Tytuł: Post zdrowotny św. Hildegardy z Bingen. Potrawy i plany dietetyczne |
Autor: Brigitte Pregenzer, Brigitte Schmidle |
Rok wydania: 2016 |
Wydawnictwo: Wydawnictwo Esprit |
Ilość stron: 192 |
Brigitte Pregenzer, Brigitte Schmidle
Post zdrowotny św. Hildegardy z Bingen. Potrawy i plany dietetyczne
O św. Hildegardzie do tej pory wiedziałam bardzo niewiele, jej postać kojarzyłam z chwilowo modną dietą alternatywną. W książce „Post zdrowotny św. Hildegardy z Bingen. Potrawy i plany dietetyczne”, znajdziemy krótki życiorys świętej – a także głoszone przez nią zasady, wytyczne i przemyślenia. Post w książce rozważany jest na dwóch płaszczyznach: fizycznej i duchowej, które powinny wspólnie się przenikać – a sam post przynosić uzdrowienie w obu tych sferach.
Z książki dowiemy się w jaki sposób przygotować się do postu, jak go przeprowadzić, a także w jaki sposób go zakończyć, aby nie odczuć gwałtownych konsekwencji fizjologicznych, wynikających ze zmiany dotychczasowego rytmu życia. Odnajdziemy tu liczne przepisy na dania postne jak również porady zielarskie, których wykorzystanie przyczyni się do poprawy ogólnej kondycji zdrowotnej.
W końcowej części książki zawarte są porady ogólne związane z przeprowadzeniem postu, refleksje dotyczące zmiany dotychczasowego życia i korzyści wynikających z odpowiedniego dbania o kondycję duchową i fizyczną.
Sama dieta św. Hildegardy pozostaje w klasyfikacji diet alternatywnych, polecane jedynie dla osób zdrowych do stosowania przez krótki czas. Przywoływane zasady żywieniowe są bardziej adekwatne do czasów, w których żyła Hildegarda niż do współczesnego pędzącego świata. W książce odnaleźć można pewne informacje sprzeczne ze stanem współczesnej wiedzy fizjologicznej i żywieniowej.
Podsumowując, książka „Post zdrowotny św. Hildegardy z Bingen. Potrawy i plany dietetyczne” skierowana jest do osób zainteresowanych holistycznym podejściem do poprawy kondycji fizycznej i duchowej. Należy jednak z zastrzec, że osoby chcące stosować się do zaleceń zawartych w tej książce powinny być świadome możliwości wystąpienia stanów niedoborowych, a także ryzyka pogłębienia się niektórych istniejących u nich schorzeń.
Przed rozpoczęciem stosowania zaleceń należy się oczywiście skonsultować z zaufanym lekarzem lub dietetykiem.