Oglądanie telewizji we wczesnym dzieciństwie a zdrowie nastolatków

Avatar photo
dzieci tv

W wieku przedszkolnym dzieci są często nagradzane przez rodziców możliwością dłuższego oglądania telewizji. Według naukowców z Uniwersytetu w Montrealu, zbyt długi czas spędzony na oglądaniu telewizji przez dzieci w wieku 2 lat może skutkować występowaniem gorszych nawyków żywieniowych w okresie dojrzewania oraz słabszymi wynikami w nauce.

W badaniu, które wyniki opublikowano w „Preventive Medicine„, wzięło udział około 2000 chłopców i dziewcząt z Quebecu urodzonych w okresie od wiosny 1997 do 1998 roku w ramach programu „Quebec Longitudinal Study of Child Development„. Kiedy dzieci osiągnęły wiek 2 lat, ich rodzice informowali o codziennych zwyczajach związanych z oglądaniem telewizji. Następnie 11 lat później, zebrano informacje na temat nawyków żywieniowych oraz osiąganych wynikach w nauce wśród badanej młodzieży.

W swoich badaniach naukowcy odkryli, że oglądanie telewizji przez małe dzieci o każdą godzinę dłużej wiązało się z występowaniem nieprawidłowych nawyków żywieniowych w przyszłości – wzrost o 8% w wieku 13 lat za każdą dodatkową godzinę spędzoną przed telewizorem w wieku 2 lat. Z analizy ankiet wypełnionych przez badanych w okresie dojrzewania stwierdzono, że młodzież, która we wczesnym dzieciństwie oglądała telewizję najczęściej zgłosiła spożywanie większej ilości produktów uważanych za niezdrowe takich jak: frytki, przetworzone produkty mięsne, białe pieczywo, napoje:  bezalkoholowe, sportowe,  owocowe, energetyzujące oraz słodkie przekąski i desery. Dla tej grupy również charakterystyczne było rzadsze spożywanie śniadań w dni szkolne (o 10%) i wydłużenie ogólnego czasu oglądania telewizji w wieku 13 lat.

Każda godzina dłużej spędzona na oglądaniu telewizji wiązała się również z wyższymi wskaźnikami masy ciała (wzrost o 10%) i niższym zaangażowaniem w naukę w pierwszym roku szkoły średniej, co ostatecznie ogólnie wpływa na oceny i ambicję. Autorzy badania wykluczyli inne czynniki psychologiczne i społeczno-demograficzne.

tv dzieci

Zobacz również
probiotyki

Ostatnie zalecenia American Academy of Pediatrics informują, że dzieci w wieku 2-5 lat nie powinny oglądać telewizji dłużej niż jedną godzinę dziennie.

Źródło:

Isabelle Simonato, Michel Janosz, Isabelle Archambault, Linda S. Pagani. Prospective associations between toddler televiewing and subsequent lifestyle habits in adolescence. Preventive Medicine, 2018; 110: 24