Turkesteron – fakty i mity

Nie od dziś wiadomo, że wielu sportowców i miłośników aktywności, podczas walki o swoją wymarzoną sylwetkę, sięga po tzw. „wspomagacze”. To one mają poprawić osiągane wyniki, przełamać bariery i motywować ciało do intensywniejszej pracy. Wśród dostępnych suplementów szczególnie popularny stał się turkesteron, który wspiera prawidłowy poziom testosteronu.  Jak zawsze, gdy pojawia się nowy produkt – pojawiły się także mity dot. jego działania, pochodzenia i bezpieczeństwa. Postanowiliśmy się z nimi rozprawić – raz na zawsze!

FAKT/MIT: Turkesteron jest produktem chemicznym. 

Mit. Turkesteron jest steroidem o pochodzeniu roślinnym(https://gymsanctuary.com/kategoria-produktu/boostery-testosteronu/turkesteron/). Pozyskuje się go z roślin ostowych (rosnących głównie w regionie Azji Środkowej). Należy tym samym do grupy hormonów steroidowych, które mają właściwości wspomagające. Na początku wierzono, że działa on wyłącznie na rozrost roślin, ale z czasem odkryto, że substancja ta wykazuje się również działaniem anabolicznym, a swoją budową przypomina androgeny. Z tego też względu wielu sportowców uważa, że jest to zdrowszy, bezpieczniejszy i lepszy zamiennik dla sterydów (te, jak wiemy, owiane są krytyką i złą sławą).

Warto podkreślić, że struktura turkesteronu przypomina ludzki testosteron, dlatego też często określa się go naturalnym paliwem dla mięśni. 

FAKT/MIT: Turkesteron nie działa. 

Mit. Przypominamy – turkesteron należy do grupy hormonów steroidowych, które wywołują działanie zbliżone do testosteronu(https://gymsanctuary.com/kategoria-produktu/boostery-testosteronu/). Zanim ów produkt został wypuszczony na rynek został dokładnie przebadany – również pod kątem działania anabolicznego czy androgenicznego. Wykazano w ten sposób, że środek odpowiednio: działa anabolicznie i jednocześnie nie działa androgenicznie, stając się tym samym skuteczną i bezpieczną propozycją dla sportowców. 

Wśród wielu badań – głównie w środowisku laboratoryjnym [1] – udowodniono, że preparat ten m.in. zapobiega infekcjom czy ochrania organizm przed stresem.

FAKT/MIT: Turkestron jest tylko dla sportowców.

Mit. W rzeczywistości turkesteron niesie za sobą szereg korzyści – nie tylko w kontekście sportowym. Zażywając go sprawiasz, że:

 • Twój organizm jest chroniony przed chronicznym stresem, 
 • Masz lepszą sprawność seksualną [1], 
 • Twój organizm ma większą aktywność białkowo-anaboliczną [2],
 • Zmniejszają się zaburzenia troficzne w błonie śluzowej żołądka, 
 • Zapobiegasz wzrostowi masy nadnerczy, 
 • Zapobiegasz wzrostowi cholesterolu, 
 • Redukujesz tkankę tłuszczową, 
 • Stymulujesz układ odpornościowy, 
 • Poprawiasz wrażliwość na insulinę, 
 • Zmniejszasz uczucie senności, 
 • Odbudowujesz włókna mięśniowe,
 • Zwiększasz zapasy glikogenu w organizmie,
 • Środek działa anabolicznie. 

Dodatkowo wstępne wnioski pozwalają sądzić, że turkesteron może być wykorzystywany w przyszłych badaniach genetycznych. 

FAKT/MIT: Turkesteron nie jest bezpieczny.

Mit. W rzeczywistości jak zawsze najważniejsze jest przestrzeganie norm i zaleceń producenta. Zagrożenie wynikające z turkesteronu wynika najczęściej z przekroczenia dopuszczalnej, dobowej dawki lub mieszania go z lekami na choroby przewlekłe.

Środek ten najczęściej przyjmuje postać tzw. ekstraktu roślinnego, który zamyka się w kapsułkach lub tabletkach. Aby zachować pełnię bezpieczeństwa sportowcy rekomendują, aby:

 • nie połykać go na pusty żołądek 
 • nie przekraczać dawki 1000 mg dziennie (najlepiej w dwóch dawkach, nie przekraczających 500 mg). 

FAKT/MIT: Turkesteron jest trudno dostępny.

Mit. Turkesteron znajdziesz w wielu sklepach internetowych, które stawiają na jakość i bezpieczeństwo oferowanych suplementów. Przykładem takiego miejsca jest Gym Sanctuary, w którym znajdziesz m.in.

Zobacz również
miary domowe

Oba preparaty podchodzą od renomowanego producenta – Dark Labs (https://gymsanctuary.com/producent/dark-labs/) – który wyróżnia się przetestowanym i skutecznym składem. 

Bibliografia

[1] Báthori, M., & Pongrácz, Z. (2005). Phytoecdysteroids-from isolation to their effects on humans. Current medicinal chemistry12(2), 153-172

[2] Syrov, V. N., NKh, I., Egamova, F. R., Ismailova, G. I., Abdullaev, N. D., & Khushbaktova, Z. A. (2012). Estimation of the hypoglycemic effect of phytoecdysteroids. Eksperimental’naia i klinicheskaia farmakologiia75(5), 28-31.