. J Paediatr Child Health. 2024 Dec 6. doi: 10.1111/jpc.16726. Epub ahead of print. PMID: 39641262.
  • Data pierwotnej publikacji artykułu: 21.06.2021
  • Data ostatniej aktualizacji o wyniki badań: 7.12.2024