Zgodnie z wynikami badań przeprowadzonych przez National Institutes of Health ludzie jedzący ultra-przetworzoną żywność spożywali więcej kilokalorii i przybierali na masie ciała więcej niż wtedy, gdy jedli minimalnie przetworzoną żywność. Różnica wystąpiła nawet wtedy, gdy posiłki dostarczane ochotnikom zarówno w diecie ultra-przetworzonej, jak i minimalnie przetworzonej miały taką samą wartość energetyczną i zawartość makroelementów. Wyniki opublikowano w „Cell Metabolism”.
O badaniu
To badanie na małą skalę z udziałem 20 dorosłych ochotników, przeprowadzone przez naukowców z National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases (NIDDK) w USA, jest pierwszym randomizowanym badaniem kontrolowanym, analizującym wpływ ultra-przetworzonej żywności zgodnie z definicją systemu klasyfikacji NOVA . System ten uwzględnia żywność „ultra-przetworzoną”, jeśli pokarm ten zawiera składniki używane głównie w przemysłowej produkcji żywności, takie jak utwardzone tłuszcze, syrop glukozowo-fruktozowy, środki wzmacniające smak oraz zapach i emulgatory.
Komentarz
Poprzednie analizy obserwacyjne dotyczące dużych grup wykazały związek między dietami bogatymi w przetworzoną żywność a problemami zdrowotnymi.
„Chociaż zbadaliśmy małą grupę, wyniki tego ściśle kontrolowanego eksperymentu wykazały wyraźną i stałą różnicę między tymi dwoma dietami” – powiedział Kevin D. Hall, główny autor badania. „To pierwsze badanie, które demonstruje przyczynowość – ultra-przetworzona żywność powoduje, że ludzie spożywają zbyt wiele kilokalorii i przybierają na masie ciała”.
Przebieg badania
Do badania naukowcy przyjęli 20 zdrowych dorosłych ochotników (10 mężczyzn i 10 kobiet) do NIH Clinical Center na jeden miesiąc, a następnie, w przypadkowej kolejności podzielono uczestników na dwie grupy. Przez dwa tygodnie na każdej diecie, zapewniano im posiłki składające się z ultra-przetworzonej żywności lub posiłki z minimalnie przetworzonej żywności.
Na przykład ultra-przetworzone śniadanie składało się z bajgla z serem śmietankowym i boczkiem z indyka, a nieprzetworzone śniadanie to płatki owsiane z bananami, orzechami włoskimi i chudym mlekiem. Potem grupom zmieniono diety – na przemian jedna spożywała żywność ultra-przetworzoną, a druga – minimalnie przetworzoną. Badani mogli jeść bez ograniczeń.
Posiłki ultra-przetworzone i nieprzetworzone miały taką samą ilość kilokalorii, sodu, cukrów, błonnika pokarmowego, tłuszczów i węglowodanów. Na diecie ultra-przetworzonej ludzie spożywali średnio około 500 kilokalorii więcej dziennie niż w przypadku nieprzetworzonej diety, a także więcej węglowodanów i tłuszczów, a mniej białka. Badani jedli również szybciej na diecie ultra-przetworzonej i przybierali na masie ciała (średnio ok. 0,9 kg), podczas gdy uczestnicy na diecie minimalnie przetworzonej chudli (zbliżone wartości w kg).
„Musimy dowiedzieć się, jaki konkretny aspekt ultra-przetworzonej żywności wpłynął na zachowania żywieniowe ludzi i doprowadził ich do przybrania na masie ciała” – powiedział Hall. „Następnym krokiem jest zaprojektowanie podobnych badań z przekształconą dietą ultra-przetworzoną, aby sprawdzić, czy zmiany te mogą spowodować, że wpływ diety na spożycie kilokalorii i masę ciała zanikną”.
Na przykład niewielkie różnice w poziomach zawartości białka pomiędzy dietami ultra-przetworzoną i nieprzetworzoną w tym badaniu mogą potencjalnie wyjaśnić nawet połowę różnicy w spożyciu energii z dietą.
„Z biegiem czasu, dodatkowe kilokalorie sumują się, a wzrost masy ciała może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych”, powiedział dyrektor NIDDK Griffin P. Rodgers. Zdaniem autorów takie badania są ważną częścią zrozumienia roli żywienia jako czynnika mającego wpływ na zdrowie i mogą również pomóc ludziom identyfikować żywność, która jest zarówno pożywna, jak i łatwo dostępna.
Nieprzetworzona żywność górą
Podczas gdy to badanie wzmacnia argumenty o korzyściach płynących ze spożywania nieprzetworzonej żywności, naukowcy wskazują na powody, dlaczego jest rzadziej wybierana przez niektóre osoby. „Musimy mieć świadomość, że przygotowanie mniej przetworzonej żywności jest bardziej czasochłonne i więcej kosztuje”, skomentował Hall.
Źródło: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1550413119302487?via%3Dihub
Źródło: Kevin D. Hall, Alexis Ayuketah, Robert Brychta, Hongyi Cai, Thomas Cassimatis, Kong Y. Chen, Stephanie T. Chung, Elise Costa, Amber Courville, Valerie Darcey, Laura A. Fletcher, Ciaran G. Forde, Ahmed M. Gharib, Juen Guo, Rebecca Howard, Paule V. Joseph, Suzanne McGehee, Robert Ouwerkerk, Klaudia Raisinger, Irene Rozga, Michael Stagliano, Mary Walter, Peter J. Walter, Shanna Yang, Megan Zhou. Ultra-Processed Diets Cause Excess Calorie Intake and Weight Gain: An Inpatient Randomized Controlled Trial of Ad Libitum Food Intake. Cell Metabolism, 2019;
Magister dietetyki. Dietetyk, edukator i copywriter. Absolwentka WSR w Warszawie oraz UM w Białymstoku. Prowadzi autorską stronę "DietoŚwiat". Udziela wypowiedzi eksperckich. Kontakt mailowy: mwilkowska@dietoswiat.pl