Sok marchwiowy – samo zdrowie!
Wśród wielu owoców i warzyw, marchew jest wysoce bogata w karotenoidy, witaminy C i E oraz związki fenolowe, takie jak: kwas chlorogenowy, p-kumarowy i kawowy. Spożycie żywności zawierającej związki fenolowe, powoduje wiele korzystnych efektów zdrowotnych. Zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób naczyniowych oraz jako przeciwutleniacze zmniejszają poziom cholesterolu całkowitego oraz frakcji LDL. Powodują również zależne od śródbłonka rozluźnienie ukrwienia.
Właściwości prozdrowotne soku z marchwi
Picie soku z marchwi wywołuje także inne korzystne efekty fizjologiczne, w tym zmniejszenie oksydacyjnego uszkodzenia DNA. Badania przeprowadzone przez naukowców potwierdzają, że osoby z najwyższym poziomem karotenoidów w osoczu charakteryzowały się niższym ryzykiem zachorowania na choroby wieńcowe. Udowodniono również, że ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca wzrasta o 1,53 % względnego ryzyka u osób z najniższym stężeniem karotenoidów w osoczu.
Karotenoidy dla zdrowia
Karotenoidy są klasyfikowane jako karotenoidy węglowodorowe z β- karotenem i likopenem na czele, które są obecne także w organizmie zwierząt i mikroorganizmów. Charakterystyczny żółty, zielony i czerwony kolor karotenoidów odgrywa istotną rolę w fotosyntezie, aktywowaniu witaminy A oraz fizjologicznych reakcjach w ludzkim ciele. W naturze posiadają one dwie zasadnicze funkcje: tworzenie przebarwień skóry (przy dużym spożyciu) oraz stanowią ochronę przeciwsłoneczną. Obie te funkcje są wynikiem struktury polifenolowej karotenoidów, która umożliwia absorpcję cząsteczkową światła oraz redukuje działanie wolnych rodników.
Sok z marchwi przeciwko wolnym rodnikom
Organizm ludzki narażony jest na działanie kilku egzogennych źródeł wolnych rodników, w tym ozonu, promieniowania UV czy dymu papierosowego. Te niestabilne cząsteczki mogą być szkodliwe dla organizmu na różne sposoby, np. przez uszkodzenie DNA czy denaturację białka. Na szczęście nasz organizm rozwinął wiele systemów obronnych w stosunku do tego typu uszkodzeń.
Moc witaminy A
β- karoten (jeden z głównych składników soku marchwiowego) jest prowitaminą witaminy A. Oznacza to, że po jego spożyciu w organizmie człowieka zostaje przekształcony w witaminę A. β- karoten jest przekształcany w witaminę A w takiej ilości jaką w danym momencie potrzebuje organizm. Nie ma więc ryzyka wystąpienia przedawkowania. A jak wiadomo witamina ta odpowiada za utrzymanie prawidłowego stanu skóry (dzięki antyoksydacyjnym właściwościom zapewnia ochronę skóry przed promieniowaniem słonecznym i zapobiega uszkodzeniom mechanicznym). Wspomaga utrzymanie dobrego stanu włosów i paznokci oraz zapewnia prawidłowy wzrost kości i zębów, jak również wspomaga odbieranie bodźców wzrokowych.
Co z przebarwieniami skórnymi?
Jedynym negatywnym efektem spożywania beta-karotenu w dużych ilościach jest wystąpienie przebarwień skórnych (głównie na dłoniach i podeszwach stóp) w kolorze żółtym lub pomarańczowym. Jednak nie jest to uporczywa dolegliwość a po zaprzestaniu przyjmowania zbyt dużych dawek beta-karotenu w pożywieniu zostaje wyeliminowana w bardzo krótkim czasie a kolor skóry szybko powraca do naturalnego, co świadczy o tym, że β- karoten jest bezpiecznym źródłem witaminy A.
Dietetycy.org.pl » Żywność » Napoje » Sok marchwiowy – samo zdrowie!
mgr inż. Weronika Jastrzębska Technolog Żywności i Żywienia Człowieka Absolwentka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie