Pasteryzacja – skuteczna metoda utrwalania żywności?
Wiele jest metod utrwalania żywności. Niestety, żadna nie zapewnia pełnej odporności na zmiany zachodzące w trakcie przechowywania. Jednak oczekuje się od nich, że zapewnią: zabezpieczenie przed zanieczyszczeniami mechanicznymi, skażeniami chemicznymi i biologicznymi, zahamowanie rozwoju drobnoustrojów, wstrzymanie zmian chemicznych (np. rozkład barwników) oraz wstrzymanie zmian fizycznych (np. zmiany w konsystencji). Do jednej z metod utrwalania żywności można zaliczyć proces pasteryzacji.
Na czym polega pasteryzacja?
Pasteryzacja jest to proces, który polega na ogrzewaniu produktu w zamkniętym naczyniu w celu zniszczenia form wegetatywnych drobnoustrojów i pełnej inaktywacji enzymów (działanie enzymów wpływa niekorzystnie na jakość otrzymanego wyrobu) oraz wydłużenia trwałości produktów. Proces pasteryzacji nie przekracza temperatury powyżej 100 stopni Celsjusza (przeważnie do 65-85 C).
Można wyróżnić różne sposoby pasteryzacji: niską lub długotrwałą, momentalną i wysoką. Pasteryzacja niska lub długotrwała, polega na ogrzewaniu w temperaturze 63-65 C w czasie 20-30 minut. Pasteryzacja momentalna polega na ogrzaniu do temperatury 85 – 90 C i natychmiastowym schłodzeniu. W pasteryzacji wysokiej stosuje się ogrzewanie w temperaturze od 85 C do 100 C w czasie od co najmniej 15 s do kilku, a czasem i kilkudziesięciu minut .
Jakie produkty pasteryzujemy?
Pasteryzację stosuje się do produktów kwaśnych o pH poniżej 4,5-4,6; przy których nie tworzy się toksyna botulinowa. Należą do nich: przetwory owocowe, koncentraty, kompoty, soki owocowe, marynaty i kiszonki. Przyczyną zepsuć tej grupy żywności najczęściej są drożdże, pleśnie, bakterie fermentacji mlekowej i wynikają z niedostatecznego zniszczenia mikroorganizmów podczas przygotowania bądź lub nieszczelności opakowania oraz niewłaściwych warunków przechowywania.
Pasteryzacja x 3
Konserwy o pH wyższym niż 4,6 np. groszek zielony, fasolka szparagowa, kukurydza, szpinak, szparagi, buraki niezakwaszone grzyby, konserwy warzywno-mięsne, warzywno – rybne oraz sosy należy utrwalić przez tyndalizację. Proces tyndalizacji polega na trzykrotnej pasteryzacji w odstępach 24- godzinnych. Tyndalizajca pozwala na całkowite zniszczenie przetrwalników drobnoustrojów, które mogą rozwijać się przy niskiej kwasowości i prowadzą do zepsuć. Konserwy z drobnoustrojami chorobotwórczymi stanowią zagrożenie dla zdrowia człowieka.
Literatura:
- Kobus Z., Błaszczuk I., Wilczyński K., 2014. Wpływ procesów pasteryzacji i zamrażania na właściwości reologiczne soku z pietruszki.
- Typrowicz J., 2006. Metody utrwalania i przechowywania żywności.
- Krzysztofik B., Dróżdż T., Sobol Z., Nawara P., Wrona P.,2015. Metody zabezpieczenia i utrwalania surowców oraz produktów żywnościowych.
Dietetycy.org.pl » Dietetyka » Jak jeść zdrowo? » Pasteryzacja – skuteczna metoda utrwalania żywności?
mgr inż. IZABELA BARAN - absolwentka dietetyki klinicznej oraz technologii żywności i żywienia człowieka na Krakowskiej Wyższej Szkole Promocji Zdrowia oraz Uniwersytecie Rzeszowskim. Interesuje się ekologiczną żywnością, suplementacją oraz ziołolecznictwem. Jest zwolenniczką holistycznego podejścia do życia. Cel jaki sobie stawia to edukowanie pacjentów w zakresie prawidłowego żywienia oraz przekonanie, że odpowiednio dobrana dieta niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych. Do każdego pacjenta podchodzi indywidualnie, uwzględnia jego stan zdrowia w oparciu o wyniki badań oraz zwraca uwagę na preferencje smakowe i styl życia.