Jedzenie w biegu szkodzi diecie

Avatar photo
jedzenie w biegu

Chwytasz czasem jedzenie w pośpiechu i jesz, idąc, jadąc za codziennymi sprawunkami? Choć samo w sobie nie jest to złe, to dla osób na diecie mamy złe informacje – to przyzwyczajenie może znacznie pogorszyć wyniki odchudzania. I jak się okazuje – jest to efekt mocniejszy niż na przykład już wcześniej uznane za szkodliwe oglądanie TV w czasie jedzenia.

Badanie na ten temat przeprowadzili niedawno naukowcy z brytyjskiego University of Surrey. Wzięło w nim udział 60 kobiet (na diecie, bez diety) – podawano im do jedzenia batony zbożowe w trakcie oglądania telewizji, rozmowy oraz wspomnianego chodzenia. I – chociaż między tymi czynnościami nie było różnicy w późniejszej ochocie na dalsze jedzenie – to w przypadku jedzenia w biegu, takie dalsze przekąski były bardziej kaloryczne.

Jak przekonują sami badacze – efekt ten może wynikać z tego jak bardzo zaburza taka czynność odczuwanie zaspokajania głodu, jak również z tego, iż sama czynność chodzenia może być uznawana za ćwiczenie (co może być potem wymówką dla zjedzenia czegoś bardziej kalorycznego).

Zobacz również
żywienie dojelitowe i pozajelitowe

Źródło: Journal of Health Psychology