TOP 5 najskuteczniejszych blokerów potu

Avatar photo

Nadmierna potliwość to problem, który dotyczy wielu osób, a każdy, kto go doświadczył wie, jak trudno się z nim uporać. Na szczęście istnieje coraz więcej sposobów na poradzenie sobie z tą kłopotliwą przypadłością i towarzyszącym mu nieprzyjemnym zapachem. Jednym z nich jest bloker potu.

Jak poradzić sobie z nadmiernym poceniem?

Nadpotliwość, inaczej hiperhydroza, to uciążliwy problem, który powoduje długotrwałe uczucie dyskomfortu i skutecznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jej przyczyny bywają bardzo zróżnicowane – może być to zarówno wysoka temperatura otoczenia w okresie wiosenny i letnim, jak i długotrwały stres. Nasilenie dolegliwości związane jest również z przyjmowaniem niektórych leków (na przykład antydepresyjnych i opioidowych), otyłością, ciążą czy chorobami ogólnoustrojowymi. Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z hiperhydrozą? Widać to przede wszystkim po ilości potu wydzielanego w ciągu doby, która u zdrowego człowieka zwykle nie przekracza 0,5-0,8 l. Natomiast u osób zmagających się z problemem nadmiernego pocenia się, wartości te mogą być nawet kilkakrotnie większe. Nadpotliwość może być dotyczyć konkretnych obszarów, na przykład dłoni i stóp, lub całego ciała. Jeśli dolegliwości za bardzo dają nam się we znaki, konieczna może okazać się wizyta u specjalisty. Warto również zastosować dobry kosmetyk hamujący wydzielanie potu.

Bloker potu czy antyperspirant?

Często uważa się, że bloker potu i antyperspirant to ten sam produkt. Tymczasem drugi z nich jedynie ogranicza rozkład bakterii odpowiedzialnych za nieprzyjemny zapach. Pierwszy natomiast, dzięki zawartości chlorku glinu, łączy się z wydzielanym potem, a następnie tworzy żelową substancję przenikającą do głębszych warstwach naskórka i zamykającą przewody potowe. Najskuteczniejszy bloker potu hamuje zatem cały proces wydzielania go przez gruczoły potowe i jest nieocenionym wsparciem dla osób borykających się z wyjątkowo ciężkimi przypadkami nadpotliwości. Oczywiście przed zastosowaniem blokera potu należy upewnić się, że nasz problem rzeczywiście jest poważny oraz że nie jest związany z konkretnymi czynnikami, takimi jak wysiłek fizyczny.

Aplikacja kosmetyków przeciwpotnych krok po kroku

Aby najlepszy bloker potu spełnił swoje zadanie, należy przestrzegać kilku zasad, które pozwolą uniknąć stanu zapalnego spowodowanego jego niewłaściwym użyciem. Do najważniejszych reguł należy:

  • stosowanie kosmetyku na noc, na czystą, oczyszczoną skórę pach;
  • unikanie nakładania go w ciągu dnia;
  • dbanie o to, aby naskórek w miejscu aplikacji nie był podrażniony;
  • przerwanie kuracji na kilka dni, jeśli po kilkukrotnym zastosowaniu produktu pojawią się podrażnienia, zaczerwienienia, swędzenie oraz przesuszenie skóry;
  • używanie preparatu 1-2 razy w tygodniu, zawsze zgodnie z zaleceniami producenta.

Jeśli pomimo przestrzegania wszystkich tych zasad pojawi się stan zapalny, należy skonsultować się z lekarzem.

Bloker potu a bezpieczeństwo skóry

W przypadku kosmetyków hamujących wydzielanie potu największe kontrowersje budzi ich potencjalnie negatywny wpływ na organizm, który poprzez pocenie reguluje temperaturę ciała. Tak naprawdę jednak bardzo trudno jest zachwiać ten naturalny balans, nawet przy regularnym stosowaniu preparatów przeciwpotnych. A co najważniejsze, najlepszy bloker potu nie ogranicza jego wydzielania przez wszystkie komórki skóry, lecz tylko w miejscach, gdzie problem jest najbardziej dokuczliwy, na przykład pod pachami. Oczywiście zbyt częste rozprowadzanie tych produktów na większych obszarach ciała nie jest wskazane, a po dłuższym okresie ich stosowania dobrze jest zrobić sobie tygodniową przerwę.

Jeśli tradycyjny bloker potu wywołuje dyskomfort lub reakcję alergiczną, warto rozważyć inne metody ograniczenia nadmiernego pocenia, na przykład specjalne tabletki z szałwią, pokrzywą, melisą i skrzypem. One także charakteryzują się wysoką skutecznością, jednak na efekty ich przyjmowania trzeba poczekać nieco dłużej. Bogaty wybór kosmetyków przeznaczonych do stosowania zewnętrznego, znajdziesz z kolei w drogerii internetowej Makeup.pl. Będą to zwykłe produkty w sztyfcie, w pełni bezpieczne dla Twojej skóry i całego organizmu, a także nieco bardziej innowacyjne rozwiązania w postaci blokerów potu do twarzy. Te drugie sprawiają, że ilość potu na tak newralgicznych obszarach jak nos, broda czy czoło zostaje zredukowana na kilka godzin.

5 najlepszych kosmetyków przeciwpotnych

1. Antyperspirant w kulce L’Oreal Paris Men Expert Carbon Protect Anti-Perspirant Intense Ice Deo Roll-On

Niewiele osób wie, że popularna francuska marka kosmetyczna jest też cenionym producentem preparatów przeciwpotnych dla mężczyzn. Jednym z nich jest ten oparty na aktywnym węglu antyperspirant, dzięki któremu gruczoły potowe zostają obkurczone, a wydzielanie nieprzyjemnie pachnącej substancji – zahamowane. Ten i inne kosmetyki L’Oreal Paris znajdziesz tutaj: https://makeup.pl/brand/24165/.

 2. Antyperspirant w kulce redukujący nadmierne pocenie Ziaja Bloker

Dzięki odpowiedniej zawartości soli glinowych, preparat efektywnie hamuje wydzielanie potu, a także eliminuje jego nieprzyjemny zapach, zapewniając długotrwałe uczucie świeżości. Co ważne, ze względu na brak alkoholu, parabenów i barwników, bloker potu jest w pełni bezpieczny dla naskórka.

3. Antyperspirant bloker w kulce dla mężczyzn Ziaja Yego

Zobacz również
ustawa

Kosmetyk zmniejsza, a z czasem całkowicie zwalcza problem wzmożonej potliwości. Jego lekka konsystencja doskonale rozprowadza się na skórze i ogranicza wydzielanie brzydkiego zapachu.

4. Bloker potu w sprayu Medispirant

Bloker potu, który nie tylko pochłania jego nadmiar i neutralizuje nieprzyjemny zapach, ale także reguluje jego wydzielanie.

5. Antyperspirant w kulce Gosh Classic Anitperspirant Roll-On

Kosmetyk zapobiega powstawaniu wilgoci pod pachami, a także chroni przed nieprzyjemnym zapachem. Posiada delikatną, kremową formułę, która nie podrażnia skóry.