Pięć pytań o dietę pudełkową, które zawsze chciałeś zadać

dieta pudełkowa

Wraz z rozwojem rynku cateringów dietetycznych w Polsce, mnożą się pytania. Konsumenci zastanawiają się, którą firmę wybrać, jak sprawdzić jej rzetelność i w jaki sposób odnaleźć się w szerokiej ofercie diet o obco brzmiących nazwach typu fodmap, sirtfood czy low carb. Wszystkim zagubionym przychodzimy z pomocą. Poniżej pięć pytań o dietę pudełkową, które zawsze chciałeś zadać. Wraz z odpowiedziami!

#1 Czy dieta pudełkowa jest bezpieczna?

Bezpieczeństwo żywności to jedno z najistotniejszych zagadnień, którego żadna szanująca się firma cateringowa nie może bagatelizować. Jak sprawdzić, czy wybrany catering dietetyczny podchodzi do sprawy poważnie? Na początek warto przejrzeć stronę internetową i media społecznościowe firmy. Jeśli przedsiębiorstwo jest transparentne, w sieci powinny znaleźć się informacje o wdrożonych procedurach i przyznanych certyfikatach. Przykładowo dieta pudełkowa Maczfit może pochwalić się certyfikatem HACCP, który ma na celu analizę zagrożeń i wskazanie kluczowych punktów kontrolnych w procesie produkcji żywności. W analizie bezpieczeństwa i jakości pomocne może być także zapoznanie się z opiniami innych klientów na temat wybranej diety. 

#2 Czy catering dietetyczny naprawdę się opłaca?

Odpowiedź na to pytanie może być dla niektórych rozczarowaniem, gdyż brzmi: to zależy. Koszt diety pudełkowej uzależniony jest od kilku czynników. Należą do nich nie tylko renoma firmy cateringowej i jakość przygotowywanych przez nią posiłków, ale również rodzaj diety i jej kaloryczność. Poza tym cena jest dla klientów kryterium bardzo subiektywnym. Jeśli jesteś osobą, która nie ma czasu na gotowanie w domu i w ciągu miesiąca wydaje spore sumy na jedzenie na mieście, koszt cateringu okaże się dla Ciebie relatywnie niski. Jednak jeśli przez dłuższy okres bazowałeś na podstawowych artykułach spożywczych i obiadach od babci, wydatek związany z tygodniową dietą pudełkową może Cię zaskoczyć. Dieta pudełkowa z dostawą ma sporo zalet: wygoda, oszczędność czasu, ograniczenie problemu marnowania żywności. Warto się zastanowić, w jakim stopniu te korzyści są dla Ciebie ważne i czy wydatek związany z cateringiem naprawdę się opłaci. 

#3 Czy firmy cateringowe dowożą na wieś? 

Duże firmy cateringowe stopniowo rozszerzają zakres swoich usług. Dzięki temu klienci z mniejszych miast i wsi mogą cieszyć się dostawą pod same drzwi mieszkania czy biura. Zasięg wybranej firmy cateringowej sprawdzisz na jej stronie internetowej. 

Zobacz również

#4 Czy mogę zamówić dietę tylko na jeden dzień? 

Oczywiście. Co więcej, niektóre firmy cateringowe mają w swojej ofercie jednodniowe zestawy próbne w niższej cenie. Dzięki temu możesz sprawdzić, czy odpowiada Ci smak, kompozycja posiłku i sposób jego podania. 

#5 Jak wybrać dietę z szerokiej oferty cateringu? 

Podczas wyboru diety pudełkowej należy wziąć pod uwagę kilka kryteriów. Znaczenie mają zarówno Twoje upodobania, jak i ewentualne alergie czy nietolerancje pokarmowe. W ofercie dobrych cateringów znajdziesz między innymi diety bezmięsne (wegańskie i wegetariańskie) oraz programy dla klientów z określonymi potrzebami. Przykładowo dieta pudełkowa Maczfit uwzględnia programy dla osób z problemami trawiennymi (dieta FODMAP i Care) oraz nadciśnieniem tętniczym (dieta Dash). Kolejną kwestią jest kaloryczność diety. Ta zależy od Twojego dziennego zapotrzebowania na energię i ewentualnego celu diety (związanego z redukcją masy ciała lub zwiększeniem masy mięśniowej). Kaloryczność diety możesz określić za pomocą internetowych kalkulatorów kalorii. W doborze cateringu pomocna będzie także konsultacja z dietetykiem. Niektóre firmy cateringowe oferują takie konsultacje za darmo.