Poziomki – właściwości
Dziko rosnące poziomki to łatwo rozpoznawalny i uwielbiany przez większość osób owoc leśny. Znaleźć je można niemal w każdym lesie – każdego lata. Jedzone na surowo, z dodatkiem bitej śmietany, jako sładnik deserów, suszone czy też świeże – zawsze przywodzą na myśl lato, zdrowie i las.
Co siedzi w poziomce ?
Poziomki to bogactwo przede wszystkim witaminy C a także witamin z grupy B, witamin E i K. Znajdziemy w niej także garbniki, flawonoidy i wiele minerałów.
Owoce i… liście
Poziomka znajduje również uznanie u zielarzy. Poza pysznymi owocami wykorzystać można jej liście gdy są jeszcze młode. Mogą stanowić one dodatek do deserów ale także można z nich zaparzać herbatę po uprzednim ich przygotowaniu.
Gatunki poziomek
W Polsce spotkać można kilka rodzajów poziomek, które różnią się smakiem i aromatem – najpopularniejsza jest poziomka pospolita (fragaria vesca). Często w ogrodach spotyka się także pozbawioną smaku dekoracyjną poziomeczkę indyjską, która do złudzenia przypomina polskie gatunki.
Właściwości poziomki
Pozytywne właściwości poziomek docenią osoby z kamicą nerkową oraz nadciśnieniem. Zarówno liście jak i owoce mają działanie moczopędne i rozwalniające. Stosowane są także w kosmetyce.
Na owoce powinny uważać osoby ze skłonnością do alergii, ponieważ mogą one uczulać. Warto zacząć od mniejszych ich ilości i zwiększać je dopiero kiedy negatywne objawy nie wystąpią.
Dietetycy.org.pl » Żywność » Owoce » Poziomki – właściwości