Otrzymałeś e-receptę online i nie wiesz, jak ją sprawdzić? Podpowiadamy!
Wystawiana przez Internet e-recepta to opcja, z której pacjenci korzystają coraz chętniej. Nie tylko w związku z pandemią, ale również w związku z większą wygodą i szybkością tego rozwiązania. Nie każdy jednak jeszcze wie dokładnie, z czym wiąże się wystawianie recept przez Internet i ich późniejsza realizacja. Podpowiadamy zatem, w jaki sposób możesz zrealizować otrzymaną przez Internet e-receptę i jak sprawdzić e-receptę online, jej ważność, zapisane na niej leki i ich dawkowanie.
Czym jest e-recepta – realizacja krok po kroku
Przyzwyczajeni jesteśmy do recept papierowych, jednak te praktycznie nie są już w Polsce dostępne i wystawia się je jedynie w szczególnych przypadkach. Aktualnie w naszym kraju obowiązują już e-recepty, więc warto wiedzieć o nich i ich realizacji nieco więcej.
Co to są e-recepty?
Nie trzeba obawiać się terminu, jakim jest elektroniczna recepta. To dokładnie taki sam dokument, jak recepta papierowa, jednak wystawiany i zapisywany – jak sama nazwa wskazuje – elektronicznie. Warto wiedzieć, że możliwe są nie tylko e-recepty wystawiane przez lekarzy stacjonarnie, ale również e-recepty online. Wystawia się je po zdalnych konsultacjach lekarskich.
Realizacja e-recept krok po kroku
Aby otrzymać e-receptę online, skorzystać można z usług podmiotów medycznych, które oferują zdalne konsultacje lekarskie. Jednym z nich jest np. NaszaRecepta.pl – gdy wystawiana jest e-recepta, kod przychodzi niezwłocznie SMS-em. Pacjent w momencie wystawienia recepty otrzymuje ponadto automatycznie wiadomość mailową z wydrukiem PDF. Jak sprawdzić e-recepty w sieci, szczegółowo opiszemy w kolejnym akapicie, tu jednak skupimy się na tym, jak zrealizowana może być wystawiona przez Internet recepta. Realizacja krok po kroku jest bardzo prosta, więc nikt nie powinien mieć z nią problemu – można skorzystać z jednej z dwóch poniższych opcji.
Pacjent udaje się do apteki, gdzie podaje farmaceucie cztery cyfry z otrzymanej wiadomości SMS. Farmaceuta prosi o dokonanie uwierzytelnienia kodu. Wówczas pacjent podaje numer PESEL. Jeśli wykupujemy receptę w swoim imieniu, podajemy swój PESEL, jeśli wykupujemy receptę w imieniu bliskiej osoby, podajemy jej PESEL.
W aptece pacjent podaje farmaceucie kod kreskowy, który znajduje się na wydruku informacyjnym e-recepty. Taki dokument PDF można wydrukować w domu, jednak w zupełności można również wyświetlić go farmaceucie na urządzeniu mobilnym. Wydruk informacyjny znaleźć można w załączniku wiadomości mailowej oraz w swoim IKP.
Gdzie sprawdzić e-receptę wystawioną przez Internet?
Wiesz już, że kod e-recepty automatycznie wysyłany jest do pacjenta SMS-em w momencie wypisania leków. Nie ma tam jednak informacji szczegółowych odnośnie
czasu ważności recepty czy zapisanych leków i sposobu ich dawkowania. Informacje te znajdują się na wydruku informacyjnym e-recepty, do którego także pacjent ma dostęp.
Jeśli zastanawiasz się, gdzie sprawdzić e-receptę, musisz wiedzieć, że jej wydruk informacyjny PDF dostępny jest w sieci. Znajdziesz go w swojej skrzynce mailowej, gdyż e-mail jest wysyłany równocześnie z SMS-em. Inna opcja dostępu do recepty to zalogowanie się do swojego IKP, gdzie przechowywana jest historia wystawianych pacjentowi e-recept.
Jak sprawdzić e-receptę online
Jak wspomniano wcześniej, elektroniczna recepta wystawiona pacjentowi stacjonarnie lub zdalnie przypisana jest do jego numeru PESEL. Oznacza to, że nie tylko trafia na dane kontaktowe pacjenta (SMS i e-mail), ale też zapisywana jest w jego IKP.
Jak sprawdzić e-recepty nowe i starsze? W profilu IKP należy wybrać zakładkę „e-recepta”, a w niej wyświetli się historia wystawianych pacjentowi e-recept. W tym miejscu łatwo można sprawdzić stan realizacji swoich recept. Sprawdzisz też czas na wykupienie leków z poszczególnych recept, a także zalecany przez lekarza sposób dawkowania danego leku. Z tego poziomu receptę można także wydrukować czy wyświetlić jej kod kreskowy farmaceucie na urządzeniu mobilnym.
Dietetycy.org.pl » Zawód dietetyk » Otrzymałeś e-receptę online i nie wiesz, jak ją sprawdzić? Podpowiadamy!