SIBO. Jak przywrócić równowagę pracy jelit – Justyna Jessa, Agnieszka Wilczewska [recenzja]

Avatar photo
sibo książka jessa

Nieswoiste objawy brzuszne bywają niezwykle dokuczliwe. Bóle, skórce w obrębie jelit, przelewania, wzdęcia brzucha, uczucie pełności, zaparcia, biegunki czy odbijanie to tylko niektóre ze zgłaszanych objawów. Bywają one często tak dokuczliwe, że pacjenci poszukują ich przyczyny postępowanie diagnostyczne.

Dość częstym rozpoznaniem w powyższego stanu klinicznego jest SIBO, czyli zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego. Na tym jednak diagnostyka się nie kończy, ponieważ rodzajów przerostów jest wiele. Dokładniej o nich można przeczytać w książce dwóch autorek. Mowa o książce „SIBO. Jak przywrócić równowagę pracy jelit” napisanej przez współpracujące ze sobą: lekarkę Agnieszkę Wilczewską oraz dietetyczkę dr n. med. Justynę Jessę.

Tytuł: SIBO. Jak przywrócić równowagę pracy jelit
Autorzy: Justyna Jessa, Agnieszka Wilczewska
Wydawnictwo: Sensus
Ilość stron: 168
Rok wydania: 2023

O książce – co znajdziemy w środku?

Omawiana pozycja to przystępne kompendium skierowane do pacjenta, jego rodziny. Stanowić może również cenne uzupełnienie informacji z zakresu zagadnienia SIBO dla lekarzy i dietetyków. Autorki w bardzo usystematyzowany sposób wyjaśniły przyczyny tytułowej przypadłości. Szeroko przedyskutowały metody diagnostyczne oraz sposób przygotowania i przeprowadzenia badania. Wymieniły i wskazały jakie dolegliwości z przewodu pokarmowego powinny być uznane za alarmujące i diagnozowane poza SIBO.

jessa książka

Autorki podkreśliły, że rozwojowi SIBO mogą sprzyjać pewne choroby lub zaburzenia. SIBO częściej diagnozowane jest zatem u osób ze współwystępującymi chorobami pasożytniczymi, grzybiczymi, chorobami reumatycznymi, cukrzycą, czy silnie zestresowanymi. Ten ostatni czynnik został szeroko omówiony w jednym z rozdziałów ponieważ autorki powszechnie spotykają się z jego konsekwencjami u swoich pacjentów.

Zobacz również

Książkę kończą zagadnienia leczenia SIBO u dzieci, seniorów, ale też osób dorosłych z wykorzystaniem preparatów farmakologicznych, ziołowych oraz postępowania dietetycznego. W ostatnim rozdziale autorki opisały przypadek kliniczny leczenia SIBO u młodego mężczyzny ze spektrum autyzmu.

Podsumowanie

SIBO jak przywrócić równowagę pracy jelit to praktyczny, szczegółowy poradnik dla osób podejrzewających, że ten problem może ich dotyczyć. Dzięki lekturze będą świadomie podejmowały kroki, by potwierdzić diagnozę oraz wdrożyć prawidłowe leczenie, jak i konieczne zmiany dietetyczne. Książka warta zainteresowania dietetyków prowadzących pacjentów cierpiących na SIBO i chcących lepiej odpowiadać na ich potrzeby.