Szpinak – naturalna substancja dopingowa

Avatar photo
szpinak

Szpinak, a właściwie jego ekstrakt, poprawia kondycję sportową u zawodowych sportowców. Badania przeprowadzone przez naukowców z Freie Universität Berlin na populacji profesjonalnych sportowców, wykazały, że ekstrakt chemiczny z rośliny szpinaku może wspomóc pracę mięśni, a także przyczynić się do poprawy kondycji sportowej.

szpinak ekdysteron
© Giuliano Coman / 123RF

Jak przeprowadzono badanie?

Badanie z podwójną ślepą próbą zostało przeprowadzone na grupie 46 sportowców, która została podzielona na dwie grupy – pierwsza z nich, otrzymała 100mg ekdysteronu (jest to związek chemiczny znajdujący się w ekstrakcie z liści szpinaku) z leucyną (100mg); druga zaś, placebo. Po 10-tygodniowej suplementacji, badacze dokonali niezbędnej analizy wykorzystującej parametry antropometryczne, medyczne i wydajnościowe.

Wyniki

Wyniki badania wykazały, że sportowcy, którzy przyjmowali ekdysteron uzyskali znacznie większy wzrost siły mięśniowej. Co ciekawe, suplementacja spowodowała również przyrost samej masy mięśnia, co przełożyło się na uzyskanie lepszej kondycji sportowej.

Czym jest ekdysteron?

Ekdysteron to hormon roślinny, który jest głównym składnikiem ekstraktu, produkowanym z liści szpinaku. Prawdopodobny mechanizm jego działania polega na bezpośrednim wpływie na receptor estrogenowy, przez co wpływa na metabolizm komórek mięśni. Niektórzy naukowcy twierdzą, że związek ten działa mocniej niż sterydy anaboliczno-androgenne dostępne na rynku.

Zobacz również
mikroplastik

Czy szpinak może działać jako substancja dopingowa?

Dawka zastosowana w badaniu, to 100 mg ekdysteronu. Aby uzyskać, tę samą ilość substancji, należałoby zjeść nawet około 4 kilogramów szpinaku dziennie. Warto dodać, że osoba decydująca się na ‘dopingową dietę’, aby uzyskać efekt, powinna ją stosować przez ponad 3 miesiące. Należy więc zadać sobie pytanie, czy efekt jest warty takiego poświęcenia?

koktajl szpinak
© Baiba Opule / 123RF

Szpinak to nie tylko ekdysteron

Szpinak, oprócz pożądanego hormonu anabolicznego – ekdysteronu, zawiera w sobie znaczne ilości witamin i minerałów, które przyczyniają się do utrzymania dobrego, ogólnego stanu zdrowia. Warto pamiętać zatem, że niskokaloryczny szpinak jest dobrym źródłem witamin, takich jak witamina K, A, C oraz folianów. Ponadto, zawiera w sobie również wapń, magnez, mangan, potas oraz miedź – składniki ważne nie tylko dla pracy mięśni, ale również układu nerwowego i krwionośnego.

Źródła i informacje:

  1. https://medicalxpress.com/news/2019-07-spinach-athletic.html
  2. Isenmann E, Ambrosio G, Joseph JF, Mazzarino M, de la Torre X, Zimmer P, Kazlauskas R, Goebel C, Botrè F, Diel P, Parr MK. Ecdysteroids as non-conventional anabolic agent: performance enhancement by ecdysterone supplementation in humans. Arch Toxicol. 2019 May 23.
  3. https://nutritiondata.self.com/facts/vegetables-and-vegetable-products/2626/2