Pau d’Arco – herbata Inków
Obszar lasów w Amazonii jest skarbcem surowców ziołowych, którymi zainteresowanie wśród naukowców i firm farmaceutycznych nieustannie rośnie. Każda z tych roślin ma bardzo długą historię zastosowania przez rdzennych mieszkańców Ameryki Południowej. Jednak, aby upowszechnić je jako środki lecznicze lub suplementy diety w Europie konieczne jest przeprowadzenie większej ilości badań fitochemicznych i biologicznych w celu ustalenia właściwości poszczególnych związków. Jednym z surowców o potencjalnych właściwościach prozdrowotnych jest Pau d’Arco, czyli Lapacho (również nazywany herbatą Inków) [1].
Pau d’Arco – południowoamerykańskie cudo?
Lapacho lub Tahuari (Tabebuia impetiginosa) jest drzewem z rodziny Bignoniaceae osiągającym nawet do 30-40 metrów. Rośnie ono w Amazonii lub innych regionach Ameryki Południowej i Środkowej [1,2].
Występuje ponad 100 gatunków drzewa lapachowego. Surowcem pozyskiwanym w celach leczniczych jest najczęściej kora, ale również liście o brązowo-czerwonej barwie oraz kwiaty. Z kory drzewa Lapacho przygotowuje się susz, z którego odwar lub napar wykorzystywane są od lat w medycynie regionalnej, natomiast z kwiatów sporządzany jest syrop [1].
Biomedyczne zastosowanie Lapacho odnotowano już w 1873 roku. Natomiast jego historia rozpoczęła się w 1967 roku, kiedy to w magazynie „O’Cruizeiro” opisano „cudowne” ozdrowienia pacjentów z chorobą nowotworową. W National Cancer Institute (NCI) rozpoczęto prowadzenie badań klinicznych, jednak wykazano wystąpienie toksycznych efektów podczas chemioterapii, więc odrzucono możliwość stosowania składników aktywnych z Pau d’Arco jako wspomaganie leczenia przeciwnowotworowego. Podjęto natomiast kolejne analizy w celu ustalenia ich właściwości prozdrowotnych [1,2].
Zarówno kora, jak i drewno drzewa Tabebuia impetiginosa zawierają substancje czynne. Najważniejszą z nich jest lapachol, natomiast inne pochodne naftochinonowe to β-lapachon, dehydro-α-lapachon oraz dehydro-izolapachon [1,2].
W prawdziwym Pau d’Arco koncentracja lapacholu wynosi zazwyczaj około 2-7%. Obecne są w nim także katechiny, flawonoidy, inne związki polifenolowe, fitosteroidy, żywice i wiele mikro- i makroelementów, m.in. mangan, cynk, chrom, żelazo, wapń czy też potas [1].
Właściwości prozdrowotne Pau d’Arco
Napary i odwary z kory drzewa Tahuari oraz sporządzany z kwiatów syrop stosowany jest w medycynie ludowej m.in. w chorobach zapalnych dróg oddechowych lub moczowych, a także zapaleniu wątroby, stawów i infekcjach wirusowych czy też bakteryjnych. Najbardziej rozpowszechnione jest jednak działanie przeciwnowotworowe składników aktywnych Pau d’Arco – głównie lapacholu [1].
W niewielkim badaniu obejmującym 9 pacjentów z nowotworami wątroby, nerek, piersi, prostaty oraz szyjki macicy podawano chorym wyekstrahowany lapachol. Wykazano, iż związek ten prowadził do zmniejszenia guzów oraz łagodzenia objawów bólowych spowodowanych zmianami nowotworowymi. Ponadto, u 3 pacjentów osiągnięto całkowitą remisję choroby. Uważa się, iż aktywność przeciwnowotworowa lapacholu może być powiązana z jego interakcją z kwasami nukleinowymi. Dodatkowo, sugeruje się, iż oddziaływanie ugrupowania naftochinonów między parami zasad azotowych występuje z postępującym hamowaniem replikacji DNA i syntezy RNA [3].
W analizie przeprowadzonej przez Kumangai i in. oraz Kumangai i Shimojo opisano, iż stres oksydacyjny indukowany przez lapachol oddziałuje na enzym reduktazę P450, co powoduje zmiany w DNA. Substancja sama w sobie nie wpływa bezpośrednio na kwasy nukleinowe [4,5].
Natomiast w badaniu Balassiano i in. przeanalizowano oddziaływanie lapacholu na linię komórek nowotworowych u ludzi i oceniono potencjał tego związku jako leku przeciw przerzutom za pomocą testu in vivo. Wskazano, iż lapachol w maksymalnym nietoksycznym stężeniu dla komórek HeLa wynoszącym 400 µg/ml (co odpowiada 1012 cząsteczkom leku/ komórkę) wywołuje zmiany w profilu białek i hamuje inwazyjność komórek, reprezentując w ten sposób ważną aktywność przeciw przerzutom. Wykazano również, że składnik aktywny Pau d’Arco zmniejsza liczę guzów nowotworowych spowodowanych doksorubiną (DXR) u heterozygotycznej pod względem genu supresorowego wts muszki owocowej Drosophila melanogaster. Częstość redukcji guzów była wprost proporcjonalna do stężenia lapacholu. Przy poziomie 20mg/dl nastąpiło obniżenie częstości występowania nowotworów indukowanych przez DXR o 64%, przy stężeniu 40mg/ml redukcja wyniosła 71%, natomiast przy 60mg/ml – 76% [6,7].
W badaniu Kung i in. stwierdzono, że β-lapachon może być potencjalnym lekiem w nowotworach m.in. w raku płuc. Zaobserwowano, że apoptotyczna śmierć komórek indukowana w komórkach raka płuc przez wysokie stężenia β-lapachonu pośredniczyła w zwiększonej aktywacji czynnika proapoptotycznego JNK i zmniejszeniu aktywacji czynników przeżycia/proliferacji komórki (PI2K, AKT i ERK). Ponadto, toksyczność β-lapachonu była dodatnio skorelowana z ekspresją i aktywnością oksydoreduktazy chinonowej 1(NQO1) w komórkach nowotworowych. Za działanie przeciwnowotworowe może odpowiadać także mechanizm blokowania topoizomerazy DNA I. Może zatem odnaleźć zastosowanie w chemioterapii nowotworów prostaty, sutka, płuc, jelita grubego oraz skóry [8-10].
Zarówno drobnoustroje Gram-dodatnie, jak i ujemne są narażone na działanie niektórych naftochinonów poprzez wytwarzanie przez te związki anionów ponadtlenkowych i nadtlenku wodoru prowadzących do rozprzęgania fosforylacji oksydacyjnej i hamowania przenoszenia elektronów. Lapachol, β-lapachon, α-ksyloidon i związki pokrewne działają hamująco przeciwko Staphylococcus aureus (również szczepy odporne na metycylinę) i Salmonelli [2].
Za pomocą biotestów z dyfuzją krążków papierowych i minimalnym stężeniem hamującym (MIC) udowodniono także hamujące działanie Pau d’Arco na wzrost bakterii Helicobacter pylori ATCC 43504 [11].
Lapachol i β-lapachon działają aktywnie przeciwko wielu zakażeniom skóry (np. liszaj obrączkowy) i paznokci oraz patogennym drożdżom m.in. Candida i Cryptococcus neuformans. Wśród tych składników β-lapachon wykazuje silniejsze efekty przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne [12].
W badaniach in vitro wskazano, że substancje czynne Lapacho mają również szerokie spektrum właściwości przeciwwirusowych. Lapachol hamuje replikację herpeswirusów, do których należą m.in. HHV1, HHV2, HHV4 (wirus Epsteina-Barra, EBV). Udowodniono także hamujący wpływ na wirusy RNA np. HIV-1 [2,13,14].
Potwierdzono także działanie przeciwzapalne Pau d’Arco. Ekstrat wodny z kory Lapacho obniżał syntezę prostagladyn PG E(2) i NO oraz ekspresje odpowiednich enzymów – COX-II i syntazy iNOS. Potencjalny mechanizm polegał na zablokowaniu kinazy sygnałowej ERK [15].
Ponadto, podaż herbaty z kory Tabebuia przez tydzień łagodziła stan zapalny ucha u gryzoni. Może to oznaczać, iż ekstrakt ten działa także przeciwzapalnie u ludzi np. z zapaleniem stawów. Maść na bazie β-lapachonu wspomagała natomiast leczenie ran oraz oparzeń [16].
Natomiast aktywność przeciwutleniająca składników suszu drzewa lapachowego porównywana jest z α-tokoferolem i butylowanym hydroksytoluenem, czyli jednymi z silniejszych antyoksydantów [2,17].
Dodatkowo, w badaniu Kiage-Mokua i in. [18] zaobserwowano, iż etanolowy roztwór hamował aktywność lipazy trzustkowej i poposiłkowe pojawienie się triglicerydów we krwi szczurów. Jednak ten efekt przypisuje się innym substancjom, gdyż w badaniu in vitro nie wykazano wpływu lapacholu na lipazę.
Bezpieczeństwo i skutki uboczne stosowania Lapacho
Aktualnie Pau d’Arco wydaje się być bezpiecznym surowcem farmakologicznym. Najistotniejsze interakcje jakie zaobserwowano były związane z zaburzeniami cyklu biologicznego witaminy K. Zatem osoby stosujące leki przeciwkrzepliwe nie powinny suplementować preparatów zawierających Lapacho. Przeciwwskazaniem do przyjmowania Pau d’Arco jest także ciąża i karmienie piersią [2,19].
Produkty dostępne na rynku międzynarodowym nie są standaryzowane, co oznacza, iż znacząco różnią się pod względem składu i jakości surowca, więc należy zawsze przestrzegać zaleceń producenta i nie przekraczać spożycia rekomendowanej dziennej dawki [1,2,20].
Skutki uboczne jakie może powodować nadmierna podaż naparu z kory drzewa Tahuari to m.in. pieczenie skóry, nudności i/lub wymioty, alergie, opuchlizna. Może zwiększyć się także tendencja to powstawania siniaków, a podczas i po operacji rośnie ryzyko krwawienia [19].
Działanie preparatów z Lapacho nadal wymaga dalszych analiz oraz ustalenia bezpiecznych dawek wykazujących efekty terapeutyczne – nie są więc określone oficjalne wskazania medyczne [20].
Dotychczas dostępne są suplementy z dodatkiem Pau ‘Arco np. herbaty, które wydają się być preparatami uzupełniającymi dietę w składniki bioaktywne np. związki polifenolowe. Jednak przed zastosowaniem preparatów z Lapacho warto skonsultować się z lekarzem lub w farmaceutą [1,2].
Podsumowanie
Pau d’Arco wykazuje wielokierunkowe działanie na organizm człowieka, co zachęca konsumentów po sięganie po preparaty z drzewa Tabebuia . Jednak należy pamiętać, iż zbyt wysokie dawki mogą wywoływać działania niepożądane. Zatem zażywanie wszystkich leków ziołowych należy skonsultować z lekarzem oraz stosować je zgodnie z zaleceniami. Pomimo wielowiekowej tradycji zastosowania tego surowca w Ameryce Południowej efekty prozdrowotne oraz bezpieczeństwo suplementów z dodatkiem składników aktywnych Lapacho nadal nie są do końca poznane i podlegają dalszym badaniom.
Piśmiennictwo
- K. Paradowska, I. Wawer. Zioła peruwiańskie w Europie. Herbalism, (2015); 1(1): 20-38
- J.R.G. Castellanos, J.M. Prieto, M. Heinrich. Red Lapacho (Tabebuia impetiginosa) – a global ethnopharmacological commodity? Journal of Ethnopharmacology, (2009); 121(1):1-13
- H. Hussain i in. Lapachol: an overview. Arkivoc II, (2007):145-171
- Y. Kumagai i in. Bioactivation of lapachol responsible for DNA scission by NADPH-cytochrome P450 reductase. Environ Toxicol Pharmacol, (1997); 3: 245-250
- Y. Kumagai, N. Shimoho. Possible mechanisms for induction of oxidative stress and suppression of systemic nitric oxide production caused by exposure to environmental chemicals. Environ Health Prev Med, (2002); 7(4): 141–150.
- I.T. Balassiano, S.A. De Paulo, N. Silva Henriques, M.C. Cabral, M. da Gloria da Costa Carvalho. Demonstration of the lapachol as a potential drug for reducing cancer metastasis. Oncol Rep, (2005); 13(2):329-33
- P.R.R. Costa. Natural products as starting point for the discovery of new bioactive compounds: Drug candidates with antiophidic, anticancer and antiparasitic properties. Rev Virtual Quim, (2009); 1(1):58‐66
- H.N Kung, T.Y Weng, Y. Liu, K.S. Lu, Y.P Chau. Sulindac Compounds Facilitate the Cytotoxicity of b-Lapachone by Up-Regulation of NAD(P)H Quinone Oxidoreductase in Human Lung Cancer Cells. Plos One. DOI: 10.1371/journal.pone.0088122
- M. Wieczorek, S. Sobiak, R.K. Meissner. Rozwój badań nad wykorzystaniem substancji pochodzenia roślinnego w terapii nowotworów. Nowiny Lekarskie, (2006); 75(4):407-413
- R. M. Khan, S.M. Mlungwana. 5-Hydroxylapachol: a cytotoxic agent from Tectona grandis. Phytochemistry, (1999); 50:439–442
- B.S. Park i in. Antibacterial activity of Tabebuia impetiginosa Maxius ex DC (Taheebo) against Helicobacter pylori. Journal of Ethnopharmacology, (2006); 105(1-2): 255-262
- P. Guiraud, R. Steiman, G.M. Campos-Takaki, F. Seigle-Murandi, M. Simeon de Buochberg. Comparison of antibacterial and antifungal activities of lapachol and beta-lapachone. Planta Med., (1994); 60(4):373-374
- A.J. de Silva i in. Synthesis and preliminary pharmacological evaluation of new (+/-) 1,4-naphthoquinones structurally related to lapachol. Bioorg. Med. Chem., (2002); 10(8):2731-2738
- A.V. Pinto, M.C Pinto, M.H Lagrota, M.D. Wigg, A.N. Aguiar. antiviral activity of naphthoquinones. I. Lapachol derivatives against enteroviruses. Rev. Latinoam. Microbiol., (1987); 29(1), 15-20
- S.E. Byeon i in. In vitro and in vivo anti-inflammatory effects of taheebo, a water extract from the inner bark of Tabebuia avellanedae, Journal of Ethnopharmacology, (2008); 119(1):145–152
- S.C. Fu i in. β-lapachone accelerates the recovery of burn-wound skin, Histology and Histopathology, (2011); 26(7): 905–914
- B.S. Park, K.G. Lee, T. Shibamoto, S.E. Lee, G.R. Takeok. Antioxidant activity and characterization of volatile constutuents of taheebo (Tabebuia impetiginosa Martius ex DC.). J. Agric. Food Chem., (2003); 51(1):295-300
- B.N. Kiage-Mokua, N. Roos, J. Schrezenmeir. Lapacho tea (Tabebuia impetiginosa) extract inhibits pancreatic lipase and delays postprandial triglyceride increase in rats. Phytother Res., (2012); 26(12):21878-21883
- Pobrane z: https://auraherbals.pl/leksykon-wiedzy/pau-d-arco [Data dostępu: 23.07.2020]
- M. Marczak, A. Marchelak, Iż. Rychlińska. Lapacho [Tabebuia impetiginosa (Mart.ex DC.) Standl.] – historia stosowania, skład i aktywność biologiczna, stan badań. Farmacja Polska., (2016). Pobrane z: https://ptfarm.pl/wydawnictwa/czasopisma/farmacja-polska/103/-/16311 [Data dostępu: 23.07.2020]
Dietetycy.org.pl » Dietetyka » Pau d’Arco – herbata Inków
Absolwentka kierunku dietetyka na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Główny obszar jej zainteresowań w zakresie dietetyki klinicznej to dietoterapia chorób układu pokarmowego, w szczególności jelit, alergie i nietolerancje pokarmowe, a także mikrobiota jelitowa. Uczestniczka wielu szkoleń oraz konferencji naukowych oraz autorka publikacji. Na co dzień prowadzi Instagrama (@dietetyczka_alergiczka), gdzie dzieli się przepisami oraz swoją wiedzą na temat diety eliminacyjnej, która towarzyszy jej od dzieciństwa.